26.09.2023 | 12:14
„Лукойл“ ни дере с 32 стотинки повече за литър бензин
Цените летят, въпреки че рафинерията работи само с по-евтиния руски петрол. А 95 трябва да струва около 2,65 лв./л

Бензиностанции се опитват да вдигнат цените на горивата. Дизелът и бензинът достигат до 3 лв. за литър, при положение, че до скоро цената беше около 2,30 лв./л.

„Цената на горивата трябва да е поне 32 ст. по-ниска, отколкото е в момента. Ако имаше някакъв ефект от деругацията, която беше положено толкова усърдие, за да се постигне миналата година. Ние не сме видели ефектите от нея. Купуваме руски нефт на 20% по-ниски цени от местните пазари в Европа, а „Лукойл” продава на цените близки до средните в Европа”, заяви Мартин Владимиров, енергиен анализатор, Център за изследване на демокрацията пред NOVA.

„А 95 трябва да струва около 2,65 лв./л. реално, според оценка от вчера, която направих на цените на ЕС. В Европа производствените разходи формират някъде 32% от цената, в България формират около 58%. Разликата между тези две е горе долу надценката, която „Лукойл” начислява, която се превръща в свръхпечалба. До този момент я изчислявам на 1 млрд. 800 хил. лв. свръхпечалба за 2023 г.”

По наши сметки, в момента печалбата на „Лукойл” генерира 4% от всички бюджетни приходи на руската държава от петрол, каза Владимиров и добави: „Лукойл” третира българския пазар все едно на него се продава суров петрол или някои от другите международно котирани сортове петрол. Когато суровия петрол се вдигне на международните пазари, вероятно и у нас ще се вдигне. Цената се вдига и заради геополитическите решения на Русия и Саудитска Арабия.”

От Българската петролна и газова асоциация (БПГА) обясняват рязкото поскъпване на горивата през последния месец с всеобщото повишение на цената на суровия петрол на световните борси. „Дерогация изигра своята роля тази година – България имаше много ниски цени през целия летен сезон, защото бургаската рафинерия даваше добри цени. Освен това дерогацията важи не само за суровия нефт, но и за дизеловите продукти, от които немалко обеми се внесоха в България“, коментира Живодар Терзиев, председател на БПГА.

Терзиев обаче признава, че „Лукойл Нефтохим“ има интерес да работи с руски петрол, т.е. да прави добри печалби. Той определи като прибързано и обосновано не икономически, а единствено политически, решението дерогацията за внос на руски петрол да бъде премахната предсрочно. Търговците на горива вече изразиха безпокойство, че ако се дадат само 30 дни на рафинерията да премине изцяло на неруски петрол има опасност за определен период от време пазарът да остане без бензин и дизел.

Народното събрание прие на първо четене законовата промяна и се очаква още тази седмица тя да бъде гласувана окончателно. „Важно е рафинерията да не спира, защото не само България, но и регионът ще изпита недостиг на дизелово гориво“, посочи Терзиев. Според него при преминава към друг вид нефт е възможно цените на горивата да скочат допълнително – „съизмеримо с това, което виждаме в момента като поскъпване“.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране