Агенцията по обществените поръчки (АОП) да мине от подчинението на икономическия министър към това на финансовия министър, предлага проект за изменение на Закона за обществените поръчки, публикуван на 30 април за консултации на правителствения портал за обществени обсъждания.
Промяната е мотивирана с оптимизирането на процеса по изпълнението на обществени поръчки, чиито методологии в момента се определят от икономическото ведомство, а контролът по изпълнението им се извършва от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), която е към министерството на Владислав Горанов.
Друг аргумент е, че „общият бюджетен процес и обществените поръчки са част от една цялостна политика, като поръчките са реалният инструмент, чрез който се разходват бюджетните средства, а общата отговорност за организирането и контрола върху бюджетния процес е вменена на Министерството на финансите“.
В момента има опасност методическите насоки и предварителният контрол по обществените поръчки, които са задача на АОП към икономическото министерство, да се разминат с последващия контрол върху изпълнението им, осъществяван от АДФИ и Изпълнителната агенция за одит на средствата от ЕС, когато става въпрос за поръчки по европроекти, смятат вносителите.
Според тях, съществено подобряване на работата на всички институции, ангажирани с контрола върху обществените поръчки може да се очаква само, ако се създадат обективни предпоставки за единство по оста методология – предварителен контрол – последващ контрол. Така щели да се постигнат и общи системни цели.
Освен това ще се ускори развитие на централизираното възлагане на обществените поръчки и поетапното въвеждане на изцяло електронна комуникация между възложителя и кандидатите, включително до подаване на електронната оферта.
С решение на Министерския съвет към момента е избран централизиран едноплатформен модел за развитие на електронните обществени поръчки в България, който да се реализира чрез придобиване на единна електронна платформа, която ще се управлява от АОП. В същото време към министъра на финансите вече съществува Централен орган за обществени поръчки, който вече е предприел действия по изграждане на електронна платформа за централизирано възлагане на обществени поръчки.
Преминаването на АОП към финансовото ведомство ще улесни съвместимата работа на двете платформи и ще намали рисковете от организационен, финансов и административен характер, пише в мотивите на проектозакона.
В него са предвидени и обещаните от министъра на икономиката Божидар Лукарски промени в обществените поръчки, засягащи участието на предприятия на хора с увреждания в процедурите. С предишни поправки условията за участието на такива кооперации бяха значително облекчени, от което се възползваха недобросъвестни лица, а фирмите на хората с реални увреждания бяха ограничени. Затова сега се прецизират текстовете така, че да се гарантира, че тези поръчки ще отидат в специализирани предприятия с възможности и капацитет да ги изпълнят. Оферти от други компании ще се разглеждат, само ако в поръчката за предприятия на хора с увреждания не е постъпила оферта от такова
Общественото обсъждане на предложенията за законовите промени при обществените поръчки ще продължи до 14 май, след което се очаква той да бъде внесен за одобрение от Министерския съвет и после в парламента.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране