11.08.2016 | 20:59
МВР погази законите, за да даде на Турция враг на Ердоган
Правозащитниците и омбудсманът остро разкритикуваха експулсирането на Абдуллах Бююк, както и на още 31 турски граждани преди него

В разрез с Европейската конвенция по правата на човека, потъпквайки българската конституция и Закона за чужденците, както и две задължителни съдебни решения и предизвиквайки международен скандал, МВР предаде на Турция преследвания от режима на Ердоган Абдуллах Бююк в сряда следобед. Това не е единичен случай – общо 31 турски граждани са били изгонени от страната по същия начин от началото на годината, а други 35 се издирват, призна зам. главният секретар на МВР Георги Арабаджиев. Предаванията са ставали без на тях да присъстват представители на омбудсмана или правозащитници, както е предвидено в закона. На експулсираните не им е дадено право и да обжалват заповедите пред съда.

Нито една държава досега не си е позволила да даде в ръцете на Ердоган негов политически враг. Затова и турският президент специално благодари на българските власти и ги даде за пример на всички, най-вече на САЩ, които отказват да му предадат живеещия там Фетуллах Гюлен.

Турският гражданин Абдуллах Бююк минава за поддръжник на Гюлен, който беше нарочен от Ердоган за организатор на неуспелия опит за преврат срещу него. Той пребивава легално у нас от септември миналата година, като през това време е кандидатствал за политическо убежище, хуманитарен статут и е представил доказателства пред съда, че е политически преследван в родината си. Самият Ердоган и външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу неведнъж се заканваха публично да се разправят с противниците си, сред които е Бююк, като не изключиха и връщането на смъртното наказание.

В тази зловеща ситуация МВР устрои хайка на беглеца насред София, без да му даде възможност да се защити, като обжалва заповедта си за експулсиране, и директно го закара на Капъкуле, където го е предало на турските власти. Там вече чакали десетки журналисти с камери и фотоапарати, въпреки че МВР твърди, че е връчило експулсирания в ръцете на първия срещнат турски униформен.

Според известните правозащитници Михаил Екимджиев и Александър Кашъмов действията на полицията са абсолютно незаконни и ще струват на правителството тежки критики от Европейския съюз, както и сигурна глоба, ако се стигне до дело в съда в Страсбург. Екимджиев сравни МВР с бандитска шайка, която е способна да предаде и всеки български гражданин, тъй като се действа по целесъобразност с тъпчене на законите. Според двамата адвокати щом съдът е преценил, че в Турция няма гаранции за справедлив процес и има опасност от унизително отношение и нарушение на човешките права на Бююк, дори българският Закон за чужденците не позволява предаването му. Аргументът, че чужденецът е опасен за националната ни сигурност, не може да служи за повод да се наруши законът, категоричен е Екимджиев. Според чл. 44а от Закона за чужденците заповедите за експулсиране не се изпълняват в държава, в която животът и свободата на конкретния човек са застрашени и той е изложен на опасност от преследване, изтезание или нечовешко или унизително отношение. За това ни задължават и международни договори и тази забрана действа дори по време на война. Самият закон предвижда алтернативни мерки – най-елементарната е човекът да се изолира в домовете за временно настаняване на МВР, докато съдът не се произнесе. Дори когато става дума за търсен за тероризъм, правилото е да бъде предаден на трета сигурна държава. Ако това не стане в срок от една година, му се дава право да работи и живее в страната, която иска да го експулсира.

Това е най-тежкият юридически и морален провал на българското правителство през последните 20 години, заяви Екимджиев. „Вместо да сме правова държава, в която се спазват законите, управляващите угаждат на един диктаторски режим. Те направиха услуга на турските служби в жесток конфликт с европейското право и трябва да очакват остра реакция от Европейския съюз“, каза той.

Акцията на МВР по предаването на Бююк породи силни съмнения, че правителството на Бойко Борисов е сключило сделка с Ердоган. Въпреки че МВР категорично отрича, подреждането на фактите говори точно за това. Вътрешният министър Румяна Бъчварова не можа да защити убедително нито едно действие на подчинените си и в крайна сметка призна, че служителите й са се престарали и са нарушили Закона за чужденците при предаването на Бююк на турските власти. На въпрос не се ли притесняват от последиците зам. главният секретар на МВР Георги Арабаджиев отговори цинично: „Изпращаме го в родната му страна, където е семейството му“.

Забележителна е бързината, с която МВР действа. Цялата машина се задейства след опита за преврат срещу Ердоган на 15 юли. Преди това турската прокуратура на два пъти иска екстрадиция на Бююк, но съдът отказва, а МВР не се меси. След преврата Ердоган публично поиска той да бъде предаден, но турската страна не предприема никакви стъпки по официален път. Затова пък МВР изземва инициативата.

Конкретният повод за предаването на Бююк на Турция е отказът на президентството да му предостави политическо убежище. Той е подал молба на 24 февруари, но едва на 27 юли е получил отказ. Комисията по предоставяне на убежище към вицепрезидента Маргарита Попова е дала становище, че турчинът не заслужава закрила, като се е позовала на писмено становище на ДАНС и е пренебрегнала двете съдебни решения. От кабинета на вицепрезидента заявиха, че нямат практика да обявяват мотивите си, което е абсурдно. На 9 август дирекция „Миграция“ на МВР издава заповед за експулсиране на Бююк, която е изпълнена още на следващия ден.

Омбудсманът Мая Манолова осъди остро действията на МВР и обяви, че незабавното изпълнение на заповедта за експулсиране е в нарушение на конституцията, Закона за чужденците и Европейската конвенция за защита правата на човека. Според нея Бююк е можело да бъде настанен в някой от центровете на дирекция „Миграция“, такъв има в Бусманци.

Манолова не е била уведомена за изгонването и научила за него от медиите. Информация са нямали и от Българския хелзинкски комитет, които имат договор с дирекцията да присъстват в такива случаи, въпреки че от МВР отричат това. Манолова обясни, че МВР не е спазило законовото изискване да викат наблюдатели и в останалите 31 случаи на изгонване на турски граждани от началото на годината.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране