5200 приватизационни сделки могат да бъдат разследвани и ако се открие престъпление, да се носи наказателна отговорност, обяви депутатът от ГЕРБ Тома Биков. Минаха доста години от по-голяма част от сделките, някои от предприятията вече не съществуват, а други са препродадени няколко пъти, коментира той пред bTV предложението на партията му за промени в Конституцията, с които да отпадне давността за престъпления, свързани с приватизацията.
„Предлагаме да се създаде възможност за органите на съдебната власт, на прокуратурата, да продължат да разследват подобни сделки, за които сега има давностен срок. За някои сделки давността е изтекла преди 15 години и хората, които са извършили престъпления, вече спят спокойно”, добави Биков. Има съмнителни сделки, каза той, но не даде конкретни примери.
„Ние не сме против приватизацията по принцип – този инструмент беше изключително необходим в първите години на прехода, когато държавната собственост се трансформираше в частна. Ние обаче проведохме този процес и бавно, и доста мръсно. Генезисът на корупцията е там (в приватизацията – б.р.) През 1991 – 92 г. едни хора действително се събудиха богати за една вечер и българите не можаха да разберат как“, подчерта депутатът от ГЕРБ.
Междувременно колегата му от партията – Данаил Кирилов, който е председател на правната комисия в НС, уточни пред БНТ, че приватизационни сделки няма да бъдат разваляни, независимо, че ще започне разследването им със задна дата. По думите му планираните поправки ще обхващат периода на раздържавяване от 1993 г. до края на 2017 г.
Според Кирилов досега приватизацията не е разследвана ефективно, защото съдилищата умишлено са гледали да приключат колкото се може по-бързо делата си. „Имало е сделки, които са били разследвани, имало е дори сделки, по които са били повдигнати обвинения от прокуратурата пред Наказателния съд и по тях е постановен окончателен акт на наказателния съд, за тези случаи не можем да върнем времето назад. На практика приватизацията приключи. Към момента са разпродадени абсолютно всички държавни и общински дружества и участия. Останали са двайсетина дружества, които са включени към забранителния списък на действащия сега приватизационен закон“, каза още депутатът от ГЕРБ.
Вчера управляващите заявиха, че очакват подкрепа и от БСП за тези промени, а самият Кирилов каза: „Абсолютността на наказанието се поддържа от Кант и Хегел, които са учители на Маркс и Енгелс, така че колегите от БСП трябва да ни подкрепят…“.
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов пък лично връчи на лидера на БСП Корнелия Нинова предложението, докато двамата гледаха филма на Елена Йончева за оградата на границата. Нинова обаче заяви, че няма да му позволи да „опорочи труда на Елена“ и ще коментира днес темата за приватизацията. За ДПС вече стана ясно, че са „за“, тъй като Йордан Цонев обяви още дори преди ГЕРБ, че ще инициират такива промени в Конституцията.
Политолог: Това е пиар
„Не мисля, че тази инициатива в този момент би имала някаква друга употреба освен публичен пиар на вносителите на това предложение, защото знаете, че за да минат промени в Конституцията от обикновено Народно събрание трябва да се съберат 180 гласа в парламента, които към момента – без да се включи БСП в това гласуване, да ги подкрепи няма как станат“, коментира обаче политологът Стойчо Стойчев пред БНР. „Според мен съвсем друга е идеята тук – не толкова да се разследва приватизацията, защото, ако е имало ресурс да се разследва приватизацията, то е щяло да стане вече, така или иначе. ГЕРБ не са на власт от миналата година, ГЕРБ управляват държавата с прекъсвания кратки от 2009-та година“, каза още анализаторът.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране