Трима шефове на столични районни полицейски управления ще бъдат наказани заради катастрофата с Георги Семерджиев. По информация на bTV става дума за началниците на Пето, Шесто и Седмо РПУ.
Те ще бъдат наказани за това, че не са осъществили контрол на подчинените си по време на досъдебни производства и при проверки срещу Семерджиев.
Освен тях – по един или друг начин помощ на Семерджиев са оказвали и други близо 40 униформени. Сред тях и полицайката Симона Радева, която ще бъде уволнена.
На 5 юли тази година Георги Семерджиев се качва в мощния си джип след употребата на наркотици, кара с превишена скорост и преминава на червен светофар. Удря такси. Блъска се в асансьора на метростанцията. При катастрофата загиват две момичета – Хариет и Христина.
Семерджиев има множество нарушения на пътя. Шофирал е с фалшива швейцарска книжка поне година и половина преди фаталния инцидент. Чак след катастрофа на бул. „Черни връх“ той стига до ареста. Според вътрешния служебен министър – Иван Демерджиев – заради полицейски чадър.
„Трима ръководни служители са позволили да бъде административно наказан при положение, че има достатъчно данни за престъпление. Т.е. данните е трябвало да бъдат докладвани на прокуратурата“, каза Демерджиев.
Семерджиев е бил покровителстван и от още близо 40 полицейски служители на по-ниски нива.
„От всички структури, за съжаление, на столичните дирекции, от различни районни управления, както и от СДВР“, обясни вътрешният министър.
Спрямо всички тях започват дисциплинарни проверки. Засега е ясна само съдбата на полицайката – Симона Радева, за която още след фаталната катастрофа, се заговори, че е помагала на Семерджиев.
„Има данни тя да е имала комуникация с него и преди произшествието в значителен период от време. Подлежи на дисциплинарно наказание уволнение. Несъвместимо с пагона е такова поведение – какво е това поведение – съдействие на лице, извършило криминална проява вкл. да избегне наказателна отговорност“, каза още Демерджиев.
Как точно Радева е помагала на Семерджиев, служебният вътрешен министър не уточни. Но отбеляза, че проверката на министерството обхваща периода от 2014 година до днес. Така на практика – служителите, участвали в полицейския чадър са още повече, но заради изтекла давност срещу част от тях не може да започне дисциплинарно производство.
2 коментара
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Абе к,во ги наказвате,изгонете ги боклуците и ги дайте на военен съд-ако има такъв де…Де го ДИМИТЪР СТОЯНОВ-ТАКИВА ГИ ИЗЯДАШЕ С ПАРЦАЛИТЕ…
Абе к,во ги наказвате,изгонете ги боклуците и ги дайте на военен съд-ако има такъв де…