Никога в най-новата история на България не е имало човек, който за кратко време да е концентрирал толкова власт, както президентът Румен Радев и неговият кръг.
Радев е президент от 6 години, но той завзе толкова властови територии, че мнозина вече говорят дори за сериозно преяждане с власт. И заслугите са не само негови, но и на политическите сили, които все не успяват да излъчат кабинет, който да изкара мандата си. От президентството излязоха 5 служебни правителства, 2 големи партийни проекта, 5 ръководства на специални служби, куп висши чиновници, дипломати, военни и евродепутати.
За сериозната власт на президента става дума и в записа от среднощното събиране на ръководство на „Продължаваме промяната“, където наричаните доскоро “момчета на Радев” – Кирил Петков и Асен Василев, недоволстват от нея. Асен Василев заявява: „Румен Радев си е хванал под едната ръка Гешев, под другата ръка – Копринков. И с едната ръка ги подкупва, с другата ръка ги заплашва. Това нещо в момента се случва на абсолютно всички ГЕРБерски кметове. Това, което ще се случи, е, че вместо да имаме ГЕРБ – 25%, ще имаме ГЕРБ – 15% и 10% прокремълска партия на Радев с местните кметове“.
Кой кой е в кохортата на президента?
„Пътят на Копринката“
Асен Василев очевидно визира секретаря на президента по вътрешната политика Николай Копринков. За същия човек няколко пъти говореше и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, споменавайки „Пътя на копринката”. Последният път това беше по повод комичните кадрови действия около Ангел Стоев (дългогодишен служител на НСС и ДАНС). За няколко дни той първо бе назначен за областен на Пловдив, после освободен, накрая – пак назначен. Тогава ситуацията бе „осветена“ от Борисов, който разказа, че Стоев е бил уволнен, защото до Радев е достигнала информация, че шефът на предизборния щаб на проф. Анастас Герджиков – Радомир Чолаков, е женен за неговата сестра. „Само че Чолаков е разведен от 5 години! И когато Радев по “пътя на Копринката” разбира това, нарежда Стоев да бъде върнат като областен управител на Пловдив“, обясни Борисов.
За ролята на 45-годишния Копринков в екипа на Румен Радев се носят какви ли не легенди. Той е завършил Пловдивския университет със специалност „Физическо възпитание“ през 2004 г. Интересно е да се отбележи, че в официалната си биография Копринков е натъртил, че през 1990 г. е станал републикански шампион по хандбал за момчета, а през 2008 г. е участник в XVII-та Българска антарктическа експедиция. Сигурно и заради това Копринков е определен за областен координатор на Държавната агенция за младежта и спорта в Пловдив в периода 2006-2009, докато едновременно с това е общински съветник (2003-2011 г.). През 2011 г. е избран за кмет на кметството в с. Труд. Копринков израства в партийната организация на БСП в община Марица. Това е в годините, в които Георги Гергов ръководи местната соцструктура. Всъщност за никого не са тайна добрите връзки на Радев и Гергов – достатъчно е да се види снимката от сватбата на сина на вицепрезидента Илиана Йотова, на която те са на една маса. Копринков е тяхна контактна точка.
През лятото на 2016 г. Копринков става част от предизборния екип на кандидат-президента Румен Радев. Тогава казва, че двамата се познават от повече от 10 години. В нощта на победата през ноември 2016 г. Копринков е в най-близкото обкръжение на новоизбрания президент. Така е и при преизбирането на Радев през 2021 г.
През януари 2017 г. Копринков е определен за съветник (по-късно преназначен за секретар) на Радев по вътрешната политика и гражданското общество. Такъв е и сега, във втория президентски мандат.
През септември 2021 г. председателят на „Екогласност“ Емил Георгиев разказва, че Кирил Петков опитал да използва партийната му регистрация, за да може бъдещата „Продължаваме промяната“ да участва на парламентарните избори. Тогава Георгиев посочи, че се срещнал лично с Николай Копринков и останал изненадан, че секретарят на президента го разпитва как са протекли преговорите за новия проект. Очевидно внушението бе, че Копринков участва и режисира партийни проекти. Това бе и поводът за разрива между Радев и лидера на БСП Корнелия Нинова. Соцлидерката обвини президента, че работи за други политически проекти, които крадат хора от БСП.
Копринков се смята за един от основните кадровици във важни системи и ресурсни ведомства като АПИ, митници, НАП и др.
Кадровикът на МВР от Пловдив
Друг основен кадровик е 51-годишният Пламен Узунов, който е секретар на президента по правни въпроси и антикорупция. Той се занимава със смените в сектора за сигурност, особено в МВР. Тук също може да се види връзка с Георги Гергов, тъй като Узунов е бивш кадър на полицията в Пловдив.
През последните две години минаха две чистки – едната по времето на Бойко Рашков, другата – при служебния вътрешен министър Иван Демерджиев. Бяха махнати главен секретар на МВР, шеф на националната полиция, на Гранична полиция, КАТ, шефове на областни дирекции, бяха освободени 5/6 от шефовете на столичните районни полицейски управления … И през всичките рокади като червена нишка минава т.нар. пловдивска връзка в МВР. Вътрешният министър Иван Демерджиев е адвокат от Пловдив, главният секретар на МВР Петър Тодоров е бивш шеф на областната дирекция на МВР в Пловдив, зам. главният секретар на МВР Станимир Станев е бил финансов контрольор в пловдивската полиция, директорът на националната полиция Атанас Илков също е бил в пловдивската полиция.
За разлика от доста потайния Копринков, около Пламен Узунов все ври и кипи. Още през 2017 г. гръмна скандал, след като тв предаването „Господари на ефира“ пусна снимка на Узунов, на която той е с типични хитлеристки мустачки. Тогава Бойко Борисов обяви, че очаква президентът да издаде указ и да освободи Узунов като секретар. Самият Узунов обясни, че това било фотос от семейно тържество от посрещането на 2004 г. Всичко се размина.
На 9 юли 2020 г. Узунов бе арестуван заедно с бизнесмена Пламен Бобоков. Това стана покрай нахлуването на прокурори и служители на бюрото за защита на главния прокурор в президентството. Според прокуратурата от ноември 2019 г. до края на януари 2020 г. в Русе и София Бобоков се сговорил с Узунов да извършат търговия с влияние и престъпления по служба. По-късно арестите и на двамата бяха обявени за незаконни, а те заведоха дело срещу прокуратурата за прекалено дълго разследване. Всъщност действията на хората от Гешев точно в президентството катализираха протестите срещу главния прокурор и Борисов.
През юни 2921 г. пък сайтът „Афера“ пусна видеозапис в 5 части от среща на Узунов с бившия шеф на столичната митница Петко Петков в заведение в София. Тогава се появиха спекулации около подаването на торбичка от Петков към Узунов. ГЕРБ използваха случката и атакуваха Радев и Узунов. Президентът обаче го защити с думите: „Укоримо е, когато министър-председател разпорежда на действащ шеф на митниците да прикрива престъпления, защото бил обещал някъде. Визирам „Ало, Ваньо”. Откога връчването на подаръчна торбичка с алкохол или каквото и да е като подарък е престъпен състав?”.
В крайна сметка Узунов досега излиза сух от всеки скандал. Дори гръмогласната прокуратура се сви и покри.
От котилото на РЗС до съветник по отбраната и сигурността
Заедно с Пламен Узунов през 2020 г. бе арестуван и 64-годишният съветник по сигурността и отбраната Илия Mилyшeв. Зрелищната операция, при която той бе задържан, беше аргументирана с обвинение за разгласяване на държавна тайна. Твърди се, че у него са открити документи на разузнаването с гриф „Секретно“. После обвинението бе префасонирано – че е пoдбyдил бивш paзyзнaвaч дa мy пpeдocтaви дoĸyмeнти c гpиф, ĸoитo тoй щял дa пpeдaдe нa пpeзидeнтa Paдeв, c цeл „пpичинявaнe нa вpeдa нa пpeдceдaтeля нa Дъpжaвнa aгeнция „Paзyзнaвaнe“ Aтaнac Aтaнacoв“, нaй-вeчe ĸaтo ce пocтaвят пoд cъмнeниe pъĸoвoднитe мy ĸaчecтвa.
Накрая и Милушев осъди прокуратурата за незаконен арест.
Няма информация как Милушев се оказва сред доверените хора на Радев. През 2011 г. той е бил кандидат-общинар за столичния район „Младост“ от РЗС – партията на Яне Янев.
Военната връзка
В тесния кръг на Румен Радев съвсем естествено бъка от бивши военни. Откроява се бившият главен секретар на президентството и военен министър в служебния кабинет Димитър Стоянов. Той нашумя в публичното пространство, след като започна да се изказва във фейсбук по актуални скандали, очевидно изразявайки мнението на президента, когато той предпочита да запази мълчание. Така например през ноември 2021 г., по време на президентската предизборна кампания, Стоянов нападна Кирил Петков. „Кирил Петков – циничното зад лъскавото. Има ли тъмна страна отвъд лъскавата и изпълнена с усмивки за светло бъдеще кампания на Кирил Петков? Има ли друго лице привидната загриженост?“, написа той във фейсбук. Това беше много преди Радев да започне публично да критикува Петков.
Стоянов определено е най-близкият човек на президента. Те са минали по един път, независимо, че Стоянов е с 5 години по-млад от Радев. Първият е роден 1968 г. в Свиленград, а вторият през 1963 г. в Димитровград. Те са завършили една и съща гимназия – Математическата в Хасково, едно и също военно училище – Военновъздушното в Долна Митрополия, двамата са възпитаници на Военната академия, както и на Военновъздушния колеж „Максуел” в САЩ.
Няма спор, че той ще е острието на Радев срещу ПП и сега, още повече, че има добра подготовка. Така например през юли м.г., часове след като тогавашния шеф на кабинета на премиера Лена Бориславова определи Радев като политик от миналото, Стоянов яростно атакува Петков, без да го назовава по име. „Сега разбрах какво е да си политик на бъдещето. За да си такъв, трябва да лъжеш безскрупулно и за всичко. Като се започне от 3-4 пъти по-евтиния LNG, мине се през готовността ICGB и потеклия азерски газ на договорна цена, неустойките, водената двойствена външна политика, особено по македонския въпрос, шестте метра водосточна тръба за 1 млн. лв., трите стълба за 2 млн. лв., агитаторите за чужда държава, получаващи по 4000 лв. Да си политик от бъдещето, трябва да вярваш в правотата си, въпреки че всички около теб ти казват, че си сгрешил. Пука ти, важното е да си мислиш, че си политик на бъдещето, и да клатиш останалите в държавата си малко над 6 млн. българи! В такъв случай предпочитам политиката от миналото“, написа тогава главният секретар на президента Стоянов.
Стоянов иронизира дори и партията на колегата от президентството и бивш служебен премиер Стефан Янев „Български възход“. В навечерието на учредителното й събрание преди година той написа: „Новият „възход“ се е задал на хоризонта! А не, благодаря“.
Точно преди да стане военен министър Стоянов написа във фейсбук още един ироничен коментар към „Продължаваме промяната“: „Ауууу, ще удължаваме ресурса на МиГ-29? Та нали бяха „съветски фетиши“, по думите на един от председателите на „Демократична България“? Нали са НАТО-несъвместими съгласно съветника по национална сигурност на „Продължаваме промяната“? Защо ли ги залюбихте точно сега?“. За несъвместимост говори Тодор Тагарев, който в момента е военен министър, излъчен от ПП.
Излишно е да се припомня, че Радев кадрува в по висшите етажи на армията, където са настанени все негови хора, а смените винаги стават по време на някое служебно правителство, също назначено от президента.
Стратег с кодовото име Майстора
Друга ключова фигура при президента е Александър Маринов, който беше шеф на Стратегическия съвет на държавния глава, после тихомълком стана съветник на служебния премиер Гълъб Донев. Маринов често обяснява по телевизиите какво мисли и какво може да предприеме президентът. Именно той разясни какво би могла да означава фраза „ала-бала с президента”, употребена от Кирил Петков в прословутия запис на ПП. „Всеки от нас поне веднъж в живота си е бил лъган от човек, на когото се е доверил. Радев ги възприе като хора, на които може да се разчита – не за да бъдат неговата партия, а за да реализират промените, които една голяма част от обществото искаше да се случат. Разломът не е настъпил, защото те са казали „Гледай си работата, не сме твоите момчета за всичко”, а защото тръгнаха да преследват свои собствени цели. Те се бяха впили в него като пиявици по време на предизборната кампания, за да ползват част от неговия авторитет. Според мен не по-малко от половината гласове, които получиха през есента на 2021 г., се дължат на това, че имаха доверието на президента и го излъгаха”, твърди Маринов.
66-годишният социолог е народен представител от БСП в периода 1991-1997 г. в 36-то и 37-то Народно събрание, председател на Софийската организация на БСП (1991-1996). Маринов е противник на Виденов, но не харесва и Станишев. Той напуска БСП. Малко по-късно основава нова партия Български социално-либерален съюз. Опитва се да я развие и участва с партията на местните избори през 1999 г., но без успех. През 2009 г. на изборите на Европейски парламент е кандидат за евродепутат, като води листата на партия Българска социалдемокрация. Партийната формация печели малко над 14 000 гласа или 0,55% дял от гласоподавателите.
Маринов е бил сътрудник на Държавна сигурност като съдържател на явочна квартира през периода 1983-1990 г. с псевдоним „Майстора“ . Името му е обявено само по картончето, защото делото се оказва унищожено, както повечето за явочни квартири.
В интервю за в. „24 часа“ през септември 2013 г. Маринов твърди, че създателят на ВИС-2 борецът Васил Илиев е убит, защото е искал да се откъсне от създателите му от Държавна сигурност. Двамата се познавали още преди 10 ноември 1989 г. по линия на спорта, тъй като Маринов е състезател по хокей на лед. Той се оказва последният човек, който се е срещнал с Илиев, преди той да бъде разстрелян. След разстрела той искал да даде показания, но тогавашният министър Любомир Начев му казал, че не се налага.
Президентските пипала в системата за сигурност
Само преди дни президентът Румен Радев се хвърли яростно да защитава специалните служби. Той нападна ПП, Кирил Петков и Асен Василев заради твърденията в записа, че всички шефове на служби трябва да се сменят веднага, че трябва да бъдат изгонени, независимо законно или незаконно, и че това е уговорено в посолство.
„Първо трябва всеки, който има амбицията да прави някакви дълбоки промени в службите, да е напълно наясно, че тези служби не са на президента, те са на България и са под прякото оперативно ръководство на МС – в лицето на министър-председателя, а не на президента“, обяви Радев и добави „Ако искаш да реформираш службите, трябва да познаваш законите на тези служби, структурата, задачите, функциите, начина на сътрудничество на тези служби с чуждестранните партньори“.
Дотук добре. Но президентът някак пропуска да отбележи три много важни момента. Първият е, че служебното правителство е назначено лично от него и както кадрово, така и оперативно на практика цялата власт е съсредоточена в него. Вторият момент е, че президентът назначава с указ голяма част от шефовете на служби, както и главния секретар на МВР по предложение на правителството. Което отваря широка врата за търговия около имената. И на трето място – всички шефове на служби, с изключение на един, са освободени или назначени, докато на власт е било служебното правителство.
Шефът на Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) Пламен Тончев например заема поста през май 2021 г. по предложение на първия служебен кабинет на Радев, когато предсрочно бяха прекратени пълномощията на предходния председател на ДАНС. Мандатът изтече на 10 април 2023 г. И Тончев бе преназначен отново по предложение на четвъртия служебен кабинет на Радев.
Шефът на Национална служба за охрана (НСО) ген. Емил Тонев е назначен от президента Радев на 21 август 2020 г. През март 2022 г. Министерски съвет, ръководен от Кирил Петков, поиска неговото освобождаване, което бе отказано от президента Радев.
Председателят на Държавна агенция „Технически операции“ (ДАТО), която отговаря за използването на специални разузнавателни средства (СРС), Бисер Борисов е назначен от президента Радев по предложение на втория му служебен кабинет. На 17.10.2022 г., по предложение на третия служебен кабинет на Радев, е преназначен.
Шефът на Държавна агенция „Разузнаване“ (ДАР) Антоан Гечев е назначен от президента Радев на 17.06.2021 по предложение на второто служебно правителство.
Директорът на Служба „Военно разузнаване“ бриг. ген. Венелин Велев е назначен през юли 2021 г., по време на първото служебно правителство на Радев.
Гл. секретар на МВР – Главен комисар Петър Тодоров е назначен с указ на президента Радев на 5 август 2021 г. по предложение на първото му служебно правителство.
Какво може да направи такъв отбор в кризисна за президента ситуация бе демонстрирано миналата седмица. Когато бе привикан в парламента, за да обясни за записа на ПП, шефът на ДАНС разкри, че съветник на бившия премиер Кирил Петков се разследва за държавна измяна, а други две лица от същия период – за издаване на държавна тайна.
Широката периферия на Радев
Президентът по закон има квота в много държавни органи. През март м.г. той назначи тогавашния главен икономист на ББР Илия Лингорски за член на Управителния съвет на БНБ. През май 2022 г. посочи Габриела Наплатанова, която е съпруга на шефа на базата на ВВС в Граф Игтатиево ген. Николай Русев, за член на СЕМ. Русев и Радев са добри приятели и това накара някои медии да се отнесат критично към президентското решение. Наплатанова редовно гласува с приближените на ГЕРБ в СЕМ и нейният глас бе решаващ в редица ключови решения, като оставането на Емил Кошлуков като директор на БНТ например.
Радев беше атакуван и за назначаването на Петър Кичашки за член на Комисията за защита от дискриминация. Медии, сред които Клуб Z, Медиапул и Би Ти Ви, отправиха през 2017 г. официално запитване до президента защо е избрал точно него. Повод за питането станаха публикации, че Кичашки може да е свързан с инициативни комитети, в които е имало незаконно ползване на лични данни, включително на репортери на bTV, по време на кампанията за референдума на Слави Трифонов. Радев обяви, че Кичашки е доказал, че защитава правата на хората с увреждания и има чисто съдебно досие, a резервите спрямо кандидатурата е трябвало да бъдат изразени по-рано. „Нека не правим наистина медийни трагедии, рано е за медиен линч. Има ли някъде доказателства, че той е извършил престъпление”, попита тогава Радев.
Две години по-късно членът на Правния съвет на президента Борислав Цеков и членът на комисията за защита от дискриминация Петър Кичашки бяха глобени от комисията за защита на личните данни с по 10 000 лв. заради проблеми с данните на публични лица и журналисти. Тогава ГЕРБ поиска от президента Румен Радев да освободи съветника си Цеков и да изтегли Кичашки от антидискриминационната комисия. Цеков обаче обяви, че „осъждане няма и не може да има, защото няма нито наказателни дела, нито каквото и да било, а става дума за едно административно производство”. Той дори каза, че всъщност те съдят КЗЛД.
Няколко месеца по-късно Радев освободи Цеков от Правния съвет. Цеков обяви, че сам напуска, защото „многобройни нови делови ангажименти“ налагат да редуцира „някои от досегашните си делови активности поради липса на време“.
Кичашки обаче продължава да е в комисията по дискриминация.
Всъщност Радев беше напуснат от много възлови хора през годините. Така например скоростно си тръгна Елена Йончева, която стана евродепутат през БСП. Напусна и Калоян Методиев, който му беше началник на кабинета. „Напускам президентската институция поради разминаване в оценките, методите и целите на политиката (не в конюнктурен смисъл)“, написа той. После стана част от екипа на Корнелия Нинова, когато тя беше министър на икономиката.
Президентът ударно назначава и посланици. Само през последните две седмици бяха издадени укази за 15, при положение, че години наред процесът бе замразен заради разногласия с правителствата, които трябва да предложат кандидати. Така служебният външен министър Николай Милков отиде на ключовия пост посланик в НАТО.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране