
Бившите съпрузи Петьо Петров – Еврото и Любена Павлова са укрили най-малко 140 хиляди лева данъци. Това става ясно от неотдавнашно решение на Софийския административен съд (АССГ). Потвърждават се и данните за сериозни активи на семейството в Гърция.
Съдът признава търсените от НАП 63,886.78 лв. данъчни задължения на бившата съдържателка на скандалния ресторант “Осемте джуджета”. Над 74,700 лв. пък са дълговете към НАП на Петьо Еврото, като преди това бяха запорирани банковите му сметки.
Ревизионният акт срещу Павлова е бил за 107 хиляди лв., но останалата част от сумата е отхвърлена от съда. Тя е осъдена да заплати и близо 6 хиляди лв. разноски по делото. Решението на АССГ не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд (ВАС), известен още като “Съда на Чудесата”. Съдът е ръководен в нарушение на закона от бившия му председател, сега и.ф. – съдия Георги Чолаков.
Еврото – спестовник. Не е декларирал 300 бона
Прелюбопитен момент в жалбата на Любена е твърдението, че Петьо Еврото “е имал възможност да спести сумата от 311,800.97 лв. към 31.12.2014”. Годината е важна, тъй като следовател Петров тогава е шеф на столичното следствие. Същата година, както показаха документи от “Евротолийкс”, той редактира черновата на прокурор Боряна Бецова за изпирането на Делян Пеевски. Петров напуска системата през април 2015 г. Това се случи, след като тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров някак си пропусна да го обвини в провокация към подкуп или най-малкото да го уволни.
Във финалната декларация на следовател Петьо Петров пред Сметната палата обаче, такава спестена сума не е декларирана! В таблиците за налични суми и влогове е отбелязано “нямам нищо за деклариране”. За 2014-та (твърдените към 31.12.2014) Петров не е подал годишна декларация, а само уведомление, че няма промяна!
След избухването на скандала “Осемте Джуджета” НАП извършва данъчни ревизии на Петьо Еврото и на Любена. НАП издава ревизионни актове и срещу двамата, но Петров не е оспорил неговия в съда и той е влязъл в сила. На 30 май 2023 г., при мащабна акция, прокуратурата и МВР издирваха Еврото за арест в свързвания с Размиг Чакърян – Ами ресторант “Келари”. Самият Ами също беше обявен за издирване. От тогава, Петьо Еврото се укрива и уж е издирван с европейска заповед за арест.

“Тежка ревизия с много тежка проверка! НАП ще каже.”
За данъчната ревизия на Любена (тогава все още Петрова) и за проверката от НАП научихме от самата нея още през ноември 2021 г. Тогава тя все още беше в развод с Петьо Еврото.
В ход е “Тежка ревизия с много тежка проверка! НАП ще каже.” – разкрива Любена.
Две години по-късно, на 11.10.2023 г. НАП “казва”. Приходната агенция издава ревизионен акт за близо 107 хиляди лв. данъчни задължения на Любена Павлова.
Дело № 3082/2024 на АССГ е образувано по жалба на Любена Павлова срещу именно този ревизионен акт на НАП, с който са установени укрити от нея данъчни задължения в размер на 106,735.01 лв. за периода 2015-2020 г. По делото е назначена съдебна експертиза и част от търсените от НАП суми, вариращи по години от 2 хил. до 37 хил. лв. за 2019-та, са отхвърлени.
В жалбата, както и в решението на съда често се споменава бившият съпруг на Любена – Петьо Еврото, макар и той да не е страна по делото. През проверяваният период обаче, те са имали доходи и са придобивали имущество в режим на съпружеска имуществена собственост (СИО).
Предстои да видим коя от страните по делото или и двете, НАП или Любена, ще обжалва решението (линк за изтегляне) и каква сума на дължими данъци ще бъде окончателно призната от съда. BIRD ще проследи и информира.
Делото потвърждава всички разкрития за скъпи имоти на Еврото и “Снежанка” в България и Гърция
От делото се вижда, че “закупеният имот в комплекс “Делта Хил” е продаден от съпрузите собственици” Любена и Петьо Еврото на цена от 2 милиона евро. Така и съдът потвърждава разкритието на от BIRD от април 2022 г., че закупената през 2018 г. за 315 хиляди лв. голяма вила в с. Кладница (Делта Хил), е продадена от съпрузите Еврото и Любена за внушителните 3,911,660 лв. на фирма свързана с Емил Хърсев.
Експертиза за определяне на пазарната цена на имотите на Любена и Еврото открива фрапиращи разлики. Къщата в “Делта Хил” е била с пазарна цена в диапазона от 491 до 543 хиляди лв. към дата на придобиване за 315 хил. лв. Когато пък е продадена за 3,9 милиона лева, пазарната цена е била в диапазона от 1,62 до 1,79 млн. лв. С други думи, свързаната с Емил Хърсев фирма е платила над два пъти пазарната цена!

Любена е оспорила “извода на ревизиращите органи, че не било ясно къде лицето е съхранявало” суми в брой. Тя е представила документи за платени по банков път разходи за наем на сейф. Разбира се също, че на Любена са правени две ревизии.
Други две разкрития на BIRD, от 2020-та за скъпи имоти в България и Гърция и от 2022-та за затваряне на кафене “Риц” в Солун, също намират потвърждение. Любена е възразила срещу определените ѝ от НАП 94 967,17 лв. разход за “финансиране на загуба от предприемаческа дейност по стопанисване на кафене” в Солун. В същото време обаче, тя е подала данъчна декларация в Гърция, в която е посочила 48,535.49 евро загуба от предприемаческа дейност през 2020 г.
Три банкови сметки и банков сейф в Гърция
Освен това, гръцката данъчна администрация е отговорила на запитване на НАП, че Любена е извършвала икономическа дейност в Гърция, има три банкови сметки на нейно име там, както и наета банкова касета в клон на гръцката национална банка.
Става ясно, че Павлова е наемала апартамент на най-скъпата локация в Солун – крайбрежния булевард “Леофортос Никис” номер 13 – за 3500 евро месечно.

Данъчната ревизия на НАП е изследвала и извършените от Любена Павлова разпоредителни сделки – възбрани върху недвижими имоти на Илия Златанов и на “Изамет 1991”, които престъпната група “Осемте Джуджета” се е опитвала да присвои.
Проверявани са също и дарения, предоставени заеми, цесии и прихващане на задължения на трети лица, изпълнителни листове, и др.
В кориците на делото има изнесени и множество други подробности. А това може да е допълнителна причина Петьо Еврото, освен укриването му от правосъдието, да не е обжалвал ревизионния акт срещу него в съда. Само можем да предполагаме, колко още подробности за доходите и дейността на “сивия кардинал” на съдебната власт биха излезли на бял свят.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране