Началникът на Националната служба за охрана (НСО) Красимир Станчев се обяви против идеята партиите с държавна субсидия да могат да си плащат за охрана на техни членове. Законови поправки в този дух бяха внесени от депутатите Мустафа Карадайъ, Делян Пеевски, Йордан Цонев и Хамид Хамид (ДПС).
„Веднага след обявяването на тази идея при мен дойде една дама, служител по сигурността в едно посолство. И ме попита какво се случва. Аз пък попитах в тяхната държава има ли такова нещо. Няма, никъде в Европа няма такова нещо – човек да си плаща, че го охранява държавата. Ние сме изцяло на бюджетна издръжка. Ако вземем един депутат от малка партия, откъде ще ги вземе тези средства. Охраната струва пари и е скъпа. Ние сме с отрицателно становище по това предложение“, каза Станчев в интервю за в. „24 часа“.
ДПС предложи депутатите, семействата на председателя на парламента, президента и премиера, както и „други лица, свързани с националната сигурност“ вече да си плащат за услугите на Националната служба за охрана.
Красимир Стойчев потвърди, че ДПС вече са предоставили три автомобила на службата. „Други партии не си спомням да са давали автомобили“, каза той. Станчев обаче призова за други законови промени, като например да бъдат дадени повече правомощия на президента.
„А защо не заговорим и за това президентът като наш ръководител да бъде повече овластен? Защото към момента той само подписва указите за моето назначаване и за заместниците ми. Той е наш ръководител, а ръководи само тази смяна на ръководния състав на службата и мога да му предложа едно щатно длъжностно разписание, което към момента аз не мога да го направя“, посочи той.
Той каза, че трябва да се прецизират и обектите, които службата охранява. „Примерно резиденция „Шабла“. Това не е резиденция и не считам, че нямаме възможност да се справим, ако там отиде някой от охраняваните лица – тогава, разбира се, мога да изпратя авангард и да свършат необходимата работа. Болница „Лозенец“ също е такъв обект“.
По повод плановете за създаване на дирекция към МВР с правомощия, подобни на тези на Националната служба за охрана (НСО), той каза, че НСО са получили уверение от страна на МВР, че „те нямат идеи да правят второ НСО, но дали така ще се случи, нека изчакаме да видим“.
„Аз не съм съгласен с това твърдение, че сме таксиметрова служба. Ами не сме. Хората са специално обучавани, спазват правилата и не мога да ги нарека таксиметрова служба. Не защото съм в нея, но и отвън да ги погледнем, няма как да ги нарека така“, коментира той.
Красимир Станчев каза, че в момента НСО общо приблизително около 50 човека – тези по закон, тези по решения на комисията, чуждестранните делегации.
Миналия месец антикорупционната комисия (КПКОНПИ) започна проверка за конфликт на интереси срещу Станчев. Ръководителят на НСО се проверява по сигнал за преназначаване без конкурс на длъжност „началник сектор“ на лице, с което е в близки отношения. Антикорупционната комисия споменава и за други такива преназначавания на по-високи длъжности в службата, без да се уточнява колко и какви са те. Красимир Станчев бе назначен на позицията в края на септември миналата година.
„Аз издигам само хора, които са изявени професионално. Абсолютно ясно ми е какво се случваше през едни изминали години. Имахме хора, които бяха издигани на ръководни длъжности, без да имат дори ръководен стаж по закон, нямаха образователен ценз. Имахме хора, за които се грижеха да ги издигнат в длъжност и понеже те бяха изключително млади, се стигна дотам да се променят коефициентите за кадрово развитие и той от 24 падна на 10. И всичко това преследваше назначаването на един човек на дадена длъжност“, каза той.
„Тези неща ги изправих. Но никого не съм махнал от службата, просто тези хора съм ги понижил в длъжности, на които тяхната квалификация отговаря. Ако не са съгласни, нека да напускат. Но аз се стремя само към професионални качества на хората в НСО. Предоставили сме възможността на КПКОНПИ да получи цялата нужна им информация“, допълни началникът на НСО.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране