През новата година ни очакват доста промени, като част от тях влизат в сила от 1 януари. За пръв път държавата е без приет бюджет, но и без удължаване на предходния, макар че в последния работен ден за 2024 г. кабинетът прие такъв законопроект. Той обаче трябва да бъде приет и от Народното събрание.
С настъпването на 2025 г. влизат в сила нови цени за водата. В столицата, където неотдавна „Софийска вода“ увеличи цената на ВиК услугите с над 20% до 3.530 лв./кубик, увеличението е с още 4.08% , или новата цена е 3.674 лева за кубик.
Също от днес ДДС ставките за хляба, брашното и ресторантьорските услуги отново стават 20%. Данъкът беше намален заради COVID-пандемията и се запази непроменен в продължение на няколко години. В сила е и нова наредба, според която кутиите за насипна храна ще се таксуват по минимум 30 стотинки в супермаркети и заведения, а чашите за напитки и техните капаци – по минимум 15 стотинки.
От 1 януари се увеличават и цените на личните документи – вместо досегашните 18 лева за обикновена поръчка, новата лична карта ще струва 30 лева. Бързата услуга скача от 36 на 60 лева, а експресната – от 90 на 150 лева. Издаване на лична карта за лицата между 14 и 16 г. с валидност от 4 години, както и за лица, навършили 70 години, остава безплатно.
Днес КЕВР утвърди и новата цена на тока и природния газ, като за клиентите на „Електрохолд“ е предвидено увеличение на крайната цена с 8,36 %. В тези цени са включени и цените за мрежовите услуги. В доклада си „Булгаргаз“ предлага за януари цена на синьото гориво от 83,16 лева за мегаватчас (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), или предвиденото увеличение е близо 10%. Преди дни председателят на КЕВР Иван Иванов твърдо заяви, че се запазват цените на топлинната енергия за всички български топлофикации и хората не трябва да се опасяват, че ще има скок на цената на парното. Непроменени остават и цените на винетките.
В същото време от 1 януари минималната работна заплата е вече 1077 лева. Увеличението е с 15.4 процента. Минималната часова работна заплата следва да бъде 6,49 лева. Държавните служители на минимална работна заплата ще продължат да получават 933 лв., защото новият бюджет за 2025 г. все още не е приет. Новата линия на бедност е 638 лева – с 21.3% в сравнение с 2024 година. С нейния ръст се увеличават и обвързаните с линията на бедност социални помощи.
Нарастват и възрастта и стажът, необходими за пенсиониране. За жените те вече са съответно 62 години и 4 месеца и 36 години и 8 месеца. За мъжете възрастта за пенсиониране вече е 64 години и 8 месеца, а необходият стаж е 39 години и 8 месеца. При липса на приет нов бюджет по сега действащото законодателство, минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се остава 933 лева, а максималният – 3750 лева.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране