08.11.2017 | 0:01
Как ще откажем голям инвеститор да изгради Център за бизнес иновации в Пловдив
Министри на отбраната изнудвали бизнесмените за стотици хиляди евро

Страната ни напоследък се заобикаля от чуждите инвеститори. Чуждите инвестиции са спаднали драстично в сравнение с предишни периоди след общата икономическа криза от 2008-2009 г. Като основни причини за това обикновено за нас се посочват непрозрачната съдебна система и административните безобразия. Реформи в тези области все се започват и не се докарват докрай.

Ще ви разкажем за един чужд инвеститор, който вече е вложил близо 100 милиона лева в България, но на който му се пречи да продължи да влага средства за развитието на бизнес у нас. Още преди повече от година е заявил инвестиционното си намерение да изгради акселератор за стартъпи в Пловдив. Преди това е придобил сградата на голям търговски център – мол в пловдивския квартал „Тракия“.

В прилежащото пространство около мола има 2 терена с отпаднало предназначение, собственост на Министерството на отбраната. Инвеститорът е пожелал да купи терените. Признат е от Българската агенция за инвестиции за Инвеститор Клас А и според закона за насърчаване на инвестициите би трябвало да има предимство при придобиване на терените. Но това не става. Сега има проблем с трети пореден екип, управляващ министерството на отбраната. Но решение няма. Чуждият инвеститор е отказал да участва в корупционна схема. Предложено му е чрез посредници, не на това правителство, а на предишните две. Търпението му вече е на границите. Твърдо е решен да направи развоен център за стартиращи фирми, вижда голям потенциал за това в България. Но, ако отново не успее да направи предвидената инвестиция от 18 млн. лева в Пловдив е готов да се насочи към Румъния или друга страна от периферията на Европа.

И едно доказателство, че България се е превърнала в пирамидална държава. Проблемът на инвеститора е описан в подробно писмо, адресирано на първо място до премиера Бойко Борисов, после до икономическия министър Емил Караниколов, който първо им обещал съдействие, но после нищо не последвало, до военния министър Красимир Каракачанов, до Българската агенция за инвестиции.

Управляващият капитали на чужди инвеститори Георгиус Константину пише до Борисов на 13 октомври, 2017 г.

Молба за съдействие относно забавянеи възпрепятстване реализацията на инвестиционен проект „ЦЕНТЪР ЗА БИЗНЕС ИНОВАЦИИ – ЮРИКА“- гр. Пловдив, дружество „ЮРИКА Технолоджийс“ ЕООД, инвестиция на САЩ и Гърция и отказ за продажба на терен, собственост на Министерство на отбраната с отпаднало предназначение – частна държавна собственост по Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ)

В преамбюла обяснява цялата ситуация:

КАКЪВ Е ПРОЕКТА

Фирма„ЮРИКА Технолоджийс“ ЕООД вече от две години работи по стартиране на инвестиционния проект ЦЕНТЪР ЗА БИЗНЕС ИНОВАЦИИ – ЮРИКА (ЦБИ) в гр. Пловдив.

Проектът предвижда влагане на частни инвестиции настойност 18 млн. лева, от САЩ и Гърция, генериране на висока добавена стойност за българската икономика и създаване на нови директни и индиректни високо квалифицирани работни места в гр. Пловдив. Средствата за проекта ни са отдавна осигурени и ние не разчитаме на финансиране от българския бюджет или от ЕС.

„ЦБИ Юрика“ ще изпълнява основнодейности на бизнесинкубатор в областта на компютърните технологии, био-технологии, и високи технологии и постижения в областта на медицината и храните. Целта на проекта „ЦБИ Юрика“ е да създава условия за привличанена високо-технологични иновативни международни start-up компании от Югоизточна Европа, както и от останалата част на Европа. Проектът ще генерира значителни капиталови приходи за държавата, и за град Пловдив. Предвиждаме значителен финансов принос под формата на допълнителна принадена стойност, обмен на ноу-хау, приходи и данъци за България от разрастващите се успешни start-up компании.  „ЦБИ Юрика“ вече има договорености с редица университети и иновативни водещи компании, които посредством ЦБИ ще навлязат на българския и европейски пазар.

Чрез реализиране на „ЦБИЮрика“ ще допринесем България и Пловдив да станат едно по-привлекателно място за младите хора, да се спре „изтичането на мозъци“, а да се обърне тенденцията за привличане на експерти и хора с идеи от целия регион тук, у нас.

Вече сме осигурили партньорство за проекта от страна на най-големия акселератор в света  “International Accelerator in Austin Texas“, който е взел решение чрез „Юрика Текнолоджийс“ и България да навлезе на Европейския пазар. Имаме потвърждение от американската страна за сериозния им интерес този проект да се реализира в Европа, като България има уникалния шанс да стане домакин и да се възползва от тази възможност. Това ще даде възможност на Българските и чужди компании в сектора на информационните и други високи технологии да получат най-прекия канал и достъп до пазара на иновации и ИТ в САЩ.

Благодарение на проекта, Пловдив ще стане притегателен център за фирми от цяла Източна Европа с потенциал за генериране на приходи за България от над 1 милиард долара за 5 годишен период.

Какъв е проблема

Проектът е в процедура по сертифициране клас А по Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ) с подадено Заявление в БАИ на 25.11.2016 г. Допълнително внесохме ново Заявление в БАИ поради изтекъл срок на валидност – на 04.08.2017 г., поради забавата на адекватен отговор от Министерство на отбраната (МО).

Сблъскваме се с огромни пречки, забавяния, противоречия и неспазване на законите в България!

За реализацията на проекта от изключителна важност е придобиването на съседен терен до наш обект – „Пловдив Плаза“, понастоящем собственост на Министерство на отбраната (МО) с отпаднало предназначение – частна държавна собственост. Като насърчителна мяркапо ЗНИ в България се предвижда облекчена процедура по придобиване на терени, нужни за реализиране на инвестиционни проекти и сертифицирани по реда на чл.22 а от ЗНИ. Теренът е технологично свързан с другата наша инвестиция „Пловдив Плаза“, затова е от решаващо значение придобиването му.

Част от процедурата по сертифициране изисква предварителното съгласие на компетентния орган за имотите. Същият терен, за който кандидатстваме е обявен в списъка за продажба от МО с отпаднало предназначение през 2017 г. под  № 23. Още повече, че на официалния сайт на МО : https://www.md.government.bg/en/imoti.html – в английската версия е отбелязано, че при заявяване на инвестиционен интерес към някои от обявените терени, незабавно се стартира процедурата по продажбата му на съответния инвеститор.

Въпросният терен се намира в индустриалната част на града, бивша казарма и няма голяма търговска стойност и атрактивност.

С поредица от писма сме заявили искане за предварително съгласие от МО при предишните правителства – с вх. №11-00-440/23.11.2016 г., по-късно, на 22.12.2016 г. отново сме поискали писмо за предварително съгласие, като сме приложили и Удостоверение от Българска Агенция за Инвестиции (БАИ), което служи за оказване на подкрепа от съответните органи на изпълнителната власт. На 01.02.2017 г. отново написахме писмо до министъра на отбраната от служебното правителство, но пак беше последвано от мълчание.

НЕПРИЯТНИ КОРУПЦИОННИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ

Получихме неприятни корупционни предложения от хора, твърдящи, че са приближени до екипите на двамата поредни министри на отбраната и след като отказахме да съдействаме, получихме отказ с неоснователно, странно и незаконно обяснение, че теренът бил включен в списъка за открити търгове за 2017 г. с писмо от МО с дата 11.04.2017г.

На 12.07. 2017 г. при настоящото правителство продължихме нашите опити и писахме писма до министъра на отбраната г-н Каракачанов и до министъра на икономиката г-н Емил Караниколов със същото искане за предварително съгласие за продажба на терените.

За наша голяма изненада на 27.09.2017 г. получихме отказ от МО, в който ни уведомиха, че част от искания от нас имот по ЗНИ е необходим за изпълнение на функциите на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ МВР – гр. Пловдив.

За нас това звучи абсурдно и в тотално противоречие със законите и приоритетите в Република България!, акцентира в писмото си молба до българските институции инвеститорът Георгиус Константину.

Въпреки, че ние сме заявили нашето искане много преди Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ , още на 23.11.2016 г., и въпреки, че Законът за насърчаване на инвестициите (ЗНИ) се явява „специален“ спрямо другите закони, като знак на добра воля, ние отговорихме на МО, че не възразяваме срещу предоставяне част от имота на ‚Пожарна безопасност“  и дори предложихме нашето сътрудничество да допринесем финансово за изграждането на пожарната станция и да я дарим на Регионалната дирекция с наше писмо  от 06.10.2017 г.

Ние не очакваме някакви специални условия, готови сме да придобием терена като платим справедлива пазарна цена. В желанието си да реализираме проекта, ние вече  участвахме в единия тръг за придобиване на по-малкия терен (2 дка) с цена доста по-висока от обявената в тръжната процедура.

Вече минава почти година от стартиране процедурата по сертифициране по ЗНИ, а към момента сме блокирани да инвестираме поради целенасоченото негативно отношение от страна на МОпри три поредни правителства досега.

Надяваме се, че българското правителство ще окаже подкрепа за реализиране на този инвестиционен проект, в съответствие с водещите приоритети на правителството за привличане и насърчаване на инвестиции, особено в сектора на високите технологии!

В случай, че не успеем да намерим необходимата подкрепа за проекта ни от страна на българското правителство, ще бъдем принудени да потърсим нова локация за проекта в друга държава. В Гърция, Румъния и Сърбия например, на такива стратегически инвестиционни проекти се предлага не само безплатна земя, но и субсидии от държавата. Но ние сме избрали България и Пловдив за този проект, също имаме и други инвестиционни проекти, които бихме искали да осъществим в България при нужната подкрепа.

С настоящото писмо се обръщаме към Вас, за да поискаме съдействие за решаване на абсурдната ситуация, в която се намира един коректен инвеститор в България!

Нуждата от ускоряване старта на проекта ни е продиктувана и от наличието на значителен потенциал от млади умни хора, завършващи университетите, които предпочитат да работят и развиват своите възможности тук, в България!, завършва писмото на Георгиус Константину, собственик на капитала и Изпълнителен директор на „ЮРИКА Технолоджийс“ ЕООД.

Заключение: На фона на тоталната идея за борба с корупцията в България и боричканията агенция или служба нова да я бори този сигнал, молба, жалба от чужд инвеститор идва навреме като явна илюстрация на това как нещата в България не се случват прозрачно. Разчита се на един човек да се разпореди и проблемът може да бъде решен. Хората под него или около него си правят собствени политики. С врътки, с промени на правилата, с административни хватки, които биха отвратили всеки, който иска да прави бизнес в страната ни.

В допълнение ще си позволим да добавим една друга подробност. Към терена, за който претендира чуждия инвеститор интерес има голяма българска фирма, производител на масови акцизни стоки.

Списание „Бизнес Клуб“. Велислав Русев

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране