22.11.2024 | 20:35
Какво представлява руската ракета „Орешник“, изстреляна по Украйна
Президентът Путин разпореди серийно производство на ракетите

Руският президентът Владимир Путин потвърди вчера, че Русия е нанесла удар по Украйна с нова хиперзвукова балистична ракета със среден обсег на действие в отговор на това, че Киев е използвал американски и британски ракети срещу територията ѝ.

Агенция Ройтерс пояснява какво представлява новата руска ракетата „Орешник“ („Леска“).

Какво каза Путин?

Вчера руският президент заяви, че войната в Украйна ескалира към глобален конфликт, след като Съединените щати и Великобритания позволиха на Киев да нанася удари по-дълбоко в руската територия с техни ракети, и предупреди Запада, че Москва може да отвърне на удара.

В пряк отговор на използването от страна на Украйна на американски и британски ракети той заяви, че Русия е изстреляла „Орешник“, една от най-новите си ракети със среден обсег на действие, по отбранително предприятие в украинския град Днепър, административен център на Днепропетровска област. В града се намира концернът за производство на космически ракети „Пивденмаш“, известен на руснаците като „Южмаш“, който по съветско време е бил един от центровете на военната ракетна промишленост, пише БТА.

Каква е ракетата?

Путин каза, че „Орешник“ е хиперзвукова балистична ракета. По думите му тя се движи със скорост 10 пъти по-висока от тази на звука (скоростта на звука се равнява на 1235 км/ч – бел. ред.) и затова не може да бъде прехваната. Според руски източници обсегът на действие е 5000 км, което позволява на Русия да порази по-голямата част от Европа, както и западното крайбрежие на САЩ.

Изглежда, че новата ракета има многосъставни, независимо самонасочващи се бойни части (Multiple independently targetable reentry vehicles – MIRVs): отделни бойни глави, носени от балистична ракета, които могат да поразяват различни цели.

Анатолий Матвийчук, руски военен експерт, заяви, че тя може да носи от шест до осем конвенционални или ядрени бойни глави, а според Юрий Подоляка, известен проруски военен блогър, вероятно вече е на въоръжение. Министерството на отбраната на САЩ заяви, че ракетата, която руските сили са използвали при атаката, е създадена на базата на междуконтиненталната балистична ракета (МРБ) РС-26 „Рубеж“. Пентагонът и Белият дом заявиха, че Вашингтон е бил уведомен за изстрелването по линия на каналите за намаляване на ядрения риск.

Какво каза Украйна?

Военновъздушните сили на Украйна съобщиха, че Русия е изстреляла МБР срещу град Днепър, въпреки че САЩ подчертаха, че това не е вярно, тъй като междуконтиненталните балистични ракети трябва да имат обсег на действие не по-малък от 5500 километра. Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че руското нападение с нов тип балистична ракета представлява „явна и тежка ескалация“ и призова за международната общност да осъди действията на Москва.

Какво представлява РС-26 „Рубеж“?

РС-26 „Рубеж“ е балистична ракета, задвижвана с твърдо гориво, която може да бъде придвижвана по пътищата. Тя е разработена през 2008 г. През 2019 г. Съединените щати официално се оттеглиха от знаковия Договор за ликвидиране на ракетите със среден обсег на действие, подписан през 1987 г. между Москва и Вашингтон, след като заявиха, че Русия нарушава споразумението – обвинение, което Кремъл отхвърли. По онова време Съединените щати твърдяха, че Русия разработва крилата ракета с наземно базиране (известна като в Русия като „Новатор 9M729“), която се различава от РС-26 „Рубеж“.

Путин разпореди серийно производство

Президентът Владимир Путин разпореди днес серийно производство и продължаване на бойните изпитания на новата хиперзвукова балистична ракета „Орешник“. „Ще продължим тези изпитания, особено в бойни условия, в зависимост от ситуацията и естеството на заплахите за сигурността на Русия“, заяви той на среща с военни служители, предавана по телевизията.

Путин каза, че този тип ракета не може да бъде прехваната от врага. „Ще добавя, че няма противодействие на подобна ракета, по света днес няма средства за прехващането ѝ. И ще подчертая още веднъж, че ще продължим изпитанията на тази най-нова система. Необходимо е да започнем серийното ѝ производство“, заяви руският президент, цитиран от ТАСС и Ройтерс.

„Всъщност системата „Орешник“ не е стратегическо оръжие, във всеки случай това не е междуконтинентална балистична ракета, не е средство за масово поразяване, включително и защото това е също и високоточно оръжие“, отбеляза Путин на съвещание с ръководството на руското министерство на отбраната, представители на военната индустрия и разработчици на ракетни въоръжения, посочва ТАСС.

Путин поздрави разработчиците на „Орешник“ заради успешните изпитания, извършени с нея. Той подчерта, че „Орешник“ не е модернизация на стари системи, а нова разработка. Руският президент добави, че на създателите на „Орешник“ ще бъде връчена държавна награда.  Путин каза също така, че Русия разполага със запас от ракети „Орешник“, готови за употреба.

На заседанието командващият ракетните войски на Русия със стратегическо предназначение Сергей Каракаев докладва на президента, че ракетният комплекс „Орешник“ притежава характеристики, позволяващи му да порази цели на цялата територия на Европа, при това с висока ефективност, предаде ТАСС.  Въз основа на поставените задачи и обхвата на това оръжие то може да поразява цели в цяла Европа, което го отличава от други прецизни оръжия с голям обсег“, каза той.

Вчера Русия обяви, че е нанесла удар по град Днепър в Украйна с новата ракета „Орешник“, която е със среден обсег (до 5500 километра). Ракетата, използвана вчера, не беше с ядрен боен заряд, припомня Франс прес.

В обръщение към нацията вчера вечерта руският президент Путин заяви, че ударът е бил в отговор на две украински атаки по руска територия, извършени с западни ракети и заплаши да нанесе удари по страни, доставящи оръжия на Киев, отбелязва Франс прес.

Изстрелването на тази нова руска ракета, което не е довело до жертви, според Киев, бележи нова ескалация в конфликта, допълва агенцията.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране