Експерти да преброят повторно гласовете в 1777 изборни секции и да проверят протоколите за недействителните бюлетини в 442. Това реши Конституционният съд по пет дела, с които се оспорват парламентарните избори от 27 октомври. Те вече са обединени в едно, след като КС беше сезиран поотделно от ПП-ДБ, „Възраждане”, ИТН, „Величие” и БСП. Решението на КС е прието единодушно с 11 гласа.
Въпросните 1777 изборни секции, в които ще се брои повторно, представляват близо 14% (13.8%) от всички секции, разкрити за парламентарните избори през октомври, които бяха 12 879.
Какво ще се проверява
Експертизата, освен повторното преброяване, ще включва и проверка на протоколите, за да стане ясно дали броят на подадените действителни гласове по кандидатски листи (партии, коалиции, независим кандидат) съответства на вписания в протокола на съответната секционна избирателна комисия (СИК).
Ще бъде установено и дали броят на подадените действителни гласове с бюлетини от машинно гласуване по кандидатски листи (партии, коалиции, независим кандидат) съответства на информацията от паметта на съответната машина.
Вещите лица трябва да проверят и дали протоколите на СИК са съставени в съответствие с изискванията на текст от кодекса, според който, ако при попълването на данните за установените резултати в протокола бъде допусната грешка, грешката се поправя, като сгрешеното се задрасква, а над него се вписват действителните данни
Друга задача е да установи дали в 442 избирателни секции броят на вписаните в протокола от изборите като недействителни бюлетини съответства на броя на наличните недействителни бюлетини, предадени на районните избирателни комисии от СИК.
Конституционният съд назначи и съответните експерти и определи срок за изпълнение на задачата – 10 януари. Те са: Александър Андреев, Владимир Димитров, Владимир Пенев, Георги Бояджиев, Златогор Минчев, Ивилина Алексиева-Робинсън, Камен Иванов, Красимир Калинов, Маргарита Златарева, Мария Тодорова, Милен Петров, Милка Ламбева-Стефанова, Никола Янев, Николай Киров, Пенчо Маринов, Румяна Стоева-Сидерова, Светла Димитрова и Стефка Стоева.
КС задължи Централната избирателна комисия да осигури изборните книжа в посочените секции. А също и в двуседмичен срок да представи информация за причините, поради които СИК, за които не е налице изключение от Изборния кодекс, не са осъществили видеонаблюдение в реално време и видеозаснемане на преброяването на гласовете и съставянето на протокола.
ЦИК трябва също така в триседмичен срок да представи информация за извършените след срока по чл. 89, ал. 1 и 2 от Изборния кодекс промени в съставите на СИК – общ брой на промените, разпределение по седмици, по чие предложение са направени (на члена на комисията, на политическа партия или коалиция, на друг субект), запазено ли е първоначалното съотношение на политическите партии и коалиции в секционната избирателна комисия по чл. 92, ал. 6 от Изборния кодекс, на какво фактическо/правно основание е направена промяната.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране