Известният айтоски лихвар Лютви Мехмедали Кютюка вече шести месец държи при себе си 91-годишен богат, но безпомощен старец в деменция и е започнал да прехвърля имотите му на свои близки и роднини, научи „Флагман“. През февруари Кютюка е отвел дядо Димитър Димитров от дома му на ул. „Хан Крум“ в Бургас на неизвестно място и към момента няма никаква връзка с него. Телефонът на стареца е спрян. Всички опити на Флагман.бг да се свърже и разговаря с него се оказаха безуспешни. „Дядо Димитър е при мен. Добре е. Сменил съм му телефона“, каза Кютюка, но не пожела да предостави новия номер.
„Икономическа полиция проверява Мехмедалиев за имотна измама. Той е прибрал възрастен мъж да го гледа, а веднага е тръгнал да прехвърля имотите му. Работим по този случай“, потвърди старши комисар Емил Павлов, шеф на Областната дирекция на МВР в Бургас.
Кютюка научил за съществуването и имотите на дядо Димитър покрай негов приятел съименник – Димитър Камиларов, също на 91 години. Двамата възрастни мъже били някога колеги. Когато състоянието на Димитров се влошило, Камиларов му предложил да се грижи за него. Купувал му дрехи и храна. Вечер оставал да спи при него в апартамента на „Хан Крум“. Не е ясно дали Димитров е осъзнавал какво прави, но по това време подписал пълномощно на приятеля си Камиларов да управлява спестовната му сметка, в която имало 60 000 лева.
„В началото той мислеше, че аз съм богат и прояви голям интерес към мен. Води ме на негова вила, запозна ме с някои нежни женички и ме оставяше насаме с една от тях“, разказа Димитър Димитров. От дума на дума обаче дядо Димитър признал пред Кютюка за съществуването на болния имотен старец, както и че парите всъщност идват от него.
Почти веднага след това Мехмедалиев извел 91-годишния Димитър Димитров от дома му и го взел при себе си. Дни по-късно дядото останал без апартамента си на „Хан Крум“. По документи той е прехвърлен на зетя на Кютюка. „Помещението беше в ужасно състояние. Накарах зетят да го купи, за да помогнем на дядото да вземе малко пари“, обясни лихварят. Жилището е малко – 30 кв. м, но в идеалния център на Бургас и е с пазарна цена над 100 000 лева.
Същевременно Мехмедалиев завел с колата си болния от деменция старец в Нова Загора, за да се опита да прехвърли и нивите му, които са в землището на общината, разкриха полицаи. „Той каза, че иска да си продаде цялата земя, затова реших да помогна“, обясни Мехмедалиев.
При вида на възрастния мъж тамошните нотариуси отказали да изповядат подобна сделка. В Бургас обаче Кютюка открил подходяща, известна с услужливостта си при подобни случаи, нотариуска, която оформила пълномощно. С него дядо Димитър, пак без да е ясно дали е осъзнавал какво прави, прехвърлил всички права да се разпорежда с имотите му на 58-годишния Станчо Станчев, близък приятел на Кютюка. Мехмедалиев призна това, но го обясни единствено с желание да помогне на болния старец.
Същевременно адвокатът на Мехмедалиев завежда заповедно производство срещу здравия дядо Димитър с искане да предаде 35 000 лева, похарчени от спестовната сметка на болния му съименник, тъй като дядото в деменция си ги искал. Димитър Димитров отказва да върне парите. Всичко това се случва по време, когато полицията вече усилено разследва Кютюка.
От полицията разказаха, че няколко пъти е имало опити да им се пречи на работата. Те изпратили разпореждане до всички нотариуси да спрат да изповядват сделки с имотите на болния дядо Димитър. Двама бургаски нотариуси пуснали веднага възражение до прокуратурата, че с това разпореждане полицията пречи на работата им.
В Бургаския окръжен съд пък се е водило дело за поставяне на болния дядо Димитър под запрещение. Въпреки, че в съдебната зала той не разпознал никого от присъстващите и се държал неадекватно, магистратката Боряна Димитрова, бивша членка на Висшия съдебен съвет, отказва да го постави под запрещение. Мотивите ѝ не са ясни, защото не са посочени в официално публикуваното решение.
Часове преди появата на този текст Лютви Кютюка се опита да притисне редакцията на „Флагман“ да не публикува нищо по този случай.
Мехмедалиев е стар познайник на полицията и съда. Преди повече от 10 години бе съден за лихварство и присвояване на имущество чрез фалшифициране на документи. Първоначално бе осъден на 4 години затвор и конфискация на половината му имущество. В документите по делото пише, че неговите жертви са най-обикновени хора, които вземали заеми. Обикновено трябвало да плащат по 3 процента лихва на седмица. Така за няколко месеца сумата се увеличавала лавинообразно и длъжникът затъвал все повече. Често за заем от 1000 лв. Мехмедалиев се сдобивал с цял апартамент. Тези, които дръзвали да се оплакват, ги чакали заплахи и мъчения.
„Освен сицилианската примка, Мехмедалиев прилагал като способи горене по стъпалата с ютия и бесене с главата надолу“, пише в документите по делото. Но на последна инстанция адвокатите му успяха да убедят Върховния касационен съд, че Кютюка не е толкова виновен. Окончателната присъда на 22 юли 2013 г. бе три години решетки условно.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране