Престрелките между Централната избирателна комисия (ЦИК) и служебното правителство на Димитър Главчев продължават. След като ни в клин, ни в ръкав кабинетът реши да дава медийно препоръки на ЦИК как да си върши работата, като в тях бяха включени неща, които комисията така или иначе прави, сега тема се оказа и съхранението на машините за гласуване. Ако не се предприемат спешни мерки, на парламентарния вот на 27 октомври устройства може и да няма. А кабинетът отказва да поеме отговорност и я прехвърля изцяло към ЦИК.
Проблемът не е нов, но за сметка на това остава все така нерешен.
Както е известно, машините се съхраняват в частен склад, за който ЦИК плаща наем. В края на миналата година говорителката на комисията Росица Матева обяви, че за три години, откакто упражняваме вот и по този начин, той е струвал на данъкоплатеца 1 милион лева. Ето защо от комисията непрекъснато настояват пред изпълнителната власт да се намери държавно помещение, но това явно се оказва мисия невъзможна, защото и до днес устройствата са при частника. А че проблемът вече е съвсем наболял алармира вчера Матева. В интервю за БНТ тя обяви, че договорът за наем е изтекъл на 31 юли.
„Проведени бяха няколко разговора, последно на 27 август с вицепремиера (и финансов министър – Людмила Петкова) и с представителя на наемодателя. Той (представителят) даде срок до 30 септември да бъде уреден въпросът, след което ще откаже да изпълнява дейностите вътре в склада“, заяви Матева.
И уточни, че на практика от 1 октомври ЦИК няма да има никакво право да се разпорежда в склада. Това се казвало и в писмо от собственика, изпратено до ЦИК и препратено незабавно от нея в Министерския съвет.
„Машините ще са в склада, но няма да можем да ги предоставим за започване на работата. Писмото казва, че няма да се извършват дейностите, машините не могат да се свалят и от стелажа“, посочи говорителката на комисията.
И припомни, че периодично държавата обещава да намери помещение, като за последно това трябваше да е имот на Министерство на отбраната с отпаднала необходимост. И новият отговорник за изборите (МС винаги посочва един министър), в случая – нестандартното решение това да е министърът на иновациите Росен Карадимов, обяви преди ден как се оглеждали военни терени. Да, обаче според Матева предложеният отдавна терен на МО отпаднал като вариант, защото поредният нов министър на отбраната към онзи момент заявил, че той е необходим на военните.
„От май месец 2021 г. с всеки премиер и Министерски съвет си разменяме множество писма за държавен склад. Досега щеше да е построен. Надяваме се на бърза реакция“, посочи в заключение говорителката.
„Министерският съвет не е страна в процеса“
„Незабавната реакция“ дойде тази сутрин под формата на „позиция на Министерския съвет“.
Оттам припомнят, че на 31 юли, с оглед изтичащия двугодишен срок за наема на склада, на свое заседание МС взе решение той да бъде удължен с още шест месеца.
„Това ще позволи на Централната избирателна комисия да сключи нови договори за наемане на помещения за съхранението на устройствата за машинно гласуване“, се посочваше в решението.
Хората на Главчев посочват също така, че „Министерският съвет не е страна в процеса по договарянето и сключването на договор за наемане“.
Но обещават само пари:
„Правителството очаква такъв договор да бъде представен и незабавно след това ще издаде необходимите актове за обезпечаването му.
При приемането на план-сметката за изборите Министерският съвет заяви готовност да осигури необходимите средства при сключване от страна на Централната избирателна комисия на договори за логистика и техническа поддръжка на специализирани устройства за електронно машинно гласуване, както и за други материали и съпътстващи дейности за обезпечаване на машинното гласуване, гласуването с хартиени бюлетини, компютърната обработка на данните от гласуването в изборите и издаването на бюлетин с резултатите от изборите.“
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране