19.11.2024 | 19:06
От Враца до Камората: Българската следа в операция “Моби Дик” на Европрокуратурата
Фризьорката Мая Методиева е предоставила фирмата си за фиктивни сделки на италиански брокерски компании

Тя се казва Мая Методиева, родена е във Враца през 1979 г. като Мая Кръстева и е имала малък бизнес с фризьорство и козметика, но през 2018 г. създава много успешна IT – компания. За три години годишният оборот се качва от нула до 43 милиона лева. Мая и съпругът ѝ Петър се нанасят в приятна къща в с. Герман, но си купуват и апартамент на ул. Цар Шишман в София. Всичко върви чудесно за семейството докато на 15 ноември операция “Моби Дик” на Европейската прокуратура не се стоварва върху Мая. Става ясно, че нейната успешна фирма е брънка от схема за източване на ДДС за 390 милиона евро, на върха на която е неаполитанската мафия Камора.

ДДС Въртележка

Използваната система е наречена от европейските прокурори “ДДС Въртележка” /VAT Carousel Fraud/. Тя се характеризира с фиктивна търговия между фирми, регистрирани в страните от подставени лица, установени в Австрия, Белгия, Холандия, България, Германия, Чехия, Словения, Испания, Унгария , Грузия, Литва, Румъния, Полша, Португалия, Естония – съобщава офисът на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши.

Измамната организация имала пирамидална структура. На върха на пирамидата са Родолфе Балеара и Паоло Флавиния, координатори, организатори и изпълнители на международни измами с ДДС, използвайки за целта различни чуждестранни компании, свързани с тях.

Конкретно в разследването на Европейската прокуратура е цитирана фирмата “Солюшънс Ай Ти” ЕООД, в която Мая Методиева е едноличен собственик и управител. Дамата е посочена и като контакт на Балеара и Флавиния за България.

Мая Методиева е подозрирана, че от 2018 г. досега като участник в организираната престъпна група е предоставила на разположение “Солюшънс Ай Ти” ЕООД срещу получаване на комисионна за извършване на фиктивни покупки от италиански брокерски компании и последваща фиктивна препродажба директно или чрез посредничеството на други чуждестранни компании, които са част от измамата, на италиански липсващи търговци по метода на т.нар. “затворена въртележка”.

Сайтът BIRD прегледа годишните финансови отчети на “Солюшънс Ай Ти” ЕООД, от които се вижда резкият възход на фирмата с едва двама осигурени служители. От 208 000 лева през 2019 г. до 23 147 000 лева за 2020, 33 775 000 за 2021 и най-успешната 2022 е с 43 598 000 лв. нетни приходи от продажби. През 2023 има спад на 24 159 000 лв.

Тези умопомрачителни обороти носят и комфортни печалби от няколкостотин хиляди лева годишно. Освен в “Солюшънс Ай Ти”, Мая Методиева има участие във фирмите “ММ Къмпани” ООД заедно с италианецът Фабио Касота, а също и в “Старс Пропърти” ООД, където съдружник е “Реъл Пол Холдинг” ЕООД на друг италианец – Паул Пиеро Апузо Ди Портанова. Тези две компании не са подавали годишни финансови отчети. Съпругът на Мая е Петър Методиев и е имал участие през 2019 г. в “Лоджитек Консулт”, която придобива от италианеца Франческо Барбоне и препродава година по-късно. От 2023 Методиев е управител на фирмата “ИЛ Винченте”, която е с китайски собственик.

Мая Методиева, снимка личен профил

Проверка на BIRD в Имотния регистър не откри сделки с недвижими имоти на трите фирми на Методиева. В лично качество тя и нейният съпруг Петър Методиев притежават двуетажна къща в с. Герман, която изглежда е построена през 2021-2022 г. според данни от Google Earth. Тя е основното им жилище, но освен нея през 2023 г. двамата придобиват скромен апартамент 50 кв.м. на ул. Цар Шишман номер 27 срещу 391 166 лв. или близо 8000 лв. за кв.м. За да не бие на очи, придобивката е оформена с ипотечен кредит.

Опитите ни да се свържем с Мая Методиева на телефона на фирмата “Солюшънс Ай Ти” не дадоха резултат, но в приложението Viber този номер е свързан със самата Мая. Двата телефона свързани със съпругът й Петър Методиев също не бяха активни.

Изглежда, че това е най-мащабната като сума измама, която разкрива Европейската прокуратура в България. Но тук става въпрос за ДДС измами, а не за злоупотреби с европейски фондове. Резултатите за последните са мижави и до момента няма разкрития за политическа корупция, без която кражбите на стотици милиони европейски пари не биха били възможни.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране