Иван Костов не пропусна възможността да си върне 150 хил. лева от Фонда за гарантиране на влоговете, въпреки че привилегированият му депозит в КТБ не е следвало да бъде изплащан. Иван Костов е имал привилегирован депозит в КТБ съгласно сключен между него и банката договор за индивидуален срочен депозит от февруари 2014 г.
Началното салдо на депозита е 154 хил. лева, но интересното в случая е договорената с банката лихва, която Костов е получавал за вложените си пари. Лихва в размер на 9, 8% (почти 10%), пише „Труд“.
Коя търговска банка предоставя лихвени нива на депозити и влогове от почти 10 пункта – няма такава банка освен, разбира се, КТБ, и то само за отбрани свои клиенти. Явно е, че лихва в такъв размер е била привилегия за хора, близки до банкера Цветан Василев, какъвто несъмнено е бил и Иван Костов. Поради големия брой индивидуални депозити в КТБ правилно същите бяха изключени от кръга на влоговете и депозитите, които се изплащат от фонда.
Това обаче не важи за Костов – свикнал да получава това, което иска, бившият премиер, известен със скандалната приватизация на стотици български предприятия, отново е намерил начин да не загуби парите си за сметка на държавата.
Костов е поискал през октомври 2014 г. депозитът му да бъде предсрочно прекратен и КТБ, въпреки че към този момент е била под специален надзор, е закрила депозита и е прехвърлила сумата по разплащателна сметка на вложителя.
По този начин парите на Костов в КТБ са подадени за изплащане от Фонда за гарантиране на влоговете, вече като пари по разплащателна сметка, а не като привилегирован депозит. Тази операция е извършена, разбира се, със знанието и одобрението на квесторите на КТБ, които са разгледали около 1000 индивидуални и привилегировани депозити.
Ако приемем, че квесторите услужливо са променили условията по привилегированите депозити и са ги подали за изплащане от фонда, държавата трябва да изплати около 100 млн. евро на вложители и депозанти, които са имали огромни (привилегировани) лихви върху депозитите си – какъвто е и случаят на бившия премиер Костов.
Сумата е твърде голяма и несъмнено буди въпроса защо квесторите са превръщали привилегированите депозити в обикновени разплащателни сметки и чии интереси обслужва това тяхно действие. Явно не е интересът на държавата и фонда. И кой ще зададе на квесторите тези въпроси.
Нека не забравяме, че същите квестори освободиха от името на КТБ залога върху търговското предприятие на “Елит Петрол” – дружеството, което притежаваше 196 бензиностанции с марката “Петрол” и което вече изцяло се стопанисва от близкия приятел на Цветан Василев – ловешкия бизнесмен Гриша Ганчев.
И още повече – залогът върху търговското предприятие на “Елит Петрол” е заличен през март 2015 г., само ден преди квестурата да бъде прекратена и квесторите да бъдат заменени от временните синдици.
Какво налагаше квесторите да освободят едно от малкото обезпечения, които КТБ имаше срещу стотиците милиони левове, раздадени кредити на дружествата от групата “Петрол”, и то само ден преди да си тръгнат от банката. Отговор на този въпрос също няма, а въпросите към квесторите стават все повече.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Само истински наивник и отявлен ГЛУПАК , би повЕрвал ,че Костов има само 150 смешни хилядарки в КТБ …