08.04.2025 | 19:38
Фалшива новина от „Възраждане“: Харчете си парите, че Европа ще ви ги вземе
Спестяванията ще имат срок на годност, твърди евродепутатката Рада Лайкова от "Възраждане"

Европа готви секира за спестяванията ви – ако не ги похарчите бързо, ще ви ги вземе.

Новата опорка на дезинформацията набира скорост от няколко дни в социалните мрежи, подета от евродепутатка от „Възраждане“.  „Идеята“ всъщност не е нова, плъзнала е и в други държави, включително в Русия.

У нас най-гласовито я тиражира Лайкова, която се позовава на документ на Европейската централна банка. В него се описва стратегия за въвеждане на цифрово евро. Едва ли някой е учуден, че това е следваща неизбежна стъпка в дигиталната ера, след като потребителите отдавна ползват електронни системи за разплащане, банкиране и други финансови операции.

Какво твърди лъжливата информация:

„Структурите на Европейския съюз ще приватизират парите от заплати, ако не бъдат похарчени в рамките на шест месеца.“

Според Рада Лайков ЕП предвижда „срок на годност на парите“ – ще ви ги отнемат, ако не ги похарчите в срок. Край на спестяванията!

В дезинформационната кампания се включи и млада жена на име Христина Коемджиева-Персефона Коре, за която се твърди, че е писателка. В клип в социалните мрежи тя обяснява, че „Европа обсъжда в момента“ срока на годност на личните финанси. Не представя доказателства, защото „обсъждане“ били засега с „леки намеци“, но „така се почва“.

Целта, по думите на младата дама, е да се финансират „структурите на Европейския съюз, за да могат да си водят войната с Русия“. Коемджиева допълва, че това нямало да важи за печалбите на бизнеса, а само за „заплатата на обикновения човек“. Така той щял да е зависим от заеми и кредити.

В действителност Европейската централна банка е обявила, че проучва възможността за въвеждане на цифрово евро. Няма документ или изказване на официален представител, в който това да се обвързва със „срок на годност“ на заплати и спестявания.

По информация на германската обществена телевизия ARD oкончателно решение може да има най-рано през първата половина на 2026 г. и пускане в обращение най-рано през 2027 или 2028 г. Цифровото евро първоначално трябва да бъде въведено със строги ограничения – до 3000 евро във виртуалния портфейл на потребителя. Те ще могат да се харчат онлайн и офлайн.

Много централни банки по света, в т.ч. британската, американската, руската, китайската, планират въвеждане на цифрова валута. Това породи страхове от тотален контрол, но и от загуба на лични финанси и спестявания. И в Русия много хора се страхуват от „срок на годност“ на дигиталните пари. Появиха се и спекулации, че дигиталните пари могат да имат собствен, по-неизгоден курс. Много работещи в публичния сектор пък са уверени, че „на сила“ ще бъдат прехвърлени към цифровата рубла“. Руски фактчекъри опровергаха и фалшиви информации, че ако гражданите не подпишат нарочна декларация до 31 август за отказ от дигиталните пари, ще бъдат задължени да ги ползват. Това породи смут сред по-възрастното население, че може да остане без достъп до средства.

Бившият вицепремиер по еврофондовете Атанас Пеканов обяви, че е бил направо “взривен от всички измислици и глупости”, които се разказват в България за несъществуващи рискове за спестяванията на българите.

Този млад човек за това ли е отишъл в Брюксел, да говори тия глупости?”, попита Атанас Пеканов. “Целта на ЕК е да създаде удобни доброволни механизми, които да позволят на европейците по-лесно да инвестират в европейските компании и европейските борси. Сега голяма част от парите в европейските банките се инвестират в американските фондове и търговия с облигации. Това е целта, да се създаде съюз на капиталовите пазари в Европа. Да получим по-лесен начин да инвестираме в европейски акции”, каза Пеканов.

Той посочи, че става дума за насърчаване на гражданите доброволно да пренасочат част от своите спестявания към инвестиции в европейски фондове, пенсионни продукти и акции, а срокът от 6 месеца е за започване на поетапно въвеждане на универсални спестовно-инвестиционни сметки, повишаване на финансовата грамотност и създаване на по-добри условия за пенсионни спестявания. Стратегията на ЕК не предвиждала никаква конфискация или принудително местене на депозитите, а единствено улесняване на европейците да инвестират в инструменти с по-голяма доходност в Европа, заключи Пеканов.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране