16.08.2024 | 22:34
Как медиите на Пеевски пробваха да откажат Кожарева от премиерския пост
Желанието на "Феномена" да продължи да командва държавата изглежда все по-неистово при перспективата този контрол му се изплъзне, ако загуби битката за ДПС

Номинираната за служебен премиер Горица Грънчарова – Кожарева е под нарастващ натиск да се откаже от поста, ако не желае да се съобразява с волята на Делян Пеевски, включително да остави на близкия до него вътрешен министър Калин Стоянов в бъдещия кабинет. Запознати със ситуацията потвърдиха това, че часове след нервния изблик на Пеевски с обвинения към президента Румен Радев и негови приближени, че притискали Кожарева.

Според някои източници, засега тя няма намерение да се поддаде на натиска, нито пък да отказва от поста, каквито предположения се появиха в контролирани от Пеевски медии. Според други, Горица Кожарева все пак ще се огъне и ще се съобрази с Пеевски. Възможно било да смени Калин Стоянов, но само с друг посочен от Пеевски кандидат.

Понеделник е крайният срок, в който тя трябва да обяви състава на служебния кабинет. От проведените дотук разговори на Кожарева стана ясно, че тя възнамерява да запази редица министри от сегашното правителство на Димитър Главчев, което е под контрола на съпредседателя на ДПС Делян Пеевски.

Както е известно, президентът Румен Радев имаше крайно ограничен списък от длъжностни лица, сред които да избере служебен премиер. Радев проведе разговори с Димитър Главчев (шеф на Сметната палата преди да заеме временно поста служебен премиер), както и с двамата му заместници Горица Кожарева и Тошко Тодоров. Междувременно подуправителят на БНБ Петър Чобанов (бивш министър и депутат от ДПС, лоялен на Пеевски) изрази готовност да стане служебен премиер. Същото направи и Главчев, но малко преди президентът да обяви номинацията, даде на заден.

Според информирани източници, при разговорите си с кандидатите Румен Радев е поставил въпроса дали биха се ангажирали с по- еманципиран от Пеевски курс на управление и с отстраняването на Калин Стоянов като вътрешен министър. Изборът на Горица Кожарева говори красноречиво, тя се е съгласила. Но след това Пеевски започна да мобилизира ресурси, за да предотврати това. Протестите на полицаи в подкрепа на Калин Стоянов бяха именно такава акция.

„Ресорът на вътрешния министър е наистина много важен, той е свързан и с провеждането на изборите, именно върху МВР пада основната отговорност за това да бъдат пресичани незаконните практики, свързани с изборния процес“, коментира по-рано тази седмица в ефира на Euronews PrimeTime социологът от агенция „Маркет линкс“ Добромир Живков.

„От друга страна понякога личността на министъра не е от чак такова значение, защото ако говорим за това дали един министър може да бъде сменен в настоящата ситуация с друг, който да работи със същите методи, отнасящи се до изборите, то съществена разлика няма да има“, обясни още социологът.

„Все пак трябва да кажем, че има съществени съмнения за това, че последните избори бяха наситени именно с такъв тип порочни практики, а именно контролиран и купен вот“, каза Добромир Живков. По думите му до оспорване на изборите не се стигна, защото според него това е една по-различна политическа игра.

Източници на изданието Mediapool твърдят, че е възможно Кожарева да спази формално думата си пред президента и да предложи нов вътрешен министър, който обаче да е също толкова лоялен на Пеевски, колкото и Калин Стоянов.

По неофициална информация натискът върху Кожарева (оттам и върху президента) да не се отклонява от линията на кабинета „Главчев“ идва и от министри на Главчев, които са обещали да останат в новата служебна власт, но сега изведнъж може да се дръпнат. Най-големият риск при това положение е, формирането на служебното правителство да се забави и негов министър-председател отново да е Главчев. Освен това датата на изборите най-вероятно ще се измести за края на октомври – началото на ноември.

Засега се смята за сигурно, че в кабинета остават финансовият министър Людмила Петкова (смятана за протеже на Делян Пеевски), министърът на икономиката Петко Николов, образователният министър Галин Цоков, както и земеделският министър Георги Тахов.

Готовност да продължат работата си изразиха още няколко членове на сегашния служебен кабинет на Димитър Главчев: министърът на здравеопазването Галя Кондева, правосъдният министър Мария Павлова, министърът на отбраната Атанас Запрянов и министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов, който също е лоялен на Пеевски.

Как ще изглежда окончателно съставът на кабинета, ако въобще има такъв, ще стане известно в понеделник.

Желанието на Делян Пеевски да продължи да командва държавата изглежда все по-неистово при перспективата този контрол му се изплъзне, ако загуби битката за ДПС. А тази битка става все по-ожесточена. На 10 юли почетният председател на партията Ахмед Доган поиска Пеевски да подаде оставка като съпредседател на ДПС, но той отказа. Според най-новото проучване на „Галъп интеренешънъл Болкан“, директен въпрос към електората на ДПС за избор между формации на Ахмед Доган и Делян Пеевски дава почти единодушна подкрепа за Доган.

При това положение Пеевски е напът да загуби всичко, тъй като неговото влияние върху ключови институции в държавата бе изгладено с политически средства – не само инструментариума на ДПС, но най-вече на ГЕРБ при последните два премиерски мандата на Бойко Борисов.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране