Бизнесмени с интереси за десетки милиарди стоят зад партиите в новия парламент, показа проверка на „Филтър“. Новите политически проекти стават все повече в последните години, а зад тях стоят хора с много пари и амбиции за още повече печалби благодарение на удобни закони и инсталирани протежета във властта, които им помагат да сключват договори с държавата.
Васил Божков, Георги Папазки, Орлин Алексиев, Николай Вълканов, Людмил Стойков, Георги Гергов и много други стоят в различни конфигурации зад старите и новите партии, като помощта им преди избори се отплаща богато след вота. Често олигарсите мигрират от една формация в друга, а в
МВР и ДАНС има богати досиета за връзките им с партийните лидери и централи
Само допреди 3 години и половина политическият пейзаж беше съвсем различен, а клиентелата беше концентрирана в традиционните партии. Оттогава обаче съставът на Народното събрание се промени драстично. Последният парламент, който изкара цял мандат, беше 42-рият, който заседаваше между 2017 и 2021 година. Тогава партиите и коалициите в Народното събрание бяха само 5 – ГЕРБ, БСП, ДПС, „Обединени патриоти“ и „Воля“ на Веселин Марешки. Първите три партии, които и днес са част от парламента, имаха точно 201 депутати. Те са в Народното събрание и след 7-ите предсрочни избори на 27 октомври, но с тази разлика, че заедно имат близо два пъти по-малко народни представители, които не стигат за мнозинство – 119. Останалите мандати за мнозинство са пръснати в новите политически субекти – ПП-ДБ, ИТН, АСП, МЕЧ и „Възраждане“, а „Величие“ се размина с голямата игра в последния момент за 28 гласа. Логично станаха интересни на едрия бизнес, който иска да има представители във властта.
Иво Прокопиев се вклини в ПП-ДБ
Иво Прокопиев намери удобен пристан в ПП-ДБ в края на 2021 година, когато се сформира проектът „Продължаваме промяната“. Тогава Кирил Петков и Асен Василев влязоха в парламента като първа политическа сила и направиха коалиция с „Демократична България“, БСП и ИТН. Всъщност Прокопиев и Кирил Петков са заедно още от 2016 година, когато бъдещият лидер на „Промяната“ стана учредител на „Да, България“ на Христо Иванов, който обаче не успя да влезе в парламента през 2017 г. По това време срещу Прокопиев се водиха разследвания, получи обвинения, стана клиент на Специализирания наказателен съд и КПКОНПИ. Положителната развръзка за него дойде след протестите през 2020 година и влизането на ПП-ДБ във властта. Оправдаха го, свалиха му запорите и отново е чист бизнесмен с проекти за милиарди, щедро подкрепяни със закони в Народното събрание.
Иво Прокопиев винаги е бил близо до политиката, а подкрепата му мигрира от партия в партия. Прави богатството си по времето на Иван Костов и с покровителството на кръга „Агнешки главички“ на Никола Николов. Случайно или не, синът на Николов Джипо Джипов ще бъде депутат в 51-вия парламент от ПП-ДБ. През 2009 година Прокопиев участва със свои министри и в първото правителство на ГЕРБ. Това бяха Симеон Дянков и Трайчо Трайков, с които го съдиха за аферата с продажбата на държавните дялове на ЕВН. Негови са още Нона Караджова и Росен Плевнелиев, а Бойко Борисов призна за тях чак през 2016 година.
Повечето се простиха с постовете си още в първото му правителство. Последва тежък за Прокопиев период, който приключи през 2021 година с ПП-ДБ. Той обаче не е единственият богаташ, който разчита на подкрепата на коалицията. Оттогава около Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов и Атанас Атанасов се образува обръч от фирми – всички с претенциите за развитие на нови технологии и енергетика.
Друг мастит бизнесмен, но и политик със спорна слава също смени политическите си покровители.
Орлин Алексиев беше три мандата общински съветник от ГЕРБ
и шеф на бюджетната комисия в местния парламент. От 2007 до 2019 година той беше незаобиколим фактор в икономиката на столицата и разпределянето на милиардите от бюджета. За кратко кариерата му се разклати през 2013 година, когато МВР нахлу в офисите му заради разследване на испанските власти, които заловиха тонове кокаин на кораб, който превозваше колите на Рали Дакар. Освен политик и бизнесмен Орлин Алексиев е автомобилен състезател и вносител на коли. По тази линия той осигури червеното ферари, което Слави Трифонов подари на танцьора Метин Енимехмедов през 2007 година, когато се проведе конкурсът „Танцувай с мен“. Оттогава Алексиев и Слави са приятели, а първият има основна роля в изграждането на партията „Има такъв народ“. По това време Алексиев беше напуснал ГЕРБ и помагаше само на Слави Трифонов. Двамата са съседи в баровския жилищен комплекс „Делта Хил“, където живее и Станислав Любомиров – Слави Транпорта, друг близък приятел на шоумена от бизнес средите, който дори участва в четворната коалиция с кадри в АПИ. Любомиров има строителна компания, която печели държавни и общински поръчки за строеж и поддържане на пътища.
Чисто новата коалиция Алианс за права и свободи на изгонените от ДПС, начело с Ахмед Доган, също има свой бизнес кръг, който беше известен като обръчите от фирми около Сокола. След разцеплението в партията и отделянето на Доган, Аталай, Чакъров и останалите с тях от движението си тръгнаха
наследникът на „Мултигруп“ Николай Вълканов, босът на боклука Румен Гайтански-Вълка
и много други, които са фактори на местно и национално ниво. Вълканов е бивш заместник-шеф на групировката на Илия Павлов и е приятел с Доган от над 30 години. През 2007 г. негова фирма изплати прословутия хонорар на председателя на ДПС тогава. Сумата от милион и половина постъпи по сметките на Доган заради консултации по проекта „Цанков камък“, изпълняван от фирми на Вълканов. Какъв е приносът на философа за сложния обект, не стана ясно, но оттогава си спечели и прозвището „хидроинженер“. След отделянето на Алианса за права и свободи Вълканов остана в орбитата на Доган, както и приятелят му и бивш съдружник Румен Гайтански-Вълка, който се разследва за кражбата на 150-те милиона лева от Българската банка за развитие, 30 милиона от които са отишли за погасяване на кредит на ТЕЦ „Варна“.
Гриша Ганчев пък е новото попълнение в обкръжението около Доган. Босът на захарта, петрола и доскоро на ЦСКА беше известен като един от червените любимци дълги години заради връзката си със съгражданката му и висш функционер на БКП и БСП Нора Ананиева. Тя почина през ноември 2021 година. Бившият борец не крие приятелските си отношения с Доган, особено след скандалите в ДПС и разцеплението на партията. Той беше подслонил Сокола в свой имот за кратко в дните, след като напусна сараите, и му даде лимузина със затъмнени стъкла, с която го возят тайно в страната.
За протеже на Ганчев е сочен и друг нов партиен лидер – Радостин Василев
Неговата партия МЕЧ влезе в новия парламент. Василев беше дългогодишен юрист на ЦСКА, когато Ганчев стопанисваше футболния клуб. Впусна се в политиката с негова благословия – първо при близкия му Слави Трифонов в ИТН, а след това и в „Продължаваме промяната“. Според футболните запалянковци Радостин Василев е „прехвърлен“ от Ганчев на Георги Папазки със сделката за клуба. Новият собственик на отбора е един от най-влиятелните хазартни босове след ерата „Божков“. Преди това не е имал политически пристрастия, но сега има цяла парламентарна група, макар и най-малката в новото Народно събрание.
Васил Божков не успя и с Ивелин Михайлов
Бившият хазартен бос заложи на „Величие“, но и този път остана под чертата с 3,999. След провала на политическата кариера на Васил Божков със собствени проекти и лично участие в изборите той остана на 28 гласа от представителство в парламента, макар и с проксита, категорични са наблюдателите на кампанията. Подсъдимият хазартен бос първо се яви на избори с регистрацията на „Българско национално обединение“ на ексцентрика Георги Георгиев. След това опита и със собствения си проект „Център“, но отново не влезе. Там дясна ръка и водач на две листи беше крупният земеделец Павел Стоименов.
На изборите на 27 октомври обаче Стоименов вече е дясна ръка на нов партиен лидер – Ивелин Михайлов от „Величие“. Бизнес партията влезе в 50-ото народно събрание, но бързо се разцепи. Според източници на „Филтър“ Васил Божков е видял потенциал за повторен успех и затова е пратил Павел Стоименов там, като договорките между него и Ивелин Михайлов са дълбока тайна. Неслучайно Божков реагира след дълго мълчание, когато стана ясно, че „Величие“ не влиза.
„Стотици хиляди гласове бяха купени, унищожени и подменени. Демонстрацията с 3,999 не е смешна, защото е подигравка с основното право на всеки българин. Явно хунтата е забравила и другото основно право – на протест и съпротива“, написа Божков във Фейсбук. А ден по-късно Ивелин Михайлов и Павел Стоименов започнаха с протестите в триъгълника на властта с призиви за революция.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране