Необходимо е активиране на контролните механизми на държавата, защото са закъсняли и не работят. Това заяви пред Дарик радио вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев.
Според него най-кризисният месец за България по отношение на инфлацията ще бъде март или април. Василев смята, че инфлацията догодина ще бъде 5 до 6%, което по думите му не е силно притеснително. „Това се дължи от една страна на енергоизточниците, но да приемем, че с пролетно-летния сезон това ще изчезне като фактор, а от друга страна – на голямото печатане на пари, което се случи в последните 6-7 г.“, коментира министърът.
За 2022 г. нивото на минималната заплата трябва да е поне 700 лв. според коалиционното споразумение. Служебният кабинет е заложил 710 лв. и този проект е съгласуван с работодатели и синдикати. Това не е особено различно и е едно разумно ниво за идващата година, каза Василев.
Попитан има ли ефект от намалената ставка на ДДС за някои услуги, Асен Василев отговори, че крайният потребител не е усетил нищо, но има известно изсветляване на бизнеса, както и частично изсветляване на доходи, но то се дължи основно на отпусканите държавни помощи. Според финансовия министър да се прави социална политика през ДДС не е най-добро решение.
Диференцираната ставка води до трудна събираемост, избягване на данъци, търговците нормално се изкушават, и освен това Европа върви към унифициране на ставките. Ако например се намали ДДС на електроенергията и вие си купувате ток, за да отоплявате своя басейн, ще получите същото намаление като друг човек, на когото му трябва ток да отоплява единствената си стая, обясни Василев.
Думата на 2021 година за Асен Василев е „битка”. Ако не сме готови да проведем битка за това, което искаме, то вероятно няма да се случи, посочи той.
Една от първите битки, които според финансовия министър е важно да спечели България, е да стабилизира и отвоюва енергетиката си обратно. Нашата енергетика е много закъсняла в прехода към декарбонизация и има тежки проблеми, които трябва да се решат в спешен порядък, каза Асен Василев.
Той допълни, че има спорни решения заради некомпетентност или недобросъвестност, които са вземани във времето и продължават да се вземат, и този проблем трябва да бъде изчистен.
Асен Василев бе категоричен, че управляващата коалиция е стабилна. Той не е притеснен за първите търкания в коалицията и смята, че благодарение на предварителните преговори, нещата се случват по-ритмично.
Попитан трябва ли да продължи ровичкането в схемите на кабинета Борисов, Василев отвърна: „Не мисля, че трябва да има ровичкане в схемите на кабинета който и да е, заради това, че е бил кабинетът който и да е. Има си правораздаващи органи, контролни органи. Те трябва всеки ден да си вършат работата, независимо кой е кабинетът, независимо какво е нарушението и ако има нарушение, трябва да се върви по надлежния ред, а ако няма, да се каже, че няма нарушение“.
През юли ще има актуализация на бюджета, тъй като част от мерките подлежат на анализ през следващите шест месеца, обясни Василев. По думите му някои разходи са ясни и ще влязат в бюджета сега, но сериозните политики по-скоро ще могат да залегнат в актуализацията, защото тогава ще са готови разчетите и прогнозите.
„Една агенция се мести от едно министерство в друго и това променя бюджетите и на двете министерства, има увеличаване на разходите за пенсии, които се преизчисляват от 25 декември – всичко това се отразява в бюджета веднага. Други неща ще отнемат време – нямаме проектна готовност за не малка част от инфраструктурните проекти, които бяха дискутирани”, каза той.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране