Руският министър-председател Дмитрий Медведев заяви, че е наредил подготовката на „комплекс от икономически и хуманитарни мерки в отговор на инцидента с руския бомбардировач Су-24, свален от турските ВВС на границата със Сирия“, съобщиха руските информационни агенции в четвъртък. Същевременно руският министър на икономическото развитие съобщи, че проектите „Турски поток“ и АЕЦ „Аккую“ ще бъдат замразени или отменени.
Въпреки липсата на подробности за обхвата на „ответните мерки“, е ясно, че по същество става дума за налагане на Турция на дългосрочни и широкообхватни икономически санкции. Те бяха определени от турския президент Реджеп Тайип Ердоган като „емоционен“ и „неуместен“ отговор на Русия за инцидента със сваления самолет.
„Искам да кажа за икономическите мерки. Вчера обсъдихме този въпрос с президента (Владимир Путин – бел. ред.) в Екатеринбург. В резултат на това на правителството е поръчано да изработи система от мерки в икономическата и хуманитарната сфера като реакция на акта на агресия. Предлагам това да бъде направено в двудневен срок, за да преминем максимално бързо към съответните процедури“, казал Медведев по време на заседание на правителството в четвъртък.
По думите му решението ще бъде прието на основание Закона за специалните икономически мерки от 2006 година, който е предвиден именно за такива ситуации. В този закон се определя спирането на програми за икономическо сътрудничество, ограничаване на финансови и външнотърговски операции, промени в митата, мерки за въздействие в туристическата сфера, превозите и контактите между гражданите.
Предложенията на кабинета ще бъдат събрани в единен нормативен акт – указ на президента и съответно правителствено постановление. „В тези документи ще става дума за въвеждане на ограничения и забрани за дейността на турски икономически структури на територията на Руската федерация, ограничения и забрани, отнасящи се до доставката на продукция, включително хранителни стоки, до изпълнение на работи и оказване на услуги от турски компании и други ограничителни мерки. Те могат да засегнат и митнически, финансови операции и инвестиционни проекти“, посочил руският премиер.
Според него мерките ще бъдат безсрочни и прекратяването или облекчаването им ще зависи от международното положение и „отношенията ни с Турция“. Проектът за газопровод „Турски поток“ и строителството на АЕЦ „Аккую“ в Турция попадат в списъка на инвестиционните проекти, които могат да бъдат замразени или отменени като част от ограничителните мерки срещу Анкара, заяви руският министър на икономическото развитие Алексей Улюкаев, цитиран от ТАСС.
Този проект („Турски поток“) по нищо не се различава от всеки друг проект, посочи Улюкаев. Той уточни, че проектът попада под действието на закона за специалните икономически мерки, както всеки друг проект. По думите му ситуацията с АЕЦ „Аккую“ е аналогична. Улюкаев добави, че неговото ведомство бързо ще подготви предложения. Според него „разбира се, може да се говори и за ограничения върху редовните и чартърните самолетни превози между Русия и Турция.
По-рано в четвъртък руското министерство на селското стопанство обяви, че Русия въвежда засилен контрол върху доставките на хранителни продукти от Турция и ще прави допълнителни проверки на границата и при производството им. „Правителството на Руската федерация възложи на Росселхознадзор (Руската служба по ветеринарен и фитосанитарен надзор) да засили контрола върху доставките на селскостопански и хранителни продукти от Турция, а също да организира допълнителни проверки на границата и в непосредствено в производствените обекти в Република Турция“, се посочва в съобщението, цитирано от Ройтерс.
Тези мерки се въвеждат във връзка с нееднократните нарушения на руските норми от турските производители, се отбелязва в комюникето на руското министерство на селското стопанство. Напоследък в министерството били получени информации от потребители и отраслеви съюзи по въпроса за безопасността на селскостопанската продукция и хранителни продукти, внасяни от Турция. След анализ на създалата се ситуация земеделското министерство „е информирало правителството, че, за съжаление, средно 15 на сто от турската селскостопанска продукция не съответства на руските норми“.
Руският вестник „Комерсант“ отбелязва, че в отговор на свалянето на руския самолет от турски изтребители, Москва „започва търговска война с Турция“. Според изданието проблемите на доставчиците вече са започнали по митническите пунктове, а вносители съобщават, че оформянето на товарите практически е спряно. Турция е петият най-голям търговски партньор на Русия със стокообмен от 31 милиарда долара през 2014 г. Федерацията изнася за тази страна най-вече растителна продукция, текстил и оборудване, посочва „РБК дейли“.
Руското икономическо министерство планираше след контрасанкциите на Москва спрямо ЕС Русия и Турция да увеличат двустранния стокообмен до 2020 г. тройно – на 100 милиарда долара. Миналата година двамата държавни глави договориха и строежа на нов газопровод – „Турски поток“, важен за Русия, за да доставя по него газ в Европа, заобикаляйки Украйна. Сега обаче сме на път да сложим кръст на проекта, пише вестникът. Русия впрочем има и други алтернативни маршрути за износ на синьо гориво, уточнява той.
Възможно е да бъде застрашен и най-големият енергиен договор на Русия с Турция, според който „Росатом“ се наема с изграждането на АЕЦ „Аккую“, предупреждава „Новие известия“. Централата, включваща четири блока с обща мощност 4,8 гигавата, ще струва 22 милиарда долара. Първият блок трябва да бъде пуснат през 2022 г. Ако проектът се провали, това сериозно ще забави подсигуряването на Анкара с необходимите й мощности – турските нужди от електроенергия растат с около 6 процента годишно, а близо 44 на сто от енергията идва от газ, доставян от Русия и от Иран, пояснява всекидневникът.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране