Девет полицейски коли с включени сирени преследват „Ауди“ по кротките улици на предновогодишна Стара Загора. Гонката е като от нискобюджетен американски екшън. Разликата е, че се случва действително. Автомобилът прави странни маневри, блъска се и в друга коли. Свистят гуми, полицаи препречват пътя на преследвания. Следва катастрофа, която почти преобръща колата. Секунди по-късно група афектирани униформени извлича шофьора на автомобила. Полицаите се струпват върху него. След няколко часа полицията пусна сухо съобщение, че човекът е починал, пише Капитал.бг.
Така за около половин час на 30 декември в Стара Загора започна и завърши трагично арестът на бившия републиканския шампион по борба Пламен Пенев. Той почина в предпоследния ден на миналата година вследствие на задържането му от местната полиция. Поводът за преследването му е сигнал, подаден малко по-рано на тел 112. Според информацията до момента обаждането до спешния номер е от тийнейджъри, които твърдят, че Пенев ги е заплашил с нож.
Случаят се превърна в скандал, след като дни наред МВР по традиция мълчеше за случилото се, а информация за причината за смъртта на човека липсваше. Почти седмица след случая изглежда, че действията на униформените доста наподобяват в агресията си случая „Чората“ от 2005 г., когато Ангел Димитров издъхна по време на ареста му в Благоевград.
По информация на „Капитал“ от разследването на казуса в Стара Загора Павел Пенев е починал вследствие на механична асфикция, а невъзможността на мъжа да си поеме въздух е била в резултат на действията на петима полицаи, които при опита да го арестуват са легнали върху него. Под тежестта на телата им Пенев на практика се е задушил, защото белият му дроб е бил притиснат дълго време. Такъв е изводът на тримата съдебни медици в Пловдив, които изготвят експертизата по случая.
Документът все още не е подписан окончателно, но разследващите са се запознали предварително с изводите на лекарите, направили аутопсията на мъжа.
Ето защо в рамките на досъдебното производство Националната следствена служба, която поема разследването, ще опита да намери доказателства кой или кои от петимата униформени, лежали върху Пенев, докато той издъхне, са пряко отговорни за причинената смърт.
По случая вече беше образувана дисциплинарна проверка от директора на областната дирекция на полицията в Стара Загора. Назначената от вътрешния министър допълнителна проверка ще се извършва от инспектората на министерството, като при нея ще се анализират и данните, появили се в социалните мрежи и медиите след инцидента. Всичко това се разви едва след като кадрите на смъртоносния арест бяха разпространени във facebook. Преди това в полицията в Стара Загора не бяха предприети подобни мерки, да не говорим за МВР на централно ниво. Въпреки проверките обаче ясно пролича, че полицията прави всичко възможно, за да потули фактологията по случая.
„Получи конвулсии“
След като скандалът стана публичен, в сряда шефът на Областната дирекция на МВР в Стара Загора Лазар Христов даде пресконференция. Той описа надълго и нашироко хронологията на преследването, но никъде не стана ясно кое е наложило количеството патрулни коли, които са се включили в преследването.
От ОДМВР – Стара Загора, не отговориха на въпроси на журналисти дали в колата на Пенев е намерен ножът, за който първоначално бе съобщено. По информация на „Капитал“ нож не е намерен никъде. Тази информация беше потвърдена и от адвоката на семейството Емануил Йорданов.
Освен че полицията в Стара Загора избегна темата за „въоръжаването“ на загиналия, премълчани бяха и детайли покрай ареста.
След като шефът на местната полиция детайлно разказа, че Пенев е опитвал да бяга от патрулните автомобили, че е причинил катастрофа с цивилен автомобил, а едва накрая след маневри от полицията е катастрофирал така, че да не може да излезе от колата си, Лазар Христов стигна и до момента на смъртта на Пенев.
„Както виждате на записите, които бяха разпространени в медиите, там се реализира пътно-транспортно произшествие, като преследваният автомобил няма възможност да продължи. Колегите започват процедура по изваждането му в автомобила. Пристига и пътна полиция. Непосредствено след поставяне на белезници получава конвулсии и при спешна помощ се установява, че е починал“, обясни Христов.
400 кг тежест
Според съдебно-медицинската експертиза обаче конвулсиите не са се получили от самосебе си, а като последица от действията на полицаите, които, освен че са удряли Пенев (това се вижда от движенията на лактите им във видеото), са легнали върху него (петима от тях).
„Когато петима здрави мъже легнат върху друг човек, това е непосилен натиск. На практика така са притиснали гръдния му кош, че той не е можел по никакъв начин да си поеме въздух. Вследствие на това се е задушил“, обясниха пред „Капитал“ от разследването. Тежестта, която е понесъл Пенев преди да почине, е около 400 кг, ако приемем, че мъж със средно телосложение е около 80 кг.
Тези детайли за ареста не бяха коментирани от шефа на полицията в Стара Загора. Но за сметка на това той разказа, че служители на МВР също са прегледани. Единият полицай е с травми на главата и с фрактура на едната ръка. Как са нанесени те от затиснатия от тела покойник не е ясно.
Във всеки случай трябва да се има предвид, че не е рядкост, когато полицаи превишат правомощията си, те самите да симулират „нападения“ върху тях, за да може да претендират, че употребата на сила е предизвикана от противоправно поведение. Известни са поредица такива случаи, в които, въпреки че е установено лъжесвидетелстване, последствия за униформените няма. Неотдавна проверка на „Капитал“ показа, че полицаите от столичното 1-во РПУ, които през 2013 г. арестуваха момче и момиче, биха ги, а за капак инсценираха, че младежите са скъсали пагоните на единия от тях, все още работят в системата въпреки доказаното лъжесвидетелстване.
Извън разказите за пострадалия униформен в Стара Загора шефът на тамошната полиция подчерта няколко пъти, че подчинените му са действали по сигнал за въоръжено лице, подаден на тел. 112. Как обаче се е стигнало до внушителното полицейско преследване при това само при информацията, че загиналият впоследствие е имал нож остава неясно.
„Не са знаели нито за криминалните му прояви, нито за психичните му проблеми. Впоследствие се е изяснило“, каза Христов, а на уточняващ въпрос дали Пенев е имал криминални регистрации, той отрече за такива.
МВР не обучено как да работи с психични заболявания
Че мъжът е имал психическо заболяване, съобщиха дъщерите му през седмицата. Като те допуснаха, че за да е бягал от полицията по начин, видим на кадрите, той трябва да е бил доста уплашен.
Като оставим настрана, че полицията в града изобщо не се е свързала с близките на починалия, а едната му дъщеря е разбрала за случилото се от видео в социалните мрежи, системен проблем е, че полицията не знае как да е реагира в ситуации, в които е замесен човек с психични проблеми.
Пред „Капитал“ Валентина Христакиева от Глобалната инициатива за психиатрия обясни, че българската полиция изобщо нито знае, нито използва техники за деескалация. „Съществуват етични правила за арест, които трябва да се следват, но МВР у нас не е обучено как да действа“, коментира тя. По думите ѝ често се повдига темата да има регистър на хората с психични заболявания, но подобна мярка само ще стигматизира вписаните в подобен регистър. „МВР трябва да бъдат обучени на техники за деескалация, има неправителствени организации, а и всеки психиатър би могъл да им помогне“, коментира Христакиева.
Думите ѝ се потвърдиха от писмо на МВР от края на септември 2022 г., в което тогава съдията от Районен съд Луковит Владислава Цариградска пита ведомството дали обучава служителите си за работа с хора с психични разстройства. Повод за питането ѝ е правомощието на МВР да задържа лица, които показват тежки психични отклонения и с поведението си нарушават обществения ред или излагат живота си или живота на други лица на явна опасност ( ЗМВР чл. 72, ал. 1, т. 3). От отговора до нея става ясно, че полицията нито е обучена кои са лицата с психични отклонения, нито как се третират. Нещо повече – в отговора, подписан от тогавашния служебен министър Иван Демерджиев, е записано, че полицейските служители „подхождат еднакво към всички граждани“. Подобно твърдение в подобна деликатна ситуация като тази, засягаща психичното здраве, е скандално.
Приложената сила и случаят „Чората“
Извън неподготвените полицаи за работа с психично болни, в случая „Пенев“ в Стара Загора стои отворен въпросът дали униформените са действали адекватно изобщо. Според Наредбата за реда на употреба на физическа сила и помощни средства от служителите на МВР използването на физическа сила се преустановява незабавно след постигането на законовата цел на униформените (чл.6, ал.4). В случая с покойния вече Пламен Пенев от видеата се вижда, че полицаите го вадят от смачкания му автомобил – следователно той не е можел да избяга. Кое е наложило петима души да легнат върху близо 60-годишен мъж ще изясни досъдебното производство.
При всички случаи обаче, ако употребата на сила е непропроционална на извършеното деяние и на съпротивата, вече говорим за полицейско насилие. В последните 22 години Европейският съд по правата на човека е постановил над 30 осъдителни решения спрямо България заради различни случаи на полицейско насилие, а данните сочат, че страната има системен проблем с превишаване на правата от страна на униформените.
Особено тревожна е и тенденцията за отказ от разследване от страна на прокуратурата на подобни случаи. В омертата често се включат и съдебните медици, които „пазят своите“. Емблематичен случай в тази посока е арестът, довел смъртта на Ангел Димитров-Чората.
Чората почина през 2005 г. в центъра на Благоевград при акция по задържането му на спецчасти в рамките на операцията „Респект“, след като бе жестоко пребит от няколко местни антимафиоти. Смъртта му предизвика силен обществен шум, тъй като МВР укри случая и впоследствие обяви, че Димитров е починал от стрес при вида на маскираните полицаи. След това се стигна до разследване. Емблематични за случая бяха всички маневри около експертизите, свързани със смъртта на Чората.
Първоначално експертизата беше правена от проф. Стойчо Радонов, водещ експерт в съдебната медицина. Впоследствие той беше открит обесен на катерушка в столична градинка. След кончината му част от хистологичните материали по случая „Чората“ изчезнаха, а експертизата беше поверена на патоанатоми от ВМА и Пловдив. Така се стигна до заключението, че причината за смъртта на Димитров не е прекомерна сила на полицаите, а стрес и влошено здраве. След години в различни съдилища в крайна сметка съдът прие, че има причиняване на смърт по непредпазливост, но униформените не бяха наказани заради изтекла давност.
Иначе казано: близо 20 години след като при арест полицаи причиниха смъртта на Ангел Димитров-Чората, а с поредица маневри и полиция, и вещи лица направиха невъзможно виновните униформени да понесат последствията си, ясно е едно – МВР действа по същия начин. Ако има някакво минимално успокоение, то е, че в началото на 2024 г., за разлика от 2005 г., вещите лица поне на първо четене не опитват да прикрият действията на служителите на реда. Дали има и кой на тази база да поведе адекватно разследване, а не такова на принципа „гарван гарвану око не вади“, предстои да стане ясно от развитието на случая със загиналия Павел Пенев.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране