23.03.2023 | 11:00
Какъв вид секс ни прави щастливи и защо след него понякога е тъжно
Брачното щастие е свързано с по-голям избор на сексуални пози, спонтанен секс, целувки по време на любовна игра и по-рядък отказ от секс

Сексът може да бъде разочароващ и нараняващ, но също така може да ни направи по-щастливи. От какво зависи – науката отговаря. Какво показват най-новите изследвания – как любовта влияе върху удовлетворението от живота, какво определя оргазма и наистина ли е тъжно след полов акт?

Изгубени в превода: какво е секс и какво е щастие?

Трудно е да се определи точно какво е секс и какво не. Полово сношение, правене на любов, съвкупление, сношение, плътска прегръдка – има много думи за секс, но само една за щастие. Според Аристотел сексът е удоволствие (хедония) или усещане за пълно съществуване (евдемония). С други думи, оргазъм или задоволство от живота, сборът от сбъднати желания.

Трудно е да се измери радостта, която продължава дълго време. В психологическото изследване участниците гледат себе си сякаш от разстояние, от висок хълм и сами оценяват собственото си ниво на щастие, а въпросникът за щастието на Оксфорд и стълбата на Кантрил им помагат в това.

Защо обичаме секса?

Ако разглеждаме секса като път към щастието, тогава той, разбира се, е малко кратък: възбуда – плато – оргазъм – възстановяване. Не е честно очакването да продължава повече.

Сексът носи малко щастие. „Електрическите крушки“ светват в мозъка една по една :

  • Лимбична система (обичам те, няма да те забравя)
  • Хипоталамус (отговарям ти, докосвам те)
  • Орбитофронтален кортекс (няма да променя решението си, няма да спра)

Синтезират се:

  • Допамин
  • Серотонин
  • Пролактин
  • Окситоцин

Характеристиките на усещането за оргазъм са различни за всеки. При мъжете той се случва почти винаги. А женският оргазъм е може би еволюционно наследство, въведено, за да предизвика овулация или да образува силни окситоцинови връзки с партньора. Но досега не е открита убедителна еволюционна причинно-следствена връзка.

За да проучи характеристиките на пола на гражданите, Финландия редовно провежда национално проучване на секса и след това анализира резултатите. Въпреки равенството между половете и сексуалното просветление, женските оргазми са станали не повече, а по-малко от 1971 г. насам . Явно, времето краде финландските оргазми!

Сега да видим дали можем да си осигурим стабилен оргазъм от външни фактори. Женският оргазъм не зависи от образованието. Нито от нивото на доходите. Или от умението да се влюбиш и да започнеш връзка. Не зависи и от уменията за мастурбация.

Но е факт, че жените, които получават първия си оргазъм рано и не са особено запалени по мастурбацията, го постигат по-лесно и по-често. Женският оргазъм е свързан с това кой е наблизо: статистически се случва по-често, ако жената има редовен сексуален партньор. И ако той е свестен – ако можете да говорите с него за секс.

Класическо проучване от 1938 г., изследващо психологическите фактори на щастието в брака, съобщава, че щастието е свързано с удовлетворението от сексуалния контакт и (предсказуемо!) с честотата на женския оргазъм.

Множеството оргазми, продължителността на секса и неговата честота няма да повлияят на нивото на удовлетвореност от живота. Бракът става нещастен поради факта, че някой се оплаква от секса, често го отказва или мечтае да кривне наляво, а също и поради разликата в сексуалните темпераменти между съпруга и съпругата.

Допълнителни изследвания показват, че брачното щастие е свързано с по-голям избор на сексуални пози, спонтанен секс, целувки по време на любовна игра и по-рядък отказ от секс. Просто казано, хората обичат нещата да са разнообразни, забавни и да не се отхвърлят. Щастливите съпруги фантазират по-малко за други мъже и не искат да се превръщат в друга, по-секси жена. Харесва им да са тук и сега, с този човек и да изживяват тази любов.

Честотата на секса в една връзка обикновено се свързва с чувството на удовлетворение от живота, но това не означава, че хората определено трябва да се чифтосват по-често.

Участниците в едно проучване били помолени, в името на науката, да с удвоят броя на коитусите в сравнение с обичайния за три месеца. Двойките от контролната група се съвкуплявали колкото си искат. Оказало се, че експерименталната група, която прави секс по-често, има постоянно по-ниско настроение от контролната група!

Националното бюро за икономически изследвания на САЩ пък, след като анализирало сексуалната активност на 16 000 възрастни американци и установило, че:

1. Хората, които правят секс в живота си, са по-щастливи от тези, които не го правят. Независимо от ориентацията.

2. Най-щастливите хора са били тези, които са имали един партньор през последната година.

3. Високите доходи не обещават повече секс или повече сексуални партньори.

4. Видимо по-нещастни са онези, които някога са плащали за секс или са изневерявали в брака.

По-късно проучване на китайски респонденти добавя ново откритие:

5. Нежеланият секс не прави мъжете или жените по-щастливи.

Тайните на лошия секс

Да се ​​определи какво е „лош секс“ също е трудно: можем дори да искаме неща, които не харесваме.

Но да, сексът може да бъде нещастен. Има свои закони, които не бива да се нарушават.

Първи закон: Сексът е труден за разбиране. Хората са по-сложни от пералните, така че няколко програми могат да работят за тях едновременно. Вземете връзката за една нощ. Учените анкетирали студенти, за да се определят техните нива на самота и депресия, а след това отново ги анкетирали един семестър по-късно. Депресираните самотници, които успели да се свържат с някого за четири месеца, се подобрили. А тези, които разчитали само на случаен секс, напротив, проявили симптоми на депресия.

Закон втори: недоволството от себе си може да развали секса. По-малко сексуално удовлетворени и по-срамежливи са жените, чието самочувствие зависи от външния им вид. Тук е интересно да си припомним канадската психолога Лори Брото и нейната програма за жени, които се оплакват от понижено либидо. Една от стъпките на програмата е медитацията: способността да се върнете към „тук и сега“. Накратко, трябва да мислите за секса, а не за себе си.

Закон трети: оргазмът не означава нищо. Дори сексът, за който не искате да си спомняте, може да завърши с оргазъм. Послевкусът зависи от обстоятелствата. Онези, които са правили секс по принуда – или са се поддали неохотно, или са се чувствали принудени, или са изпитвали някакво друго противоречие, смятат, че оргазмът по-скоро ги наранява. Описват го като „празен“, „механичен“, „слаб“ – с една дума, опаковка от бонбон вместо самия бонбон. Да, вътрешните конфликти не разнообразяват секса и разрушаването на собствените принципи няма да увеличи броя на тръпките.

Защо след секс е тъжно и самотно?

На древноримския лекар Гален се приписва изразът „След полов акт всяко животно е тъжно, с изключение на петела и жената“. Лекарят на императора обаче грешал – тази тъга не заобикаля нито мъжете, нито жените.

Отрицателните посткоитални емоции (NPE) или посткоиталната меланхолия ( PCD) са спохождали поне веднъж около 40% от хората.

Учените са идентифицирали три вида посткоитална меланхолия:

1. Партньорът е по-дистанциран, отколкото бихте искали.

2. Партньорът е по-близо, отколкото бихте искали, но не можете да се отдалечите.

3. Притеснявате се какво мислят хората за вас.

Първият тип е по-характерен за жените, вторият – за мъжете. Третият – безпокойството за собствената репутация – е универсален.

Би било хубаво никой да не съжалява за нищо но … не става така. Утехата е, че сега вече знаете кой секс ни прави щастливи и можете да подобрите живота си!

Лора Костова

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране