През втората половина на юни банковият сектор бе изложен на сериозен ликвиден натиск, ескалирал от публикации в средствата за масова информация, интернет и от електронни съобщения, свързани със състоянието на определени банки. Това се посочва в годишния отчет на БНБ за 2014 г. Припомняме, че средата на миналата година масовите тегления на депозити доведоха до срива на Корпоративна търговска банка (КТБ) и поставянето на банката и дъщерната й ТБ „Виктория“ под специален надзор. Спред Централната банка именно намесата на БНБ запазили стабилна банковата система, въпреки медийния натиск.
„Запазването на банковата стабилност бе основното предизвикателство през втората половина на 2014 г. Капацитетът на изградените в банките ликвидни и капиталови буфери, целенасочено изисквани от БНБ през годините, беше тестван в реална стресова ситуация. През втората половина на юни банковият сектор бе изложен на сериозен ликвиден натиск, ескалирал от публикации в средствата за масова информация, интернет и от електронни съобщения, свързани със състоянието на определени банки. Последвалият значителен отлив на депозити от Корпоративна търговска банка АД (КТБ) и дъщерната ѝ банка ТБ „Виктория“ ЕАД доведе до изчерпване на ликвидността им и преустановяване на разплащанията им. По искане на ръководствата на КТБ и на ТБ „Виктория“ двете банки бяха поставени под специален надзор съответно на 20 и на 22 юни 2014 г.“, пише в доклада на БНБ.
По искане на ръководствата на КТБ и на ТБ „Виктория“ двете банки бяха поставени под специален надзор съответно на 20 и на 22 юни 2014 г.
В доклада се посочва още, че кредитите с просрочие над 90 дни, в това число и тези над 180 дни, намаляват през миналата година с 502 млн. лв., стигайки до 9,4 млрд. лв. Техният дял в брутните кредити, без тези за кредитни институции, на банковата система намалява леко до 16,75% в края на периода.
Поради продължаващо обезценяване нетната (балансова) стойност на заемите с просрочие също намаля – до 4.7 млрд. лв. в края на 2014 г., а делът им в нетните кредити се понижи до 9,39%, отчитат от Централната банка.
И през 2014 г. се запази засилващата се тенденция при степента на покритие с обезценка на кредитите с просрочие над 90 дни (в т.ч. и над 180 дни). То се подобрява до 59,1% при 52,5% година по-рано.
В доклада се посочва, че инвестициите в ценни книжа и в краткосрочни пласменти са били предпоставка за доброто качество на активите, различни от кредити. Вложенията в банки са останали с нисък риск. С нарастването на българските държавни облигации, с 1,5 млрд. лв. през годината, в края на 2014 г. те са достигнали 64,1% от портфейла с ценни книжа. Делът на емитираните от чуждестранни емитенти книжа намалява до 31,1%, а този на капиталовите инструменти – до 2,5%.
В края на 2014 г. одитираната печалба на банковата система бе 711 млн. лв., като спрямо 2013 г. е отчетено увеличение с 207 млн. лв. Коефициентът на възвръщаемост на активите бе 0,85%, а показателят за възвръщаемост на капитала – 7,15%, отчитат от БНБ.
Платежните системи на страната функционират ефективно и осигуряват непрекъсваемост на потока от плащания.
Друг фокус през годината бе управлението на кредитния риск. Нивото на кредитите с просрочие над 90 дни отбеляза благоприятна динамика, а покритието им с обезценка се подобри. Качеството на активите, различни от кредити, остана добро, се посочва в доклада. Силата и качеството на регулаторния капитал бяха адекватни на рисковете, на които кредитните институции бяха изложени. Капиталовата база на банковата система остана на нива, значително по-високи от минималните изисквания.
В края на 2014 г. броят на банкнотите в обращение бе 396.7 млн. на стойност 11,355 млрд. лв. Средната по стойност банкнота в обращение възлезе на 28.63 лв. Разменните монети в обращение бяха 1,779 млрд. бр. на обща стойност 225.5 млн. лв. Средната по стойност разменна монета в обращение бе 0.13 лв.
В доклада от БНБ посочват още, че през втората половина на юни банковият сектор е бил изложен на сериозен ликвиден натиск, ескалирал от публикации в средствата за масова информация, интернет и от електронни съобщения, свързани със състоянието на определени банки.
„Коефициентът на ликвидни активи на банковата система (съотношението на ликвидните активи към сумата на пасивите) достигна 30.12% в края на декем- ври 2014 г. като резултат от допълнителните изисквания и прилагането от страна на БНБ на макропруденциални мерки. Общата капиталова адекватност на системата бе 21.95% в края на 2014 г., а адекватността на капитала от първи ред –19.97%“, посочват от Централната банка.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране