Лични лекари в областите Кюстендил, Разград, Ямбол и Велико Търново излизат на протест в понеделник, съобщи председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари доц. д-р Любомир Киров. Той припомни, че с 2 млн. лв. е увеличен бюджетът за първична помощ, което прави около 33 лв. повече на месец на семеен лекар. За 8 месеца за първични прегледи били предвидени около 408 хил. направления. Доц. Киров изчисли, че от април до края на годината за всеки здравноосигурен са предвидени 9 хилядни от направлението на месец – 0.009.
По думите на доц. Киров с протестите си семейните лекари ще настояват да не се въвежда служебният рамков договор, а да се работи по НРД от 2015 г. и да се спрат действията на наредбите. Той увери, че пациентите няма да бъдат засегнати от протестите на личните лекари, тъй като ще работят кабинети, които да поемат хора с остро възникнали заболявания.
Междувременно от Плевен съобщиха, че личните лекари ще протестират ефективно на 30 март в сряда и ще се преглеждат само неотложнo болни пациенти в ДКЦ 2 и ДКЦ 3. Столичните лекари също обявиха готовност за протести.
„Предупреждаваме и нека се разбере ясно от всички, че сегашната здравна политика от типа проба-грешка, насочена основно срещу лекарите, ще се отрази най-лошо на пациентите. С новата Национална здравна карта се отнема правото им да изберат болница. Тя ще ги принуди да се лекуват само по местоживеене. С нея ще се закрият работещи болници, ще бъдат лишени от работа доказани специалисти по критерии, създаващи само условия за корупция. Въведените седмични лимити по дейности и закупуване на дейности по усмотрение на администрацията ще спрат достъпа на пациентите до медицинска помощ след изчерпването им, създавайки нови предпоставки за корупция и нерегламентирани плащания“, предупреждават в съвместна декларация от Национално сдружение на частните болници, Сдружението на общинските болници в България и Българската болнична асоциация.
В амбицията си да стане господар на медиците министър Москов създаде хаос, непознат на здравната ни система досега“, пише в декларацията.
„На това трябва да се сложи край. Не ни остава никаква друга възможност, освен да пристъпим към крайни мерки. Започваме подготовка за национални протестни действия“, пише в декларацията.
От МЗ вчера следобед се похвалиха пред медиите, че се провеждат реформи, които поставят пациента в центъра на системата и са увеличени парите за първичната медицинска помощ. БСК иска тристранка заради хаоса в здравеопазването
Заради сложния характер на отношенията между съсловни организации и институции в системата на здравеопазването би било полезно под ръководството на премиера и ресорния вицепремиер да се организира среща на ръководствата на МЗ, БЛС и НЗОК, на която да се обсъдят и решат възникналите противоречия, така че да се установи нормална работа на здравната система през годината. Целесъобразно би било проблемът да бъде поставен на обсъждане и в Националния съвет за тристранно сътрудничество, пишат в декларация от БСК. Налице е несигурност в дейността на болничните заведения, особено тези на общинска издръжка, във връзка с липсата на яснота относно осигуряването на финансовата им стабилност през годината, посочват от БСК.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране