Канцлерът на Германия Ангела Меркел се надява тази година да открие междуправителствена конференция на ЕС със Северна Македония. Тя заяви, че очаква България и Северна Македония да сложат край на спора помежду си, съобщи информационната агенция ИНА, цитирана от БГНЕС.
Случаят с Албания е малко по-различен. „Въпреки напредъка, не мога да обещая, че това ще се случи тази година, но ще бъде много скоро“, каза канцлерът на виртуална среща с парламентарните комисии на страните членки на ЕС.
Меркел повтори, че бъдещето на държавите от Западните Балкани е в ЕС.
Очаква се на 8 декември министрите на външните работи на страните от ЕС да решат дали да започнат официално преговори със Северна Македония и Албания.
Предварителното решение, но без дата за начало на преговорите, бе взето през март тази година.
Заради спор между София и Скопие България предупреди, че ще наложи вето върху провеждането на първата междуправителствена конференция. Тя не възразява срещу Албания и смята, че трябва да й се даде зелена светлина.
Агенцията цитира наблюдатели, които изразяват надежда, че България няма да възпрепятства приемането на преговорната рамка със Северна Македония.
В случая с Албания не се очаква одобрение на рамката за преговори, тъй като страната не е изпълнила условията, определени от ЕС и германския Бундестаг.
Според министъра на външните работи на Нидерландия Стеф Блок Албания не е постигнала никакъв напредък, за да заслужи старт на преговорите. Изявлението е направено по време на онлайн среща на правоприлагащите органи на Балканите. „Нидерландия е ясна: искаме да видим напредък в прилагането на закона от страните кандидатки. Радваме се да видим напредък в тази област в Северна Македония, но за съжаление не виждаме това в Албания“, заяви министър Блок.
Правителството и парламентът на Нидерландия преди няколко месеца се обявиха срещу началото на преговорите с Албания и провеждането на първата междуправителствена конференция между Тирана и Брюксел. Въпросът за липсата на възлови съдилища в страната, тенденциозната избирателна реформа и медийното законодателство са три от основните възражения на Нидерландия.
Скопие предвиди 1,8 млрд. денари за ж.п. линията към България. Министърът за транспорт и комуникация Благой Бочварски очаква през първото тримесечие на следващата година да бъде избран изпълнител за първите два участъка от ж.п. линията към България.
Изграждането ѝ е сред приоритетите на правителството, а в бюджета на транспортното министерство за 2021 г. за строителството на този участък от Коридор № 8 са планирани 1,8 млрд. денари (ок. 29 млн. евро – бел.ред.).
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране