Историкът на българския алпинизъм доцент Сандю Бешев, който бе и близък приятел на Боян Петров и негов учител, разпространи най-новата версия за случилото се с най-успешния ни алпинист. Припомняме, че Петров изчезна на 5 май 2018 година под връх Шиша Пангма (8027 метра), където се опитваше да стъпи на 11-ия осемхилядник.
„Моята версия е, че той все пак е изкачил върха. Имал е на разположение 14 часа, за да достигне до горе и да се върне обратно в последния лагер, за да си вземе раницата и да започне да се спуска надолу“, каза Бешев пред actualno.com. „Именно тогава времето рязко се е влошило. Навалял около 50 метра нов сняг. Между последния и предпоследния лагер на 7500 м и 7100 м е имало ледени пукнатини. Те са били покрити от този сняг. Този „капан“ ние, алпинистите, наричаме „лъжливи мостове“. Така, в тъмното и в лошото време, той не е усетил, че стъпва на кухо и навярно е пропаднал там“, смята Сандю Бешев.
Масово изкачване до Копитото в памет на Боян Петров организират на 18 май негови роднини и приятели. За разлика от миналата година, този инициативата по любимия маршрут на Съни ще има състезателен характер.
За всички регистрирани за Копитото участници са предвидени стартов пакет с номер, карта на Витоша, както и специален медал, който ще получат на финала. Лентата е направена с алпийско въже и възли, а в средата му има еделвайс, който може да бъде използван като значка. Усилията на най-добре представилите се ще бъдат възнаградени парично – 1000 лева за победителя, 500 лева за втория и 200 лева за третия.
Регистрацията вече е отворена на kopitoto.bg и само за броени дни се радва на голям интерес. Броят на хората, които могат да се включат обаче, е ограничен до 1000 души. Регистрационната такса е 25 лева, а за децата до 14-годишна възраст е безплатно и всички те ще получат подарък еделвайс. След края на състезателната програма е предвидено изкачване от всички, които искат да почетат Боян.
„Боян Петров е състезател, двигател, мотиватор, вдъхновител. Надяваме се, че всеки един финиширал ще намери смелост и мотивация да се изправи пред собствените си върхове, и цялата си енергия и воля да направи първата си крачка в своето собствено голямо пътешествие!“, коментира жената на Боян – Радослава Ненова, която се надява проявата да стане традиционна.
Тя планира всяко изкачване да бъде посветено на връх в Хималайската корона. Именно по този начин участниците ще имат възможност да „съберат“ своята корона по пътя нагоре. на 18 май събитието ще бъде посветено на Гашербрум I (8080 м) – първия осемхилядник на Боян.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране