29.04.2019 | 0:40
Метеорит гигант се взривил край Берингово море
Енергията, освободена при взрива на космическото тяло, е била десет пъти по-голяма от тази при аварията в японската атомна централа във Фукушима

Огромен метеорит е експлодирал в орбитата на Земята през декември. НАСА оценява взрива като втория най-голям в последните 30 години и най-сериозния след този над Челябинск, Русия, преди шест години. Случаят обаче е останал незабелязан до днес, тъй като е станал над Берингово море в Русия.

Енергията, освободена при взрива на космическото тяло, е била десет пъти по-голяма от тази при аварията в японската атомна централа във Фукушима. Експерт от НАСА съобщи, че толкова голям метеорит навлиза в орбитата на Земята само два или три пъти на всеки сто години. Метеоритът е бил дълъг няколко метра, движел се е с 32 километра в секунда и е експлодирал на 25 километра над земната повърхност, освобождавайки 173 килотона енергия. Взривът е бил уловен първо от противовъздушната отбрана на САЩ, след което военновъздушните сили на страната са съобщили на НАСА.

И през тази година се очакват метеоритни потоци. Още януари ни зарадва с едно пълно лунно затъмнение и два такива, но най-големият метеоритен дъжд ще „завали“ навръх Гергьовден – 6 май. Метеоритите са парченца междупланетни отломки, които се забиват в горната атмосфера на Земята със скорост от 30 до 70 км в секунда. И макар някои метеорити да изглеждат достатъчно ярки и сякаш почти можем да ги докоснем, всъщност ни осветяват от много високо, на височина от 80 до 120 км. Тъй като пристигат толкова бързо, не е нужно частицата да е много голяма, за да се получи ярка светла бразда в небето.

Обикновено тези частици не са по-големи от едри пясъчни зърна, а ако достигнат размер на грахово зърно, метеоритът ще бъде много ярък. Тези високи скорости дават на всяка частица много кинетична енергия, която се превръща в топлина, дължаща се на триенето в горната атмосфера. Много хора смятат, че метеоритът свети, защото частицата „изгаря”.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране