С почти 9300 нови случая на коронавируса, Испания продължава да се доближава до Италия по брой заразени и починали и скоро ще е третата страна със 100 хил. случая, сочат новите данни на здравното министерство на страната. С 849 починали за денонощие днешната равносметка е за нов рекорд – предишната най-висока стойност бе отчетена в неделя и бе за 838 души.
Общо починалите стават 8189, вторият най-висок брой след Италия (която надхвърли 10 хил. души в края на миналата седмица).
Хоспитализираните от началото на кризата е почти 50 хил. души. От тях към момента 5607 са в интензивни отделения.
Добри са новините за оздравелите – те са над 19 хил. души.
Новата информация за епидемията в Испания се обявява в първия ден от въведените рестриктивни мерки за борба с епидемията от правителството на Педро Санчес. Управляващите се надяват с икономическата парализа, която ще причини значителни щети за страната, да ограничат придвижването в страната през работните дни до обичайното за почивните и да намалят ситуациите, в които може да се предаде заразата.
Германският град Йена направи задължителни предпазните маски на публични места. Това е първото населено място в страната, което въвежда подобна мярка в борбата с разпространението на коронавируса. Изискването влиза в сила от следващата седмица, като без предпазни маски ще бъде забранен достъпът до магазини, обществения транспорт и публични сгради. „По този начин ще се повиши безопасността за служителите в обществения сектор. Освен маските като защитно средство могат да се използват и шалове, но те трябва да покриват носа и устата“, се каза в събощението на местните власти. 119 са положителните тестове за COVID-19 в град Йена, който се намира в провинция Тюрингия.
Германия няма да смекчи наложените ограничителни мерки в борбата с разпространението на COVID-19 преди 20 април, обяви Хелге Браун, началник на кабинета на канцлера Ангела Меркел пред в. “Тагесшпигел”. Водещият германски експерт Лотар Вилер, който е и директор на Института „Роберт Кох“, пък предупреди, че не е изключено и в Германия да стане така, че да има повече пациенти, отколкото респиратори. Пред в. “Франкфуртер Алгемайне Цайтунг” той твърди, че Германия все още се намира в началото на епидемичната вълна. Вилер е категоричен, че „социалната дистанция е единственият инструмент, който помага, защото COVID-19 е изцяло нова болест, за която няма още нито ваксина, нито терапия”. “Заболяването се развива на приливи и отливи. Всички ние ще сме засегнати от епидемията през следващите няколко месеца”, казва Вилер пред “Франкфуртер Алгемайне Цайтунг”. В Германия заразените вече са над 60 000.
Румънското правителство наложи карантина на източния град Сучава и осем съседни села, за да ограничи разпространението на коронавируса, след като се оказа, че една четвърт от заразените в страната са в района, предаде БНР. В Румъния, която е в извънредно положение от 16 март, има регистрирани 2109 заразени с COVID-19, смъртните случаи са 65.
При население около 100 000 души в Сучава има 593 потвърдени случая на коронавирус. Там са и 1/3 от смъртните случаи, както и над половината от заразените в страната 285 лекари, сестри и друг медицински персонал. Здравният министър Нелу Татару каза, че разпространението на болестта в окръга се дължи на лош мениджмънт и хора, които не спазват правилата за самоизолиране.
Карантината в Сучава ще продължи до средата на април, когато приключва 30-дневният период на извънредното положение. Движението в останалата част на страната е ограничено от почти седмица.
В Австрия, където маските също станаха задължителни, се наложи също да се въведе гратисен период, тъй като там супермаркетите бяха задължени да раздават маските, но те се оказаха неподготвени.
– Mинистерството на здравеопазването и социалните въпроси в Албания съобщи късно снощи, че 82-годишна жена от Тирана е починала от COVID-19, което увеличи броя на жертвите от епидемията в страната на 12. Според официални данни, публикувани вчера, в страната има общо 223 заразени с коронавируса, 44 от които са били излекувани.
– В разгара на пандемията от коронавирус в Италия най-засегнатата страна в Европа обяви и добра новина. 101-годишен мъж от Римини е изписан от болницата миналата седмица, след като организмът му е победил COVID-19. Столетникът, идентифициран само като „Г-н П.“ от властите, е роден по време на пандемията от испански грип, който се разпространява по целия свят през 1918-1919 г.
След като тестът му за COVID-19 се оказва положителен, г-н П. е приет за лечение в болница „Инферми“ в Римини. Миналата сряда семейството му го е прибрало обратно вкъщи, изпращайки „послание на надеждата“ в тези мрачни времена.
Пандемията от грип през 1918 г. заразява 500 млн. души (около 1/3 от населението на света по онова време) и убива 50 млн. от тях. „Той е бил свидетел на всичко това – коментира зам.-кметът на Римини пред местен вестник. – Г-н П. показа, че дори на 101 години бъдещето все още не е писано.“
Към днешна дата броят на заразените с коронавирус в глобален мащаб достига 775 000 души, сочат данните на университета „Джон Хопкинс“. Общият брой на смъртните случаи е 37 100, а на излекуваните – 164 500.
Най-голям брой заразени има в САЩ – почти 160 000 души, следвани от Италия със 102 000 случая и Испания с 86 000. Най-големият брой починали са в Италия – 11 600. В Испания смъртните случаи са 7300.
На над 1 милион американци са направени тестове за коронавирус, обяви американският президент Доналд Тръмп. „Направихме историческа стъпка в борбата срещу коронавируса. Вече са тествани над един милион американци, повече от която и да е друга държава. Следващите 30 дни ще бъдат предизвикателство за нас и ще бъдат изключително важни!“, каза той на пресконференция в Белия дом. САЩ започнали да получават защитни облекла от чужбина. „Имаме отлични отношения с много страни. Китай ни изпрати някои неща. Русия ни изпрати много голям самолет с медицинско оборудване. Това е много мило“, заяви Тръмп. Страната му пък ще предостави на Италия медицински принадлежности за около 100 млн.долара.
Според Тръмп САЩ ще бъдат в „много добра форма“ по отношение на броя на апаратите за изкуствено дишане, налични в момента, в който дойде пикът на пандемията в Северна Америка. Държавният глава подчерта, че поне 10 американски компании правят медицинските изделия, а част от тях дори може да бъдат изнесени. На въпрос на Си Ен Ен дали предишните му коментари, опровергаващи заплахата от избухването на епидемията са неверни, Тръмп отговори, че те са „всички верни“. „Не искам паника в страната. Бих могъл да предизвикам паника много по-добре дори от вас“, обясни той.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
нали бяха най-великите и какво стана Русия и Китай им доставя медицинско оборудване ЗА СВЕДЕНИЕ НА тръмп МОЖЕ ДА МУ ДОСТАВИ И КУБА!!!!!!