Методи Андреев, бивш народен представил и бивш председател на Комисията по досиетата, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус” „Това е България”
Водещ: Продължаваме с още гледни точки по темата: какво да очакваме от новото правителство. Наш гост е доц. Методи Андреев. Той е бивш народен представил и бивш председател на Комисията по досиетата. Доц. Андреев, тази невъзможна на пръв поглед коалиция с още по-странна структура какви изненади ще ни поднесе?
Методи Андреев: Вие правилно казвате, че е невъзможна коалиция, ако я гледаме по традиционните критерии, които свикнахме да прилагаме към политическите партии и коалиция през тези 31-32 години на Прехода. Интересно при тази коалиция е, че ако погледнем обаче от гледна точка на нейната цел, а именно борба с корупцията и ликвидиране на корумпираната администрация и корумпираното управление на Борисов и на ГЕРБ и на ДПС, тя не е толкова невъзможна. Защото този принцип, който беше прокламиран преди началото на протестите преди повече от година „Няма ляво, няма дясно“, на този принцип е изградена тази коалиция, и тя ще е толкова по-стабилна, колкото по-малко идеология представителите на различните политически сили влагат в общата политика на правителството. Дотолкова, доколкото те ще изпълняват ангажимента, който пое министър-председателя Кирил Петков – нулева толерантност към корупцията, от това зависи дали коалицията ще продължи дълго време. Това е всъщност гръбнакът на тази коалиция – битка с корупцията. Този гръбнак може да бъде пречупен само ако има отказ от този ангажимент.
Водещ: Битката с корупцията не се ли превърна с шлагерна дъвка през годините – кое ли не правителство я заяви, и кое ли не правителство не се провали в нея?
Методи Андреев: Какво да ви кажа, тя, тази корупция е стара може би колкото света. Изкушенията пред финикийските знаци, знаете, винаги са били големи. Не става дума дали сме в България, дали сме в Америка, дали сме в Русия, дали сме в Германия, навсякъде има корупционни скандали. Няма, няма, някой политик изхвърчи. Ако си спомняте големият Кол си отиде именно за такива, сега Себастиан Курц – същата причина, Америка главният прокурор сменя и т.н. Проблемът е друг. В тези държави, значи, алчността на човека, тя е пословична, човешкото око е ненаситно. Проблемът е, че в нашата държава българинът и гражданите нямат страх от закона, обе по-малко тези, които ни управляват, те се смятат за недосегаеми. Аз затова казвам, че сега е рубиконът. Ако това управление не успее да върне държавата на гражданите най-вече чрез реформа на съдебната система, и разбира се, най-сериозна реформа в прокуратурата, то няма да успее. Рубиконът се нарича „Гешев“, и ако Гешев остане, това означава, че той в момента концентрира надеждите на всички корупционери в България, на тези, които ни управляваха 3 мандата. Виждате, че той като майка Тереза брани всички, срещу които има сериозни доказателства, че са извършили сериозни престъпления, присвояване в особено големи размери. Ако Гешев остане, правителството си отива. Ако Гешев падне, шансът пред правителството да изкара първия мандат става страшно голям. Това е рубиконът. И затова сега днес, ако сте следили внимателно, Гешев измъдри една много интересна мисъл, че видите ли, той виждал съвпадение в целите на правителството и целите на прокуратурата – нулева толерантност в корупцията. Значи, в случая е горе-долу това изказване в стил „Дръж ми шапката“, в случая „Дръж ми каскета“. Така горе-долу звучат тези думи от устата на Гешев. Както вчера се обади отнякъде самият бивш премиер, че видите ли, ей сега трябвало да се разследва как тези нови управляващи окрали парите за диги и стени, укрепителни съоръжения, затова ставали такива големи наводнения в Югоизточна България. А бившият премиер с цялата си наглост и цинизъм даде 500 милиона лева за ДКК уж за укрепване на тези диги и язовирните стени. Ето виждаме, какво се случва. И сега прехвърля това свое действие и отговорност веднага към новите управляващи. Разбирате ли, двамата – Гешев и Бойко в тези два дни проявиха целия си талант. Талантът им се нарича „гьонсурат” – да бъдеш гьонсурат, това също е талант. Спомняте си разговора, който беше записан между Гешев и Бойко, как Гешев казва: „А бе, шефе, и аз се правя на луд, ама ти по-добре се правиш на луд“. Ето то точно този тандем го видяхме вчера и онзи ден. Ето, виждате.
Водещ: Въпросът е, какъв тандем ще виждаме и оттук нататък и как този, който ще виждаме, ще се противопостави на другия, който вече си мислим, че знаем?
Методи Андреев: Аз много се надявам, че макар че не крия, оптимизмът ми не е голям, оптимизмът ми е умерен, защото има страни хора в този Министерски съвет. Не искам сега да казвам кои са те, но примерно има хора, които никога не са се занимавали с това, за което са станали министри. Никога не са се занимавали. Сега, все пак за да станеш министър в едно направление, трябва малко от малко да си работил в това направление, не е достатъчно само да си политическо лице. Това мен ме притеснява. Иначе, не се съмнявам в желанието на мандатоносителя „Продължаваме промяната“, че те искат това да го направят. Това все пак са млади хора, те са възпитавани и обучавани в друг свят – в свят на отговорности, свят на просперитет, свят на демокрация, и те искат и тук да можем да постигнем същото това, което са видели там, където са учили. Това е нормално желание. Има много интересни млади хора в това правителство. Аз не крия, че съм от хората, колкото и парадоксално да звучи на тези ваши слушатели, които в момента ни слушат, аз примерно да ви кажа: това правителство даже си заслужава само заради това Бойко Рашко да е МВР шеф. Защото какво да ви кажа сега, противоречива личност е Бойко Рашков, той събужда доста противоречиви чувства, особено на хора, които са големи противници на комунизма, такива като мен, обаче в крайна сметка през 30 години се разбра, че нито да си ляв е престъпление, нито да си десен е също такова престъпление. Както има почтени хора сред десните, така има почтени хора и сред левите. И едно време това блоково деление „Кой не скача е червен“ – помните го това, вече май не върви. И трябва да гледаме всъщност, какво правят хората. Сега, Бойко Рашков по своеобразен начин се бори доколкото може МВР с непукизма от страна на прокуратурата. Той се мъчи да покаже действително огромните престъпления, които са вършили. Той е много добър пеналист, юрист-пеналист, той има и характер. И аз смятам, че в крайна сметка не е важно какъв е цвета на котката, важно е да хване плъховете, а плъховете между другото се страхуват от тази котка.
Водещ: Не зная, дали се страхуват и не зная, дали котката ще ги хване или само ще вдигне повече пушилка уж да ги хване, защото от всичко изнесено дотук от г-н Рашков няма реално конкретно доказателство. Тоест, нещата, които той изнася, ще бъдат категорични, дано да успее, но те трябва да минат пред съда, трябва да се докажат. А те не са.
Методи Андреев: Точно така. То нали затова имаме прокуратура. Прокуратурата е държавното обвинение. Значи, полицията може да събере някакви факти, обстоятелства да изясни, всъщност, обвинението трябва формулира обвинителния акт и да докаже. А виждате, че в момента МВР прави някакви усилия – сега, аз не мога да кажа тези усилия доколко действително могат да дадат някакъв резултат за в бъдеще, но когато ходиш на един крак, то не е ходене, то е куцукане – без другият крак, прокуратурата, няма как да има сериозна битка с корупцията. А ние виждаме, че прокуратурата се прави на „Дръж ми каскета“, то се вижда. Аз може да не съм юрист, но ей така като слушам новините, като гледам реакциите, то се вижда. Няма как да си изнесъл толкова много пари в кеш от една банка, да са те хванали, да има явно и безспорно доказателство, и прокуратурата сега почва едни сцени – „Те ни притискат, МВР ни заплашва, този ни заплашва, оня ни заплашва“, те трябва просто да си свършат работата, а те не искат да си я свършат. Това е големят проблем. Нито изясниха, какво стана с тези 500 милиона в ДКК, нито тръгнаха да разследват как може една банка да дава кеш – ами отидете, вземете сега примерно от една банка 20 хиляди, изтеглете ги, идете да видите какво ще ви карат да попълните. Ще ви карат да попълните декларация за произход на средствата. А как така изнесоха милиони – над 60 милиона. Добре тази банка как има все още български лиценз? Как може да има такава банка лиценз в България? Тези въпроси много хора си ги задават. А прокуратурата тези въпроси не си ги задава.
Водещ: От години се говори за размятване на милиони насам-натам, но сякаш, че никой не се трогва. Няма финансово разузнаване, нищо не се знае – взимат се едни милиони, как се взимат, как се носят оттук нататък – мистика?
Методи Андреев: Точно така. Вие сте абсолютно права. В една държава разпадът започва от службите. Когато службите не работят, имам предвид службите, които трябва да осигуряват сигурността на държавата и на гражданите, както не работят или по-скоро работят в частни интереси и в частно-партиен политически и бизнес интерес, се случва това, което го виждаме. Аз лично имам такъв случай като народен представител от 43-ото Народно събрание съм се срещал с шефа на ДАНС, тогавашният шеф Димитър Георгиев. Разказвал съм за случай, при който земи в моя край, купени за по 150-200 лева декара, са продавани за стотици хиляди евро.
Водещ: Е, това не е ли пране на пари?
Методи Андреев: Точно така. И отидохме с един местен кмет, бяхме в неговия кабинет, аз в качеството си на народен представител. Да ви кажа ли какво се случи? Нищо, ама абсолютно нищо. Никой не ме потърси след това да ми каже, аз съм бил тогава народен представител, никой не ме потърси след това да ми каже: „Това направихме, това се оказа, не сте прав“ или еди какво – нищо. Никой не потърси въпросния кмет, който даде информацията. Нищо. Това беше държавата на Борисов. И затова стигнахме до това абсолютно дъно. И ако тези момчета не изпълнят, каквото са обещали, трябва да ви кажа, жална им майка.
Водещ: То жална и на нас.
Методи Андреев: Да, то и на нас. Те трябва да знаят едно: че те са влезли в едно блато, от което може да се излезе, само ако алигаторите бъдат ликвидирани. Иначе, тия алигатори там ще изядат и тях, а и ние ще станем жертва покрай тях. Това е. Държавата ни няма заден ход. Ние сме единствената държава в Европейския съюз в такава безперспективност, такъв упадък, включително демографски упадък. И той на това е резултат – демографията, тя е огледало на това, какво е положението в държавата. Тя не може има добра демография в държава, в която има просперитет, няма как да стане. Така че много голяма е отговорността на тези момчета. Аз им пожелавам действително успех, и им пожелавам смелост, и най-вече честност и почтеност, което липсва по принцип по време на Прехода – тези две качества ги нямаше или ги имаше в много малки количества.
Водещ: Доц. Андреев, стигаме до темата със службите, по която вие сте доста компетентен, и която струва ми се, ако се слуша внимателно председателя в оставка на ДСБ ген. Атанас Атанасов, ще бъде скоро време ябълка на раздора, защото още преди да бъде съставена коалицията той постави въпрос по време на консултациите за смяна на ръководителите на службите, назначени сега от Бойко Рашков. Притеснението е, че силовите министерства заедно със службите попадат под контрола на президента Румен Радев. И тук вече не може да се говори за коалиция, тук не е ли парекселанс централизация?
Методи Андреев: Аз се старая да бъда обективен. Значи, при всички случаи не трябва да се допуска това, което беше по времето на Борисов. Сега, Румен Радев стана президент за втори мандат. Той ми се вижда по-интелигентен от Борисов. Нека той да си прецени желае ли да бъде сочен като следващия диктатор на България. В крайна сметка службите са на България, те са на всички нас, ние издържаме службите. Силни служби означава силна държавност, значи защитен обществен интерес – това трябва да ни води. А пък в интерес на истината и аз не харесвам някои от хората, които бяха назначени на висши постове в службите. Не можем да говорим за т.нар. „чантаджии“ в МВР, от които пъшка цялата система, а примерно главният секретар да е също в пенсионна възраст. Не е добър знак. Да не говорим, че той пък е свързан с бившата Държавна сигурност. И сега трябва да разберем едно – ако това не го разберем, значи нищо не сме разбрали – трябва да разберем едно: че ако в България има схемаджии, те са от политиката, ако има корупция, тази корупция си има своя генезис. Това беше онази част от апарата на Държавна сигурност, която използва информацията, тайната власт, с която разполагаше, за лична изгода и за свои цели. Има такива достатъчно примери през Прехода за хора, свързани с тази система, които станаха баснословно богати и създадоха доста съмнителни бизнеси. Тази база на българската корупционна система, на българската мафия не трябва да се забравя. Както не трябва да се забравя, че руското влияние в България се изразява именно в корумпиране на управленски елити, да не забравяме, че Русия по този начин подчинява цели държави. Това са двата големи източника, двата основни кита на българската грандкорупция, на корупционната среда на Борисов, Доган, Пеевски и т.н. То всяка крушка си има опашка, и тази опашка води към онова време. И затова БСП трябва много да внимава, защото родоначалници на българската мафиотска система за управление имено бяха много от членовете и от висшите партийни апаратчици на БСП. Те създадоха базата, после Борисов просто я приватизира заедно с Доган, и развиха тази база да я ползват в своя собствена изгода. Това е истината. Затова БСП трябва много да внимава в картинката в тази коалиция, защото ако има някой, който създава доста голямо съмнение, това дали не е БСП? Това при мен е БСП категорично. И то не защото в БСП няма почтени хора, нека да не бъда необективен, има много почтени хора. Ето примерно това момче Явор Божанков – ами то младо момче, ама бил ляв – ами що да не е ляв, какъв е проблемът, нека да е ляв, то не е забранено да е ляв. Другото, този дето сега кандидатства за лидер…
Водещ: Крум Зарков?
Методи Андреев: Крум Зарков – ами Крум Зарков сега ясно, че е ляв, ясно, че ние с него по идеологическа тема най-вероятно по български ще се сбием, но за него нямам основание да смятам, че е непочтен. Колкото да е ляв, колкото да харесва онова, което на мен не ми харесва от миналото, все пак той живее в сегашното време, и аз, и той искаме да живеем в почтена държава. А не че приказките кой бил комунист и еди какво си, ние си ги водим, защото те също са важни. До голяма степен това консуматорско българско общество, което се създаде, беше продукт на променения манталитет. Но ние не променихме ценностната система. За това не са виновни хората, за това са виновни управляващите, защото те бяха такива, каквито хората си ги избираха. Те не искаха да има промяна в тази посока. Ето го един Бойко Борисов – бивш член на комунистическата партия говори за антикомунизъм. Говори против Държавна сигурност – всичките му приятели, най-близкия му кръг са такива: СИК-аджии, членове, офицери от Държавна сигурност – ами добре, сега за какво става дума. Това е българското общество.
Водещ: Г-н Андреев, и нещо друго има обаче в конкретния случай. Понеже става дума за Държавна сигурност, казахте, че харесвате Бойко Рашков – той откъде е тръгнал?
Методи Андреев: Много ясно знам откъде – от Главно следствено управление.
Водещ: На Държавна сигурност.
Методи Андреев: Да, така е. Аз затова казвам, че всеки човек в момента трябва сам да реши на коя страна да застане. Все пак има грешка, има и прошка. Това не означава, че един човек трябва да бъде заклеймяван. Да, трябва да се знае тази история за него, трябва да се знае тази истина за него. Има много ваши колеги журналисти, които също са били, но им ходих в предаванията, някои от тях са ми и приятели. Така че това не е такъв голям проблем – проблемът е, че ние не намерихме правилния отговор за това да кажем: да, действително, част от офицерството в Държавна сигурност, част от апарата на Държавна сигурност създаде българската мафия. Не всички, не всички, трябва да подчертая. Има много хора от Държавна сигурност, които работят като обикновени портиери и охранители. Това също трябва да се знае.
Водещ: Точно затова е въпросът: кои са тези хора от Държавна сигурност, които са заемали решаващите ключови позиции през годините? Кои са техните продължения днес?
Методи Андреев: Българските служби трябваше да го кажат това нещо. А те какво направиха? Създадоха една мрежа от началото незаконни масонски организации, напълниха ги с ченгета, създадоха там на принципа на пропагандата верни изпълнители, подобно на ложата Пи-2 на Личо Джели – така работят голяма част от българските масонски организации в България. Масонството по света е благородно, с благородна цел, то е в обществена полза. В България ако погледнете, ще видите, че точно не е така, че там се събират хора с доста съмнителен бекграунд и работят за доста съмнителни цели. Има такива доста примери в българската действителност.
Водещ: Ето виждате ли колко е оплетено всичко. Какво да кажем за администрацията на президента, където масоните са на квадратен метър?
Методи Андреев: Да, точно така. Това се отнася с пълна сила и за администрацията на президента. Примерно за г-н Пламен Узунов се отнася с пълна сила.
Водещ: За който не се ли твърди, че кадрува в службите и МВР на г-н Рашков?
Методи Андреев: Да.
Водещ: Ето, виждате ли колко е объркано всичко, а очакванията от тази плетеница са големи. На какво разчитат?
Методи Андреев: Какви да бъдат други? В тази тежка ситуация, такива цени на тока, Ковид обстановка, непрекъснато вдигане на цените – какво да правят хората, трябва да имат някаква надежда. И аз виждам надеждата в младите хора в това правителство, които са нови в управлението. За тези, които не са нови в управлението, засега ще си спестя оценката. Дано да не съм им критик, защото можа да стана и критик.
Водещ: Да, въпросът е тези млади хора доколко ще успеят да се измъкнат и няма да бъдат ползвани като параван отпред, като пионки, като сламени човеци за известно време, докато свършат някому мръсната работа.
Методи Андреев: Вижте, това лесно се разбира, то ще се види, след 2-3 месеца ще се разбере. Така че те трябва да знаят, залогът е голям. За тях място за отстъпване няма. Те имат само едно: напред почтено и твърдо. Това ако успеят, и ако успеят да изпълнят действително с политика и съдържание ангажимента никаква толерантност, нулева толерантност към корупцията, аз смятам, че те ще имат успех. Това само по себе си никак не е лесно, ама никак не е лесно в тази държава, в която всеки казва, че всичко е корумпирано до момента, в който той влезе в схемата, после вика: „Вече не е корумпирано това, което правим“. Такъв манталитет насадиха в голяма част от българските граждани управляващите.
Водещ: Имаше един изпълнител, който пееше: „Мене ме нема в целата схема“, пък сега вече е в нея.
Методи Андреев: Да.
Водещ: Ето, пееш, че те няма в схемата, и в следващия момент се харесваш на схемаджиите.
Методи Андреев: Поне 100 дена трябва да бъдем умерени оптимисти, и след това вече всекиму според действията му.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране