03.04.2018 | 0:01
Китай обяви търговска война на САЩ
Пекин повиши с между 15% и 25% митата за 128 стоки, внасяни от Америка

Китай наложи нови мита на 128 американски стоки като контрамярка на въведените преди седмици налози върху вноса в САЩ на стомана и алуминий, предаде Би Би Си. Властта в Пекин увеличи от вчера с 25% митото върху осем внасяни от САЩ продукта, сред които и свинско месо, и с 15% тарифата върху други 120 стоки, включително вино и плодове. Засегнатите американски стоки са на обща стойност около 3 млрд. долара.

Обявявайки новите мерки, китайското Министерство на финансите за пореден път разкритикува наложените наскоро мита от Вашингтон. За вносната стомана новата американска ставка е 25% , а с 10% се облага алуминият, произведен в чужбина. Пекин е категоричен, че американските търговски мерки са в разрез с правилата на световната търговия. Митническите тарифи за китайската стомана и алуминий „нанасят сериозни щети на интересите на страната ни“, се отбелязва в изявлението на финансовото министерство. От ведомството в Пекин също така подчертават, че въведените контрамерки са сравнително ограничени и нямат за цел да засилят търговското напрежение с Вашингтон, а „да защитят интересите на страната ни и да балансират щетите, причинени от мерките на САЩ“.

Новите китайски мерки създават сериозни опасения за избухването на търговска война. „Макар Китай и САЩ да не са заявявали публично, че са в търговска война, искрите й вече започнаха да прехвърчат“, се казва в редакционен коментар на китайския в. „Глобал таймс“, който е близък до Комунистическата партия.

От Белия дом обявиха на 22 март, че след митата върху стоманата и алуминия ще бъдат въведени нови търговски санкции срещу Китай, предимно в областта на технологичния сектор. Те ще включват китайски стоки за 60 млрд. долара, както и ще се ограничат инвестициите на Китай в САЩ. Публично американският президент Доналд Тръмп споменава и други възможни мерки срещу Китай като „глоби“ за кражба на интелектуална собственост. Той много пъти е подчертавал, че трябва да се реши проблемът с търговския дефицит с Китай, който е над 375 млрд. долара.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране