Министърът на здравеопазването Петър Москов определи новото искане на ДПС за неговата оставка като „някак фарсово“. ДПС търсят някаква дестабилизация и връщане във властта и в управлението, коментира той на брифинг в парламента.
„Ако Местан ме обвинява в лъжа, това означава, че той обвинява всеки един от лекарите от спешна помощ в лъжа. Ако той държи на това си твърдение, да вземе да отиде тази вечер например, в някой от центровете за спешна помощ и да им обясни, че лъжат, че са ги били, добави той и му пожела успех“, посочи Москов.
Министърът заяви, че първия път, когато ДПС му поискаха оставката, той е казал, че за него това е въпрос на чест и че тогава е изглеждало сериозно. Сега обаче искането на ДПС му се струва „някак фарсово“.
От ДПС обявиха, че, ако премиерът не поиска оставката на здравния министър, ще започнат консултации за вот на недоверие, заради „ксенофобските изяви и лъжите“, изречени от Петър Москов. От движението посочиха, че през ноември миналата година здравният министър е заявил в парламента, че има регистрирани 225 нападения над лекари, 175 от които са извършени от роми, а по данни на МВР случаите са 17.
Петър Москов обясни, че разминаването в данните на спешните центрове и на МВР за нападенията на лекари се дължи на това, че не всички медици са подали оплакване в полицията. От официалната справка на МЗ, която е публикувана на сайта на ведомството, е видно, че през 2013 г. общият брой на нападенията е 145, а от началото на 2014 г. до 9 декември общият брой е 227.
Медиците в страната вече заявиха, че подкрепят усилията на здравния министър да гарантира сигурността им, главно в ромски махали, където често са нападани и бити. Те защитиха Петър Москов от обвиненията в ксенофобия.
Здравният министър благодари на колегата си Веселин Вучков и на МВР за добрите съвместни действия и ясната координация с екипите на спешните центрове. „Вследствие на предприетите действия и срещите с циганските организации, със сдружението на общините, от тогава насам нападения над екипи на спешна помощ няма“, посочи той.
В края на юни 2013 г. Народното събрание прие единодушно промени в Наказателния кодекс, с които нападение срещу медицински лица ще се осъжда с „лишаване от свобода“. Посегателството се приравнява с причиняване на телесна повреда на полицай, съдия, прокурор, следовател и други длъжностни лица.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране