Понеже Българското национално радио се издържа от парите на ВСИЧКИ НИ, редно е да знаете какви ги върши ръководството на БНР напоследък. Напоследък ръководството на БНР умира от страх. Умира от страх, защото е възможно техните покровители от ГЕРБ да загубят предсрочните парламентарни избори така, както загубиха и президентските. Това написа журналистът Петър Волгин във фейсбук.
Вижте още от коментара на Волгин:
„Ето защо висшият мениджмънт на БНР в момента прави всичко възможно, за да отстрани от ефир всякакво говорене, което съдържа дори и най-малка критика към герберската власт. Ще давам примери единствено със свои предавания, за да не излагам колегите на риск. Карат ме да пиша обяснения защо каня хора, които говорят критично за правителствените решения относно смяната на българската кандидатура за шеф на ООН или ратифицирането на СЕТА. Държат ми сметка за коментарите, които правя в ефир. И още един крайно притеснителен факт.
Ръководството на БНР е във фаза „тотална русофобия“. Изпадат в бяс, когато разберат, че съм поканил руски учен, журналист или политик. Разбира се, когато в ефир звучат американци, германци, поляци, украинци, няма никакви проблеми. Даже има похвали. Понякога имам чувството, че съм се телепортирал във времената на маккартизма, когато всички са лягали и ставали с „руската опасност“. И така, след като шефовете в БНР се превърнаха в слуги на ГЕРБ и русофоби, следващата им логична стъпка е да ме отстранят от работа. Да, има я уговорката, че ако се „поправя“, може и да не ме уволнят. Разбира се, нямам никакво намерение да отстъпвам пред този натиск и ще продължа да водя предаванията си така, както и досега. Никога няма да се закълна във вярност на ГЕРБ и на русофобите.“
ин.
СТАНОВИЩЕ НА РЕДКОЛЕГИЯТА НА ПРОГРАМА „ХОРИЗОНТ“
прието на заседание на 24 ноември 2016 г. във връзка с искането на писмени обяснения от колегата Петър Волгин от страна на директора Васил Велев
След като разгледахме искането на писмени обяснения от колегата Петър Волгин, подписано от директора Васил Велев, възникнаха следните въпроси:
– Кой, на какво основание и с каква цел извършва мониторинг на програмата?
– Какво налага авторите на анализите да бъдат анонимни?
– Как са подбрани хората, които извършват наблюдението на Програма Хоризонт, и каква е тяхната компетентност?
Смятаме , че неяснотите около мониторинга на Програма „Хоризонт“ създават ненужно напрежение между колегите и пораждат съмнение за тенденциозност в използването на данните.
Стоят още въпросите:
– Защо от колегата ни се искат обяснения с много стара дата за събеседници, които би следвало да са обсъдени и одобрени на планьорките преди предаванията и оценени след това?
– Защо за същите събеседници не са искани обяснения от други водещи, които са ги канили?
– Съществуват ли ограничения за експониране на критични мнения в ефира на програмата по принцип?
– Имат ли журналистите право на изразяване на лична позиция и свободен коментар по смисъла на т. 5.3.8 от Правилника за редакционната дейност на БНР?
Напомняме, че изискването за плурализъм в нито един от нормативните актове, на които се основава дейността на БНР, не се ограничава само в рамките на едно предаване и правото на отговор е валидно при поискване в следващи издания. Нямаме информация за изброените случаи такива искания да са отправени към колегата Петър Волгин или към екипа на предаването.
Като Редколегия държим да отбележим, че заставаме зад спазването на журналистическата етика и професионалните стандарти, и сме против използването на език на омразата и обидни квалификации в ефира на „Хоризонт“ по какъвто и да е повод. Наред с това сме убедени, че правилата трябва да се прилагат еднакво към всички.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране