Чия е заслугата за освобождаването на българските моряци? „Съдбата им е пряко свързана със сделката за Газа. Но бих искал да знам какво направи България през цялата 2024 година“, казва пред ДВ експертът Руслан Трад.
След месеци в плен на хутите вчера българските моряци Любомир Чанев и Данаил Веселинов се завърнаха в България. Както те самите казаха – били са наясно, че освобождаването им ще стане факт, щом Израел сключи споразумение за примирие с Хамас. Чия е заслугата за освобождаването не само на българските, но и на редица други моряци от различни националности, които също бяха пленени?
Руслан Трад: Определено споразумението за спиране на огъня в Газа е един от най-важните и основни фактори, заради които днес можем да посрещнем българските моряци в България. Смятам – а и по реакции на колеги в моя сектор съдя, че не само аз мисля така, че ако нямаше развитие в Газа и не беше постигната сделка за размяна на заложници и спиране на огъня, корабът Galaxy Leader щеше още да е в йеменското пристанище Ходейда, а екипажът или щеше да продължава да бъде в плен на хутите, или щеше да бъде предаден на други – както стана с екипажа на кораба RUEN, който е предаден на сомалийски пирати, а екипажът е използван като жив щит до освобождаването им от индийския флот след специална операция на Ню Делхи.
Съмнявам се, че моряците на Galaxy Leader са били в течение на ставащото извън кораба. Вероятно са се досещали, достигали са отделни новини и разкази, но като цяло са в ограничена среда предвид факта, че са пленници и за тях не се иска откуп, а се поставят политически искания. Тоест, съдбата им е пряко свързана със сделката за Газа. Ако трябва да посочим основни действащи страни в преговорите – определено Япония като засегната страна, тъй като корабът се оперира от японско дружество, Израел, тъй като корабът е свързан с израелски бизнесмен, и Оман като посредник. България, разбира се, е страна заради това, че капитанът и вторият капитан са български граждани, но България се включи на късен етап, нямаше единен екип заради политическата ситуация в страната, липсата на правителство и вероятно недостатъчна информираност.
Евродепутатката Елена Йончева изрази признателност и към български политически фигури. Имат ли те някаква роля в освобождаването на моряците от Galaxy Leader?
Доколкото ми е известно, споменатите политически фигури нямат отношение към освобождаването на моряците. Вероятно с тяхна помощ е бил изпратен самолет да прибере моряците от Оман, подсигурили си логистика и екип – например преводачи и други, но не са активна страна по преговорите. Изказванията на Йончева, които споменават и МВнР, имат единствено политически характер.
Това не беше единственият кораб с българско участие, който пострада от конфликта в Червено море. Какво направи държавата за тази над една година?
Аз също бих искал да знам какво беше направено през цялата 2024 година. Както споменахте, Galaxy Leader не е единственият плавателен съд, свързан по някакъв начин с България и пострадал по време на атаки на хутите. Има още два случая – с корабите RUEN и RUBYMAR. Вторият бележи черна статистика – той става първият кораб, потънал след началото на атаките на хутите в Червено море. Екипажът успява да избяга след ракетното нападение – има късмет.
Другият кораб – RUEN – е атакуван още през декември 2023, в месеца след като Galaxy Leader е пленен. На борда му има осем български граждани, от които един е ранен по време на атаката, а Индия преговаря да бъде освободен, за да бъде изведен за лечение в Оман. Същият кораб е предаден на сомалийски пирати. Такава съдба – тоест, да бъде предаден на други сили, се очакваше и за Galaxy Leader. RUEN също отбелязва черна статистика – става първият товарен кораб от 2017 насам, на който сомалийски пирати се качват успешно.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране