25.01.2025 | 10:52
„Орешник“ – чудо на руската военна индустрия или опит да се сплаши Западът?
Владимир Путин спря да използва заплахи, свързани с "Орешник" и използване на ядрено оръжие

През ноември Русия изстреля балистична ракета срещу украинския град Днипро. Първите съобщения на украинските власти бяха, че това е междуконтинентална балистична ракета, чието използване би представлявало сериозна ескалация на конфликта.

Много бързо руският президент Владимир Путин направи специално изявление, в което обясни, че използваната ракета е нова разработка, наречена „Орешник“. Става въпрос за балистична ракета със среден обсег на действие, която няма алтернатива и не може да бъде прихваната и свалена от нито една съществуваща система за противовъздушна отбрана, коментира той.

Все пак ракетата беше изстреляна по Днипро, а не по Киев, където е съсредоточена силата на украинските системи за ПВО. Публикациите от мястото на удара пък показаха, че вероятно ракетата се е разминала с целта – оръжейни заводи още от съветско време.

Няколко дни по-късно британското военно разузнаване публикува своите първи оценки за ракетата. Според тях заявките сочат, че това е балистична ракета със среден обхват на действие, тоест между 3000 и 5500 км. Реалното разстояние, което измина, е 800 – 900 км и не може да се каже как би се държала тя на по-голяма дистанция.

Ракетата беше изстреляна от полигона „Капустин яр“. Няколко дни по-късно украински дронове достигнаха до мястото, което би трябвало да е под максимална защита и нанесоха известни щети по сградите там.

Колкото до прихващането, ракетата се движи със свръхзвукова скорост и има шест глави с 36 субкомпонента, което действително прави унищожаването ѝ трудно. Според украински военни експерти не е невъзможно с тази задача да се справи системата THAAD, разработена специално за балистични ракети. Медийни публикации сочат, че Киев е поискал такива системи от американските съюзници, за да блокира балистичните ракети, които Русия изстрелва регулярно по украинските градове. Само преди ден град Запорожие беше ударен с четири ракети „Искандер-М“ или техния севернокорейски еквивалент KN-23.

„Орешник“ не е нова разработка, а ракета „Рубеж“, тествана за първи през 2011 г., с направени известни модернизации, пише The Economist, като се позовава на анализите на отломките от ракетата на украинските съдебни следователи. Същото всъщност е и заключението на британското разузнаване още в първите дни след изстрелването на ракетата.

Сега анализите показват, че в ракетата, изстреляна по Днипро, са използвани части, изработени през 2016 г. и 2017 г.

Заключенията на експерти са, че „Орешник“ не е нищо повече от демонстрация на сила към Запада, разработена и изплозвана единствено за напомняне за ядрения потенциал на Русия – според заявленията ракетата може да достигне до европейските столици и да носи ядрена бойна глава.

Путин заяви, че ракетата е отговор на западните ракети, използвани по руска територия и заплаши, че при следващи такива „Орешник“ може да се насочи към „центровете на взимане на решения“ в Киев. През декември 2024 година той съобщи и че започва и серийното производство на ракетата.

Оттогава обаче темата за „Орешник“ изчезна от руските медии и вероятно това е свързано с оценките на военните, че цената на „Орешник“ ще се окаже многократно по-висока от всички останали ракети, които използва Русия в Украйна.

На този етап липсва „наказателна акция“ от Русия дори и след масираните въздушни атаки, които извърши Украйна от началото на януари досега. При някои от ударите бяха използвани и американските ракети ATACMS, както и британските Storm Shadow. Основата на атакате обаче се носи от украинските дронове и нови ракети, които поразиха петролни складове, рафинерии и химически заводи. Повечето пожари биват оставени да горят дни наред, преди да изгаснат сами.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране