Според изследователи от Техническия университет във Вирджиния естествено съединение, съдържащо се в маслините и зехтина, може да помогне за подобряване на контрола на кръвната захар и за намаляване на теглото.
Това откритие би могло да доведе до появата на нови природни продукти за справяне със затлъстяването и диабет тип 2 – заболявания, които стават все по-разпространени в световен мащаб.
Затлъстяването значително увеличава риска от развитие на диабет тип 2. „То е водещ патогенетичен фактор за развитие на диабет тип 2 и е основна пречка за ефективен метаболитен контрол при много пациенти с диабет тип 2“, обяснява д-р Донгмин Лиу от Катедрата по човешко хранене, храни и физически упражнения на „Virginia Tech“.
Промените в начина на живот и настоящите мерки в областта на общественото здраве имат ограничен успех в намаляването на нарастването на затлъстяването. Съществуващите възможности за фармакотерапия на затлъстяването и диабета често не са ефективни в дългосрочен план, могат да бъдат скъпи и да носят дългосрочни рискове за безопасността. Освен това тези методи на лечение може да не са ефикасни за всеки, което поражда необходимостта от нови, достъпни методи на лечение с използване на природни продукти.
Ролята на еленоловата киселина
Лиу ръководил проучване върху мишки, представено на „NUTRITION 2024“, което показало, че еленоловата киселина, съединение, което се съдържа в маслините и зехтина, може да подобри контрола на кръвната захар и да насърчи загубата на тегло. Изследването се фокусирало върху това как еленоловата киселина влияе върху L-клетките, които освобождават метаболитни хормони като PYY и GLP-1.
Тези хормони сигнализират на организма да спре да се храни и помагат за контролиране на нивата на кръвната захар. Еленоловата киселина, част от по-голяма група полифеноли, се получава по време на зреенето на маслините от разграждането на олеуропеина. Лиу отбелязал, че еленоловата киселина не е била изследвана преди това за потенциалните й ползи за здравето.
Значителни резултати
В проучването на затлъстели лабораторни мишки с диабет е давана перорално еленолова киселина. След четири до пет седмици при тези мишки затлъстяването е намаляло с 10,7% в сравнение с контролните животни. Лечението също така е увеличило мускулното тегло, обърнало е мастната болест на черния дроб и е подобрило чернодробната функция.
Нивата на кръвната захар и инсулиновата чувствителност на лекуваните мишки станали сравними с тези на здравите лабораторни животни в рамките на същия период от време. Лиу подчертал значението на тези открития: еленоловата киселина ефективно подобрява ключови метаболитни дефекти и потенциално може да бъде разработена за лечение на хора със затлъстяване, инсулинова резистентност и диабет, пише zdrave.to
Следващите стъпки в изследването включват разбиране на начина, по който еленоловата киселина контролира приема на храна и тестване на ефективността й в комбинация с метформин – съществуващо лекарство за диабет.
Експертни мнения и бъдещи изследвания
Д-р Мир Али, бариатричен хирург, намира резултатите от проучването за обещаващи, но подчертава необходимостта от изследвания върху хора. „Идентифицирането на съединенията в храните, които помагат при състояния като диабет и затлъстяване, е от решаващо значение, но трябва да видим дали тези резултати се отнасят за хора“, обяснява той.
Али подчертава важността на намирането на нови лечения, тъй като индивидуалните реакции към лекарствата варират в широки граници. Моник Ричард, регистриран диетолог, посочва, че средиземноморската диета, богата на маслини, вече е известна със своите ползи за здравето. Тя предлага маслините да се включат в диетата по различни начини, като например в салати, тапенади и закуски. При избора на зехтин тя препоръчва да се търсят висококачествени варианти като екстра върджин, студенопресовани и органични сортове.
Макар че консумацията на маслини и зехтин може да осигури малки количества еленолова киселина, концентрацията, използвана в проучването, е била много по-висока. Ричард съветва хората, които спазват диети с ограничено съдържание на натрий, да намалят приема на маслини поради използвания при опаковането саламурен разтвор.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране