Водещ: Благодаря ви, че ни приехте в една изключително важна не само за съдебната система, но и за обществото ни седмица.
Сотир Цацаров: Благодаря, че ме поканихте за това интервю.
Водещ: Да си говорим на неюридически език.
Сотир Цацаров: Добре.
Водещ: Ще питам, сякаш сме седнали да ме черпите една студена вода и да ми разясните какво става през този прозорец, през който аз виждам, че има много гнили неща навън?
Сотир Цацаров: Надявам се това за студената вода не беше символ, имаме и топла.
Водещ: Не, напротив. На обяд не е добре да се пие кафе според мен, защото съм пила вече четири. Чудесно.
Сотир Цацаров: Кафе е добре да се пие винаги.
Водещ: Винаги ли?
Сотир Цацаров: Да.
Водещ: По колко пиете на ден?
Сотир Цацаров: По много, аз много обичам кафе.
Водещ: По колко много?
Сотир Цацаров: Пет-шест. Защо?
Водещ: Спите ли добре?
Сотир Цацаров: Да. Кафето е вкусно, дава вкуса на живота.
Водещ: Простичко и ясно – защо Цветанов е невинен?
Сотир Цацаров: Простичко и ясно, но ще трябва да сложа и някой юридически детайл. Месец ноември 2013 г. Министерството на вътрешните работи внася в Министерския съвет нов Закон за МВР. Министерски съвет приема този закон без нито една забележка. На 19 юни 2014 г. този закон е факт. Как се казваше – дяволът е в детайлите. Обикновено детайлите, в които е дяволът в един законопроект – мисля, че всички колеги го споделят – са преходните и заключителни разпоредби. Е, в преходните и заключителни разпоредби на този закон се предвижда, че ред разпоредби, сред които и това, в което са обвинени бившите директори на СДОТО в съответната техническа дирекция, са престъпления, само ако са извършени по време на война, военно положение или мисия в чужбина. Следователно за тях влиза в сила по-благоприятен закон. Отговорността на бившия министър на вътрешните работи е функция от тяхната наказателна отговорност. Той е обвинен в бездействие, допустителство по служба – не мога да използвам по-лек термин, такъв е юридическият термин. Отпадането на тяхната отговорност води до отпадането на неговата отговорност. Прокуратурата не оттегля обвинението, тя не го поддържа. При това развитие на законодателството прокуратурата няма друг законосъобразен изход, никакъв. Въпросите защо е внесен такъв законопроект, защо е приет такъв законопроект – не към мен.
Водещ: Друг въпрос. Този закон е такъв от средата на миналата година.
Сотир Цацаров: Да, и веднага изпреварвам въпроса ви – защо не сме реагирали още от тогава.
Водещ: Защо чак днеска? Защото тогава Цветанов не беше шеф на парламентарна група, а Бойко Борисов не беше премиер.
Сотир Цацаров: И?
Водещ: А днес е хубаво да кажем на овластените „Я няма да ви закачаме за подслушването“. Защо не по-рано? Защо не по-рано?
Сотир Цацаров: Защото наказателният процес има правила на развитие. Няма вариант, по който можеш в развитието на процеса ей така да вдигнеш ръка и да кажеш: една от страните. Аз мисля, че тук трябва да спрем, защото стана еди-какво си. Позициите се казват на съдебни прения. Пренията са били вчера, колегите са си свършили работата – така, както я свършиха със събирането на доказателства. Справиха се блестящо, само че законът е променен. Е, ако бяха настоявали за обратното, какво щяхте да ме питате? Защо при променения закон те настояваха той да бъде осъден?
Водещ: Вие вярвате ли, че Цветанов е подслушвал масово?
Сотир Цацаров: Аз вярвам, че доказателствата, които разследващите прокурори са събрали и изложили във фактическата обстановка на обвинителния акт, отразяват действителното положение. Мисля, че ви отговорих съвсем точно.
Водещ: „Костинброд“ отиде по дяволите с една административна санкция, ако не греша?
Сотир Цацаров: Да.
Водещ: Цветанов е невинен. Знам, че този въпрос…
Сотир Цацаров: Защо отиде „Костинброд“ по дяволите?
Водещ: Не знам.
Сотир Цацаров: След „Костинброд“…
Водещ: Взехте пет-шест мандата на Бойко Борисов. Нали помните брифинга, който даде, и каза: „Прокуратурата, тази драма, този „Костинброд“ – пет-шест мандата ми ги няма“.
Сотир Цацаров: Какво каза Конституционният съд? Че сме действали… Не знаете?
Водещ: Не.
Сотир Цацаров: Ще ви го дам после решението. Че прокуратурата е действала максимално законосъобразно, изпълнявайки служебните си задължения. Понеже си говори и все пак господар на въпросите сте вие, един въпрос ще ми позволите ли аз да ви задам?
Водещ: Давайте.
Сотир Цацаров: Седите точно тук – аз седях точно тук, до този телефон. Звънят ви и ви докладват, че след постъпил сигнал и разбира се след проверка на сигнала, защото са изпратени агенти на ДАНС, в печатницата са налице въпросните бюлетини. Вие сте главен прокурор. Какво правите?
Водещ: Борисов цитирам, с риск да заприличам на г-жа Беновска, но Борисов казва: „Дайте да тръгнат тия бюлетини нанякъде и тогава да ги хванете, да видим къде“.
Сотир Цацаров: На другия ден е денят за размисъл, после са изборите. И не може да намерите нито една институция в тази държава, която да си свърши работата. Министърът на вътрешните работи ви пожелава успех. Имате доклада. Трябват ви два часа, за да наберат кураж тези, които са го видели в печатницата, и да го напишат до главния прокурор и сега го имате писмено. Какво правите?
Водещ: Ами хубаво, пращам хората, но преди да дам онази шумна пресконференция с, доколкото си спомням, сериозни игри на…
Сотир Цацаров: Пращате хора там.
Водещ: Пращам хора там.
Сотир Цацаров: Какви хора пращате там?
Водещ: Ами знам ли, ДАНС, полицаи…
Сотир Цацаров: Добре, значи дотук разсъждаваме по един и същи начин. и аз пратих хора там. първото, което направих обаче, бе да позвъня на държавния глава и да го уведомя.
Водещ: Той каза „Давай, Цацаров“.
Сотир Цацаров: Президентът каза, че всеки трябва да изпълни задълженията си по закон. Аз не се оправдавам с президента, просто давам поредицата действия. Дотук действаме по един и същи начин.
Водещ: Така, отиват хората там.
Сотир Цацаров: Да?
Водещ: Правя възможното един настоящ евродепутат – говоря за Бареков, да не виси пред тази печатница и да прави…
Сотир Цацаров: Е, не съм го докарал аз.
Водещ: А не можехте ли да направите така, че да не се разбира за тази операция?
Сотир Цацаров: Брифингът на практика бе провокиран от това, бе провокиран от изтекло в медийното пространство писмо – то мисля, че стигна до г-жа Беновска първо – в което писмо се твърдеше, че прокурорите, на които е възложено разследването, едва ли не са форсирани или натискани от ръководството на прокуратурата да симулират тази драма. Нямахме друг начин, по който да отговорим, освен да покажем какво е положението. След това, което наричате „аферата“…
Водещ: „Костинброд“.
Сотир Цацаров: … парламентът прие наказателна отговорност за противозаконно държане на бюлетини.
Водещ: И БНБ да печата.
Сотир Цацаров: Абсолютно строги правила за печатане на бюлетини. Защо се случи това? Нали нямаше нищо? А какво сме проследили, какво сме видели…
Водещ: Няма да ми кажете?
Сотир Цацаров: Не, не, не мога да ви кажа, защото тогава имах възможността да разполагам само с 30 жандармеристи. Нямаше служба в държавата, която да е в състояние да се помръдне.
Водещ: Защо? Защото е събота ли? Кажете.
Сотир Цацаров: Защото става дума за бюлетини.
Водещ: Аха, и защото са избори, и защото е важно да…
Сотир Цацаров: Нали ви казах, че просто ми пожелаха приятна вечер. И пак ще ви питам – ако бяхте на мое място, щяхте да идете да си легнете ли? Всъщност ако бяхте, щеше да ви събуди г-жа Беновска.
Водещ: Къде е Христо Бисеров – онзи заместник-председател на ДПС, който изведнъж се оказа просто „гражданинът Бисеров“?
Сотир Цацаров: Отговарям бързо и ясно. Последно съвещание на разследващия екип – сряда тази седмица. Делото трябва да влезе в съд. Тези спекулации – чадър над Бисеров, трябва да спрат. Те са удобни на някои ваши колеги и на хората, които плащат изданията им, главно за да бъде атакувана и институцията, и главния прокурор. Защото когато Бисеров отиде на съд – той ще отиде на съд – то тогава ще кажат: „Уу, някой му нареди да смъкне чадъра над Бисеров“. Разбирате ли, то е като с шапката и без шапката. Човек е по-спокоен като си върши работата и не се влияе от тези работи. Обаче аз пак се увлякох – Бисеров отива на съд, това е.
Водещ: Тук ли е Бисеров, в България ли е Бисеров?
Сотир Цацаров: На него му е наложена забрана да напуска страната.
Водещ: Е и?
Сотир Цацаров: Съвсем скоро му предстои призоваване…
Водещ: И какво от това?
Сотир Цацаров: А, не, въпросът „Какво от това?“ – на законодателя.
Водещ: Добре. Къде е Брендо?
Сотир Цацаров: Не мога да ви кажа.
Водещ: Добре де, защо той трябва да се подписва, ама не било задължително?
Сотир Цацаров: Отговарям бързо. Брендо – Евелин Банев, е осъден на 7 години и 6 месеца лишаване от свобода. Присъдата на Софийския градски съд е отменена от Апелативен съд – София. Наложена му е най-леката мярка за неотклонение от Апелативния съд, с оглед на оправдателната присъда. Това е мярката за неотклонение – подписка. По действащия наказателен закон подписката не изисква каквото и да е подписване, т.е. оправдателна присъда и с мярка за неотклонение подписка. Максимумът, който прокуратурата може да направи – не хвърлям камъни другаде, казвам…
Водещ: Да повдигнете ново обвинение ли, какво?
Сотир Цацаров: Да протестира оправдателната присъда, което е направила, и да иска налагане на забрана за напускате на страната. Забрана е наложена, само че вие знаете как се напуска страната. Е, кажете ми тогава на какво основание би следвало прокуратурата да направи нещо?
Водещ: Ако знаех този телефон какви цифри трябва да набера, за да звънне, бих ви звъннала, като ме питате, и да ви кажа: Вижте, г-н Цацаров – не знам дали вие или вътрешният министър – след като се вдигна толкова сериозна пушилка от това къде е Брендо, наистина ли няма в нормативната уредба ето такава алинея, която да подскаже „абе дайте да отидем да тропнем на тази врата, да видим къде е този човек“. Защото ако се окаже, че го няма, тогава пак ще сочат вас, Вучков.
Сотир Цацаров: Казусът „Брендо“ като дело в момента е в ръцете на Софийския апелативен съд. Така стоят нещата. А самият той е с мярка за неотклонение подписка, след постановена оправдателна присъда. Ще ви дам после номера на телефона, но това няма да промени нищо, докато не променим закона.
Водещ: Какво ще кажете на майките, чиито деца са под земята, а убийците им ви пращат съобщения по „Скайп“ отнякъде си? Случаят „Соло“, Стоян Балтов, онзи неправоспособен водач, който уби трима студенти. Аз съм майка и ви казвам, че това, което прави държавата, е безобразие. Не знам кой е виновен.
Сотир Цацаров: На законодателя аз и моите колеги ще предложим експертни решения. Дори само да започне дискусията, или да има парламентарна група, или народни представители, които да внесат този законопроект – не защото ние сме го писали, зная, че много правозащитни организации ще скочат. Зная, че колегите адвокати няма да бъдат доволни, но това безумие трябва да спре, или поне трябва да бъде отсечено, доколкото е възможно. Вижте къде сме ние – въртим процеси на втора и трета инстанция без подсъдими.
Водещ: След като вече цели 6 месеца, ако не греша, сръбските власти не отговарят на нашето искане за екстрадиция на Цветан Василев, той вероятно няма да бъде върнат в България. Това сериозно ли е?
Сотир Цацаров: Неотговарянето в продължение на шест месеца се дължи на една съвсем друга, прозаична причина. На практика делото по екстрадиция в съда в Белград не е започнало. Не е започнало, защото в цяла Сърбия имаше обща стачка на адвокатите и това бе използвано съвсем ясно – неявяването на защитата, за незапочването на делото. Според това, което зная последно, е постигнато споразумение.
Водещ: Последно какво знаем?
Сотир Цацаров: Какво ще се случи с Василев зависи от съда в Белград и от министъра на правосъдието на Република Сърбия.
Водещ: Разбирам, че министърът на правосъдието на Република Сърбия може върху решението на съда да каже „Не, Василев остава тук“. Това вярно ли е?
Сотир Цацаров: Доколкото ми е известно, така е устроен сръбският закон. Не е коректно и не мога от позицията, която заемам, да коментирам действията на сръбските власти.
Водещ: Вие подарявал ли сте нещо на Цветан Василев?
Сотир Цацаров: Да съм подарявал?
Водещ: Ами там от тия картини… Не? Иван Костов не беше говорил месеци. Излезе с доклад вчера.
Сотир Цацаров: Доклад?
Водещ: С доклад с рисковете за страната ни – той прави анализ на рисковете г-н Костов.
Сотир Цацаров: Имате предвид /…/ на Лабораторията за управление на рискове?
Водещ: Именно, да.
Сотир Цацаров: Така?
Водещ: И представяйки този доклад, в едно интервю каза: „Аз смятам, че има риск за банковата ни система, макар че трябва да се говори предпазливо“. Виждате какво се случи – една партия, която има икономически вид, а не политически, реши, че трябва да разбута КТБ заради интерес на ръководството й към активите. Тази партия е ДПС, банката е КТБ.
Сотир Цацаров: И подвъпросът ви е „Прокуратурата обслужи ДПС, разбивайки КТБ“ – така ли да го разбирам?
Водещ: Изляза ли в отпуска, вие ще ме замествате. Много сте добър.
Сотир Цацаров: Всичко онова, което се говореше за КТБ в началото, или което поне се опитвахме да кажем, потвърди ли се към този момент? И всичко онова…
Водещ: Иван Костов…
Сотир Цацаров: Оставете го Иван Костов.
Водещ: Иван Костов казва: „Ние не можем да знаем, че тези 4 милиарда ги няма“.
Сотир Цацаров: Ами, думата „пирамида“ бе използвана от Стив Ханке. После мисля, че я използва Левон Хампарцумян, ако не се лъжа, а пък той – за разлика от другия коментатор – мисля, че няма влогове в тази банка. Нали се сещате? Ако тази пирамида, както щете, тази лего конструкция – тя се е захранвала с просто въртене на парите, беше рухнала след една година, какво щяха да напишат специалистите по управление на риска? „Прокуратурата не си свърши работата. Вие защо не влязохте в КТБ при тези сигнали?“. Да върна ли малко лентата назад? Цялата ситуация в КТБ кой я описа първи в сигнал до прокуратурата?
Водещ: Мисля…
Сотир Цацаров: Аз ще ви кажа – „Протестна мрежа“.
Водещ: Да.
Сотир Цацаров: Те за ДПС ли работеха?
Водещ: Реформаторите вече искат от президента избраният от вас вчера председател на Върховния касационен съд (ВКС) – след 10 часа изслушване на двамата кандидати, да не встъпи в длъжност, президентът да не издаде указ, защото „този гнил Висш съдебен съвет“ е погазил закона, избирайки този човек. Един предрешен избор.
Сотир Цацаров: Първо, доколкото разбрах, не го искат реформаторите, а го иска народен представител от Реформаторския блок, който…
Водещ: Ще ги натиснат, ще го поискат. Атанас Атанасов има достатъчно влияние.
Сотир Цацаров: Изборът беше доста силно състезание между двама силни кандидати. Интересното бе, че когато се предложи гласуване с бюлетини и се отхвърли, после се предложи в един момент да се премине наистина към гласуване с бюлетини и първи скочиха точно тези колеги, които допреди два часа ревностно защитаваха гласуването с бюлетини. Та, питам: защо не е компрометиращо, защо не е вредно да гласуваш за парламент с дистанционна машинка, а е вредно, избирайки председател на ВКС? И то не избирайки – това е предложение до президента. Не беше избран кандидатът, който някой хареса, не беше избран кандидатът, който някой посочваше – дали това не се случи? Дали нямаме не толкова загриженост за системата, за честността на системата, а това, че един или друг кандидат има едни или други – да ги нарека така…
Водещ: Зависимости?
Сотир Цацаров: Не – заинтересованости на тези, които сега застават в една или в друга позиция.
Водещ: Вие всъщност как гласувахте?
Сотир Цацаров: На този въпрос предния път вашият колега Диков ми каза: „Мога ли да ви задам един селски въпрос? Вие за кого гласувахте?“
Водещ: Т.е. и аз задавам селски… Защото е тайна на вота.
Сотир Цацаров: Няма да ви отговоря така, както отговорих на него, а на вас ще ви отговоря просто, че има тайна на вота.
Водещ: Добре. Броят на „гнилите ябълки“ в съдебната система ще се увеличи ли, ако този избор бъде благословен и от „Дондуков“ 2?
Сотир Цацаров: Вижте, как ще постъпи президентът е негово право. Това е правомощие на държавния глава и това е негово решение. Това решение аз нито мога да коментирам, нито е редно да коментирам. Но ще кажа нещо друго. Нито Лозан Панов, нито Павлина Панова са „гнили ябълки“. Нито един от тези двама колеги не е „гнила ябълка“. Ако някой си мисли, че с поставянето на върха на ВКС на Лозан Панов е наместил там зародиша на дърво с гнили ябълки се лъже. Същото важи и за Павлина Панова. Не е отговор в интерес на баланса. Това са хора умни, хора с поглед за начина, по който съдът трябва да върви напред, и хора, които… Хайде стига с тия спекулации – говоря по отношение на Лозан Панов, не защото е избран. Ама той бил „отвън“. Откъде „отвън“?
Водещ: То и вие бяхте „отвън“, пък сте главен прокурор.
Сотир Цацаров: Ами вижте, все пак имам някакво самочувствие, че 20 години съм гледал наказателни дела. Не съм дошъл дори ако щете от университетската скамейка.
Водещ: А пък като си тръгнете, няма да викате като ви търсят журналисти „Тук е плод и зеленчук“. Обещайте, моля ви.
Сотир Цацаров: Е не, то вече магазини с такова заглавие, с такава фирма, доколкото си спомням няма. Ще трябва да измислим нещо по-актуално.
Водещ: Петко Сертов се прибрал вкъщи, обърнал се към жена си и казал „Някой да ме е търсил?“. Според мен това, което направи Петко Сертов с правораздавателните органи, е по-гнусна плесница от доклада на Европейската комисия.
Сотир Цацаров: Защо?
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
е част от съдебната мафия!