Спадът на лихвите по депозитите у нас е продължил и през изминалия май. Това стана ясно от оповестената лихвена статистика на БНБ. Средните лихвени нива както за фирмените влогове, така и за депозитите на гражданите, са се свили с повече от 50% за последната година.
Така доходността от депозит в левове за домакинствата е паднала от 3.59% през миналия май до 1.63% в момента, пише „Сега“. Средната лихва по влоговете в евро е намаляла още по-драстично – от 3.44% до 1.25%. Сериозно е и намалението на месечна база – през май спрямо април. Депозитите в лева са паднали с 0.16 процентни пункта, а тези в евро – с 0.20 процентни пункта.
Лихвите, оповестени от БНБ, са средни за банките у нас. Масово обаче по-големите трезори предлагат лихви под 1%. Тенденцията за спад на лихвените нива продължава вече няколко години, но се ускори сериозно в последните месеци. Причината е в изпадането на КТБ от пазара. Банката поддържаше високи лихви и останалите трезори се опитваха да поддържат близки нива. Друга причина за спада на лихвите е свръхликвидността в банковата сфера. Депозитите вече надхвърлят 50% от брутния вътрешен продукт на страната ни, докато кредитирането е в застой.
Ниски са и лихвените равнища по фирмените влогове. През май вече и евровите корпоративни влогове са с доходност под 1%. За месец лихвата по тях падна от 1.02% до 0.83%. Преди една година тя беше 1.94%. За година доходността по корпоративните депозити в лева е спаднала от 2.11% до 0.78%. Месечният спад на тези депозити през май спрямо април е с 0.11 процентни пункта.
Въпреки ниските лихви спестяванията в банковата система са нараснали с 393 млн. лв. през април до 58.94 млрд. лв. Само домакинствата са допринесли за тази сума със 126 млн. лв.
Положителна тенденция за потребителите е, че цената на кредитите също пада. През април лихвите по заемите също отбелязват значителен спад. За година лихвите по потребителските кредити в левове са паднали от 11.16% до 10.48%, а тези в евро – от 8.89% до 8%. Поевтиняване има и при жилищните заеми. Лихвите по левовите ипотечни кредити са спаднали за година от 6.65% до 5.95%, а по тези в евро – от 7.10% до 6.29%. Въпреки по-евтините заеми през последните месеци кредитирането остава на едни и същи нива.
Според експерти през 2015 г. се очаква раздвижване на кредитирането за домакинствата. Те смятат, че един от индикаторите за това е възстановяването на продажбите на недвижими имоти у нас през последните месеци.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране