„Брой на досъдебните производства и следствени дела, които са били разпределени на г-н Делян Славчев Пеевски: 0, Брой изготвени от г-н Делян Славчев Пеевски обвинителни заключения, заключения с мнения за прекратяване и заключения с мнения за спиране – 0; Брой извършени от г-н Делян Славчев Пеевски следствени поръчки и проверки: 0.“
Това съобщава в новия си брой в.“Капитал“ цитирайки Софийска градска прокуратура, която след година и половина предостави поисканата статистика по Закона за достъп до информация. Липсата на какъвто и да било опит на Пеевски се оказа най-строго пазената тайна в държавното обвинение. Предоставянето й беше отказано с мотив, че а) информацията за това кой държавен обвинител колко работи не е обществена и б) и да е обществена, г-н Пеевски не е дал съгласие за разкриването й.
Отказът беше отменен от Софийския административен съд, който в прав текст обяви, че подобна информация не може да бъде тайна. Прокуратурата обаче протестира решението и дори ангажира двама свой представители да защитават интересите на депутата от ДПС пред Върховния административен съд. И там обаче доводите на прокуратурата защо информацията не може да бъде разкрита не бяха споделени.
Делян Пеевски е назначен за следовател в икономическия отдел на Столичната следствена служба въпреки че не притежава необходимия по закон стаж през 2005 г. Впоследствие той встъпва в магистратската длъжност за кратко, докато е избиран ту за народен представител, ту за зам.-министър.
Благодарение на законодателна промяна, прокарана по времето на тройната коалиция, стажът, който той имаше в изпълнителната власт и парламента, се зачиташе за магистратски и така въпреки че реално е бил следовател само няколко месеца, на хартия депутатът от ДПС имаше завиден юридически стаж.
Тезата, че Делян Пеевски има опит като следовател, беше единственият конкретен аргумент на бившият премиер Пламен Орешарски да го предложи за шеф на ДАНС през 2014 г. Видно от справката, опитът му е бил нулев.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране