27.10.2024 | 21:22
Очаквайте невиждан сеир: От 7 до 9 играчи в новия парламент
В най-оптимистичния сценарий за мнозинство ще са нужни поне три партии

51-ият може да се окаже с рекорден брой партии – 9, но дори да са 7 или 8, възможностите за някакво сносно управление граничат с нула.   Данните от екзитпол проучванията в изборната нощ показват, че ГЕРБ води убедително, от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) най-вероятно ще са втори, „Възраждане“ – трети, а двете ДПС-та – „Алианс за права и свободи“ (АПС) на Доган, „ДПС-Ново начало“ на Пеевски – си оспорват следващите две места. Другите двама сигурни играчи са БСП и „Има такъв народ“.

Още две партии са на ръба – „Величие“ и МЕЧ. Според някои агенции двете формации са малко над 4-процентната бариера, а според други – малко под.

Участието на осми или девети играч ще смъкне пропорционално резултата на предходните, като най-потърпевши ще са най-големите. Но дори и само 7 партии да влязат в Народното събрание, за мнозинство ще нужни поне три.

Избирателната активност на тези избори е по-висока от тази на предходния вот на 9 юни тази година.

Екзитпол проучванията не отчитат гласуването в чужбина, резултати от което ще пристигнат по-късно.

По данни на „Галъп“ към 20:00 часа в парламента влизат 9 формации. ГЕРБ е първа политическа сила с 25.2%. ПП-ДБ печелят предречената от социолозите битка за второто място с „Възраждане“. Подкрепата за обединението е 15.7 %, а за проруската партия – 14.1%.

Според някои агенции трета е коалицията около Ахмед Доган „Алианс за права и свободи“, а според други – „ДПС-Ново начало“ на Делян Пеевски.

Екзитполът на „Галъп“ показва 7.9% за „ДПС-Ново начало“ и 7.5% за АПС. Подкрепата за БСП е 7.8 на сто, а за ИТН – 6.8 на сто. Малко над чертата са „Величие“ с 4.6% и МЕЧ с 4.1 на сто.

Данните от „Тренд“ към 20.00 часа показват 26.1 на сто за ГЕРБ. Втори са от ПП-ДБ с 14.4%, следвани от „Възраждане“ с 13.5%. Четвърта е „ДПС-Ново начало“ с 9.6 на сто, пета е АПС със 7.7 на сто. БСП се нарежда на шесто място със 7.6%, а ИТН има 6.8%. Според тази агенция „Величие“ има 4.1 на сто, а МЕЧ е точно на чертата с 4 на сто.

Според екзитпола на „Алфа рисърч“ към 19:00 часа в парламента влизат 7 партии. Подкрепата за ГЕРБ е 26.4 на сто. Втори са от ПП-ДБ с 14.9%, следвани от „Възраждане“ с 12.9%. Четвърта е коалицията на Пеевски с 8.9 на сто, следвана от АПС на Доган с 8.7 на сто. БСП има 7.8%, а ИТН – 6.2 на сто. Данните на „Алфа рисърч“ показват, че МЕЧ (3.8%) и „Величие“ (3.7%) са малко под чертата за влизане в парламента.

Данните от екзитпола на „Маркет линкс“ към 19:00 часа също показват 7 партии в парламента. Подкрепата за ГЕРБ е 27.3%, за ПП-ДБ е 14.4 на сто. Трета е „Възраждане“ с 12.5 на сто. На четвърто място е „ДПС-Ново начало“ с 10.6%, следвана от БСП (8.4%) и АПС с 6.8 на сто. Подкрепата за ИТН е 6.5%.

Ако „Величие“ и МЕЧ влязат, ще имаме най-фрагментираното Народно събрание, коментираха в студиото на Нова тв социалният антрополог Харалан Александров и политологът Александър Малинов. Досега единствено на вота пред 2014 г. в парламента сме имали 8 партии. Ще сме свидетели на грозни гледки в НС. Тези, които саботираха, ще продължават да го правят, категоричен бе Александров.

Според Малинов именно заради тази невиждана фрагментацията, системните партии ще направят кабинет. Александров обаче бе скептичен. Според него по-вероятно е догодина отново да ходим на избори.

Междувременно пред БНТ политологът Огнян Минчев също заяви, че продължава фрагментирането на българската политическа система. 7+2 формации в парламента означава, че по-трудно ще бъде съставено правителство, заяви той. При силно фрагментиран парламент ще са нужни 4 партии за управленска коалиция, заяви социологът Димитър Ганев. Според него при положение, че в НС влязат 8 партии, кабинет ще могат да направят три формация. Но това е малко вероятно, каза Ганев.

Според политолога Димитър Аврамов силно фрагментираният парламент предполага повече реализъм.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране