Нови предсрочни избори изглеждат най-вероятни, особено след тежкия разрив вчера между ИТН и останалите т.нар. „партии на протеста“. Хората на Слави Трифонов, освен това, отказват категорично да подпишат каквото и да е споразумение – нито тип коалиционно, нито за политики или приоритети. Въпреки че такива са исканията на „Демократична България“ и ИБГНИ, подобно нещо намекнаха и от БСП.
ИТН твърдят, че са готови с имената в кабинета. Щели да ги съобщят на „Демократична България“, но се отказали заради втърдяването на тона. Сега ще им се наложи да го направят, след като президентът обяви, че още днес в 17.00 часа ще връчи мандат за съставяне на правителство. По Конституция мандатът трябва да се получи от кандидат за министър-председател.
Какви са чисто математическите варианти за подкрепа на този все още анонимен кабинет на ИТН?
Всички партии декларират, че най-добре е да иа правителство с първия мандат. Обаче от ИТН така и не дават гаранциите, които останалите партии, с които разговорят, настояват. Така че няма яснота какво ще направят ДБ и ИБГНИ, когато дойде време да се гласува кабинет. Те настоява предварително да преговарят по евентуални номинации за министри. Хората на Трифонов отказаха категорично. От БСП пък все още не са изгладили част от различията си с ИТН по определени политики и приоритети, най-вече в социалната сфера. А това са част от основните им ангажименти, поети пред избирателите.
ДПС, както винаги, са непредвидими. ИТН уж не искат тяхната подкрепа, те уж не са я и предлагали. Но до последно нямат позиция в очакване се да чуят имена и ангажименти.
ГЕРБ са в изолация. И за тях най-добрият вариант е нови избори.
Ясно е, че гласовете на ДБ и ИБГНИ в подкрепа на кабинет на ИТН не са достатъчни. Ако БСП даде подкрепата си, правителството ще бъде гласувано. Но при всяко отделно предложение кабинетът ще разчита на „плаващи мнозинства“, което означава, че ДПС може да търгува подкрепа, а ИТН – да обещава в замяна.
Не е изключено ДПС дори да подкрепи промени в състава на ВСС и отстраняването на Иван Гешев за главен прокурор. Но пък в замяна да прокарва закрила на свои бизнес кръгове.
Такъв вариант обаче едва ли ще изкара дълго, защото е изключен, поне на думи, за ДБ и ИБГНИ.
Вторият вариант за правителство на ИТН с подкрепата на ДБ и ИБГНИ е формацията на Слави Трифонов все пак да представи някакъв документ с ангажименти, около които се обединяват не само ДБ и ИБГНИ, но и БСП.
Ако се договори окончателен вариант на приоритетите, ще е ясно, че има и парламентарно мнозинство за подкрепата им. В този случай кабинетът няма да разчита на плаващи мнозинства и няма да е зависим от ГЕРБ или ДПС.
Ако обаче ИТН продължават да отказват подобно споразумение, новити избори се приближават с пълна сила.
Ако ДБ и БГТНИ не подкрепят кабинет на ИТН, гласовете на БСП не стигат. Въпреки че социалистите засега продължават разговорите за приоритети и твърдят, че намират общ език. Двете партии обаче имат общо 101 депутата. Ако ДПС пришие подкрепа, това прави 130 гласа. „Има такъв народ“ обаче трудно ще се съгласи да направи правителство с единствената подкрепа на ДПС и БСП.
На теорития гласовете на ГЕРБ и ИТН са напълно достатъчни, но това е единствено аритметически вариант.
Последният теоретичен вариант за правителство с първия мандат е ГЕРБ и ДПС да намерят повод да напуснат залата и да понижат кворума, но това пак би било подкрепа за ИТН.
Ако се стигне до връчване на втори мандат на ГЕРБ, ясно е от сега, че Борисов и хората му ще откажат.
Третият мандат президентът сам решава при коя партия да отиде. Там вариантите са БСП или „партиите на протеста“. Но пък математиката показва, че и те трудно ще се разберат, особено ако разривът с ИТН вече е окончателен.
Ако всички мандати не бъдат изпълнени, се стига до нови избори. Има вариант служебното правителство и парламентът да продължат работата си до новия предсрочен вот.
Конституцията позволява процедурата за връчване на мандатите да се проточи. Президентът няма срокове, в които трябва да връчи първия и втория мандат има само ясно определени 7 дни, в които трябва да бъдат върнати, ако не бъдат изпълнени. За третия – няма срок за връщане, но има такъв за връчване – до седмица след връщането на втория.
Ако преговорите и процедурите се проточат до 22 октомври, то парламентът няма да бъде разпуснат, а служебното правителство ще продължи да работи. Причината – по конституция президентът не може да разпуска Народното събрание през последните три месеца от своя мандат, но назначава служебно правителство.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране