Анна Цолова, НТВ: ….ДПС подкрепи ГЕРБ за промяната в пенсионния модел по отношение на пенсионните фондове?
Лютви Местан, ДПС: И ще продължава да гласува не в подкрепа на ГЕРБ, а в съответствие със собствената си политическа идентичност. Защото въпросът с идентичността не е въпрос на думи, това е въпрос на конкретно политическо действие точно в такива ситуации. От нас, ако някой очаква да се държим талибански опозиционно, самоцелно опозиционно, да гласуваме винаги против всичко само защото сме опозиция… И аз дори очаквам едни много силни надежди в някои десни ментори – очакват подобно поведение на ДПС, и понеже поведението ни е доста по-различно, аз бих казал доста по-отговорно, сега естествено е, че ще правят анализи, че едва ли не ДПС губи посоката, губи ориентири…
АЦ: Не, други анализи се правят, г-н Местан. И анализа го направи няколко пъти президентът Георги Първанов. А именно: върви процес на сближаване между ДПС и ГЕРБ и във видимата, и в невидимата част.
ЛМ: Всъщност ми казвате, че всеки път когато вотът на ДПС по някакъв начин съвпадне с позицията на основния субект на властта в лицето на г-н Борисов и на ГЕРБ, това поражда напрежение и ревност, страхове в малките партньори.
АЦ: Така наричате това изказване, Първанов ревнува?
ЛМ: Не, не, казвам – много необяснима за мен реакция на едва ли не, как да кажа, дали ревност, дали страхове, не зная. Само че мен ми е последна грижа каква ще бъде реакцията на Радан или на другите партньори във властта. Аз ще застъпвам тезата, че ДПС ще гласува съобразно собствената си политическа платформа. Ако партиите от управляващата коалиция искат да се освободят от риска крайното решение да зависи от гласовете на ДПС, нека се разберат помежду си. И тук опираме до най-важното, а именно да предложат общата си управленска програма. Много ми е любопитно как идеите на крайните националисти ще бъдат вплетени в общата управленска програма на европейска България. Това е много важен въпрос. (…)
…Крайно време е и РБ, и ГЕРБ да разберат, че ние кой знае какъв проблем с крайните националисти, кой знае каква драма нямаме, защото те са ясни, между нас има пропаст. Аз поставям често въпроса за ролята на националистите в българската политика и в управлението за съжаление от гледна точка на отговорността на системните партии, от гледна точка на отговорността…
Виктор Николаев, НТВ: Това за тях е естетически проблем, не реален.
ЛМ: Това е абсолютно ценностен проблем, защото г-н Каракачанов атакува сърцевината, ценностната основа на ЕС – мултикултурализма, Европа на различията. Разбира се, той използва един малко по-странен израз, той каза, че говори за илюзията на прехваления мултикултуризъм! Тук има един много голям проблем… Аз искам да кажа, че е полезно, много е полезно даже за един съпредседател на парламентарна група и особено за зам.-председател на НС да знае, че има разлика между мултикултуризъм и мултикултурализъм, това е грешка, която деца от пети клас не биха допуснали… Не го намирам за лапсус, защото коректно е отразено и от стенографистките. Така е изречено, и не за първи път. Мултикултуризъм идва от културизъм, това е вид спорт, който разчита на мускулите, докато мултикултурен, мултикултурален, мултикултурализъм е понятие, с което обозначаваме интеркултурните отношения. Аз нямам проблем с хора, на които им се губи думата мултикултурализъм, по-важният проблем е, че те отричат базовата ценностна система на ЕС и въпросът за отговорността за участието им не може да бъде само техен. Той е на онези, които изрекетираха г-н Борисов непременно да ги включи в управлението. В смисъл като условие за тяхното участие и подкрепа. Ние няма да се уморим…
ВН: Той е човек с извити ръце в случая, така ли?
ЛМ: Няма да се уморим да повтаряме тази теза. Искам да ги успокоя нашите опоненти, че тезата ни няма да се превърне в клише, колкото и да я повтаряме, защото назовава реален проблем на българската демокрация!
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране