От 1 април т.г. максималният осигурителен доход се повишава на 3400 лева, а минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица и за земеделските стопани и тютюнопроизводители става 710 лева, реши парламентът.
Депутатите приеха на второ четене текстове от законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г.
В момента максималният осигурителен доход е 3000 лева. Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите лица е 650 лева, а за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители е 420 лева. Увеличението беше прието със 122 гласа „за“ в залата и онлайн, 94 „против“ и 6 въздържали се.
ГЕРБ и ДПС предложиха таванът за осигуряване да остане 3000 лева, а минималният осигурителен доход за земеделските производители да се увеличава поетапно, като от 1 април се повиши до 460 или 470 лв..Предложенията им обаче не получиха подкрепа в пленарната зала.
Така за първи път от години осигуровките за земеделските стопани ще се вдигнат рязко.
Десислава Танева (ГЕРБ-СДС) отбеляза, че една трета от регистрираните земеделски производители ще бъдат засегнати от увеличението на осигурителния доход и допълнителната тежест ще ги принуди до отидат в сивия сектор. Владимир Маринов („БСП за България“) я репликира, че никой няма да излезе в сивия сектор.
Хасан Адемов (ДПС) отбеляза как в миналия парламент от БСП пламенно са защитавали тезата, че минималният осигурителен доход за земеделските производители трябва да се увеличава поетапно. „Кога сте откровени – когато сте в управлението или когато сте в опозиция“, попита той. „Ние винаги сме били последователни, на какво се дължи вашата метаморфоза, на това, че искате да сте политкоректни“, обърна се Адемов към „БСП за България“. И прогнозира, че левицата ще има проблеми с прага за влизане в Народното събрание.
Министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков отбеляза, че в парламента е подкрепял плановото увеличение на осигуровките за земеделските производители, но за седем години един не е дал план как да става това. Той коментира, че вижда логика в искането за неувеличаване на дохода за земеделските производители, но не и за самоосигуряващите се лица и попита защо да обричат тези хора на ниски пенсии. Няма как осигурителните вноски да стоят на ниски нива, а доходите да се увеличават, смята Гьоков.
Красимир Вълчев (ГЕРБ-СДС) се обърна към „Демократична България“, че е очаквал да са си направили анализите, но, за съжаление, не са успели да убедят финансовия министър да не увеличава максималния осигурителен доход. Според него ИТ секторът трябва да бъде подкрепен, и то не само като не се увеличава максималният осигурителен доход.
Георги Ганев („Демократична България“) обясни еволюцията на позицията на ДБ по отношение на максималния осигурителен доход. Той посочи, че по време на кампанията са се ангажирали да не увеличават данъци и, доколкото могат, спазват предизборните си обещанията, но не са давали предизборно обещание за неувеличаване на данъчната основа, особено в областта на осигуровките. Ганев отбеляза, че са водени разговори с бизнеса за намиране на формула. „Очаквайте най-скоро промяна в Кодекса за социално осигуряване, в който ще бъде разписана тази формула, така че да бъде направено предвидимо плавното увеличение на максималния осигурителен доход“, допълни депутатът от ДБ.
От 1 януари до 31 март размерът на паричното обезщетение за отглеждане на дете до двегодишна възраст по Кодекса за социално осигуряване за 2022 г остава 650 лв., а от 1 април до 31 декември се повишава на 710 лв., реши още парламентът.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране