Специални части нахлуха в парламента в Сеул, започнаха сблъсъци, а опозицията поиска импийчмънт на президента на Южна Корея Юн Сук-йол.
Междувременно руският военен анализатор Борис Рожин коментира в своя телеграм канал че след военният преврат, продължил само няколко часа, комунизмът победи и в юга. Той се обоснова като изтъкна, че държавният глава е обявил военно положение заради „заплахата от комунизма“. Превратът обаче се провали, военното положение вече официално е отменено. Следователно комунистическата заплаха победи и утре всички ще учат произведенията на Ким Ир Сен (б.а. севернокорейският политик, управлявал Северна Корея от 1948 г. до смъртта си. Официално той е наричан Великият вожд, вписан е в конституцията като „вечен президент“), пише Рожин.
Опозицията в Южна Корея настоява за незабавна оставка на южнокорейския президент, както и на лидерите на армията и полицията, замесени в опита за военен преврат, добавя той.
Опозицията също така твърди, че президентът може да провокира военен конфликт с КНДР, за да избегне импийчмънт.
За опасността от сблъсъци с КНДР пише и руската агенция ТАСС.
Междувременно Борис Рожин написа в своя телеграм канал, че ръководството на администрацията на все още действащия президент на Южна Корея подаде оставка. „Скоро ще дойде ред и на държавният глава да се оттегли. Някой ще трябва да отговаря за неуспешния Кей-поп преврат. Като се има предвид, че вече искаха да отстранят президента чрез импийчмънт, сега е малко вероятно това да му се размине.
„Облекчение сме от факта, че президента Юн се отказа от обявеното от него военно положение, което събуди тревога, и се съобрази с гласуването в Националното събрание да му бъде сложен край“, заяви говорител на Съвета за национална сигурност към Белия дом, цитиран от БТА.
Президентът може да бъде свален заради обявеното военно положение
Администрацията на южнокорейския президент Юн Сок-йол днес заяви, че обявеното вчера от държавния глава военно положение е било оправдано и не е било в нарушение на Конституцията, предаде Ройтерс, съобщи БТА.
От там отрекоха военното положение да е попречило на достъпа на депутатите в националния парламент. Президентът Юн Сок-йол отмени решението часове по-късно, след като законодателният орган отхвърли опита му да забрани политическата дейност и да наложи цензура на медиите.
Междувременно местните медии съобщиха, че шест южнокорейски опозиционни партии планират този следобед да внесат в парламента законопроект с искане за импийчмънт на президента. Възможно е предложението да се гласува на 6 или 7 декември.
Министрите от правителството на Южна Корея се готвят колективно да подадат оставка, съобщава южнокорейският вестник „Чосун илбо“, цитиран от Ройтерс. Тази информация се появява в медийното пространство, след като южнокорейският президент Юн Сук-йол обяви вчера, че въвежда военно положение.
Президентът отмени военното положение, след като парламентът гласува и го отхвърли. „Чосун илбо“ съобщава, че южнокорейският премиер Хан Дол-су ще се срещне с лидерите на управляващата партия и с високопоставени помощници на Юн.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране