Руското министерство на външните работи определи като „нелепа“ създадената от българското Народно събрание временна парламентарна комисия, която да проверява фактите и обстоятелствата за намеса на Русия и Турция във вътрешните работи. Говорителката на руската дипломация Мария Захарова реагира остро и заяви, че това говори за „неблагодарност“ от страна на България спрямо Русия.
„Запознахме се с решението на Народното събрание на република България за създаване на Временна парламентарна комисия за проверка на факти и обстоятелства, свързани с намеса на Русия и Турция във вътрешните работи на България“, каза Захарова.
„Нелепостта на тази ситуация личи и от самото абсурдно име на комисията. Историята наистина знае примери на своеобразни „вмешателства“ на Русия във вътрешните работи на България, когато руският войник е бил на територията на тази страна с оръжие в ръка, за да се противопостави на фашизма и да освободи братята от злото. Преди това – за да освободи славяните от петвековното иго на същата тази Турция. Ние прекрасно помним историята. Който не помни, може да си освежи паметта.
Разбира се, за нас остава само да недоумяваме какъв е смисълът за пореден път да се търси прословутата „ръка на Москва“ в държава, чиито поколения са много задължени на своите братя за суверенитета, за своето суверенно съществуване?
Въпросът не е в това, че започваме да се замисляме и да напомняме за това, което руснаците са направили за България. Ние никога не бихме направили такова нещо. Но когато се появят подобни нелепи и абсурдни органи, които се опитват не да изяснят нещо, а предварително да утвърждават неверни неща, разбира се, че не е лошо да припомним нашата обща история. Възниква опасението, че в българското общество, подхранвано от такива парламентаристи, може да започне „неомакартизъм“.
Цинизмът на подобни стъпки личи и от това, че прословутата Комисия бе създадена в навечерието на 138-та годишнина от освобождението на България от османско иго. Всичко това е в дисонанс с планираните и вече провеждащи се празнични мероприятия, като например изложбата в Държавната Дума на гравюри от Руско-турската война 1877-1878 година. Бих искала да напомня, че на тържествената церемония по откриването на 24 февруари, в присъствието на депутати от двете страни, звучаха много искрени думи за тесните връзки, дружбата и братството на нашите славянски народи“, гласи изявлението на говорителката на руското външно министерство.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране