
Украйна загуби значителна част от най-доходоносните находища на полезни изкопаеми, след като регионите на т. нар. ДНР, ЛНР, както и Запорожието и Херсон „са станали“ част от Русия, сочи доклад на Росконгрес.
До 2014 г. Украйна е имала четири основни находища на литий, се сочи в документа. В момента две от тях се намират „на руска територия“: находището Шевченко в ДНР с приблизителни запаси от 13,8 милиона тона литиева руда (съдържание на литиев оксид 1,24 процента) и находището Крута балка в Запорожка област, подходящо за открит добив.
Освен това в Запорожка област има предприятия, които произвеждат т. нар. титанова гъба, която впоследствие се произвежда в метал – до 2022 г. те са били най-големите в Украйна. И накрая, седем завода, произвеждащи кокс за топене на желязо, са се озовали в превзетите от Русия територии. Украйна все още има някои минерални запаси, но икономическата стойност на тези ресурси е значително по-ниска от предложената сделка, която Вашингтон очаква от Зеленски да подпише.
Киев се надява, че на евентуална бъдеща среща между Зеленски и Тръмп могат да бъдат обсъдени гаранции за сигурност, твърди телевизионният канал.
На този фон Владимир Путин заяви, че Москва ще предложи на американските партньори възможност да работят заедно в областта на редкоземните метали на Русия и други „много ценни ресурси“.
Междувременно президентът на САЩ Доналд Тръмп очаква в петък във Вашингтон украинския си колега Володимир Зеленски, заяви официално Белия дом. Тръмп добави, че няма нищо против Зеленски да дойде в петък, „ако той иска“. Малко по-рано AFP и Reuters, позовавайки се на източници, заявиха Зеленски ще пътува за Вашингтон на 28 февруари и ще подпише споразумението за редкоземните метали. Fox News също съобщи, че Зеленски ще е в Щатите този петък.
Различни медии в САЩ и Украйна смятат, че договора е финализиран и вече няма пречки той да бъде подписан. САЩ са направили отстъпки – те няма да са едноличен собственик на фонда, който ще се пълни с добиви от редки минерали, газ и нефт. 50 процента от печалбите на Украйна ще влизат във фонда, а през него ще се финансират други проекти за възстановяването на Украйна. Няма да се използват съществуващите активи на „Нафтогаз“ или „Укрнафта“, най-големите производители на газ и нефт в Украйна. Във фонда трябва да се съберат 500 млрд долара, въпреки че Тръмп спомена тази вечер и „1 трлн. долара“.
Все още не е ясно кога и какви суми ще отиват към САЩ за да възстановяват разходите си по войната. Напълно възможно е в петък да бъде подписан рамковия договор, а детайлите да бъдат оформени след това. САЩ не поемат гаранции по следвоенната сигурност на Украйна. Тръмп повтори тази вечер, че в Украйна ще е необходимо разполагане на миротворци, според Reuters. „Присъствието на миротворчески сили в Украйна трябва да бъде във форма, която е приемлива за всички страни“, заяви той и добави, че това ще е отговорност на Европа.
Според Тръмп, Украйна има достатъчно въоръжение, за да продължи боевете до момента, в който САЩ и Русия постигнат споразумение за разрешаване на конфликта.
Украинското правителство трябва да одобри сделката утре. В Киев се твърди, че тя вече е одобрена от одобрена от министрите на правосъдието, икономиката и външните работи на Украйна. След като кабинета одобри сделката, същото трябва да направи и Върховната рада на Украйна. Ако Зеленски в петък е във Вашингтон, това означава, че институциите в Киев трябва да вземат решения в сряда и четвъртък.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране