Президентът на САЩ влизал в интернет с изключително прости пароли. Например думата “парола” служи като пропуск в електронната поща на главата на Белия дом, а като “по-сложна комбинация” Обама ползва съчетанието 123457.
“Много от нас се отнасят доста лекомислено към въпросите за защита на личната си информация”, е заявил президентът по време на речта си пред първата международна среща в САЩ по кибербезопасност и защита на потребителите. Куриозното обаче е, че Обама не е единственият, използващ “парола” като парола за мейла или профила си в социалните мрежи. Проучване сочи, че всеки трети гражданин на САЩ прави същото. Самият Обама е заявил, че смята да “усложни” паролите си и да създаде по-голяма защита за личната си кореспонденция.
Междувременно Обама подписа указ за създаване на система за обмен на информация за киберзаплахи между частните компании и държавните структури. Той положи подписа си под документа на първата общонационална среща на върха за киберсигурността, организирана от Белия дом в университета Станфорд в Силициевата долина.
Във форума участват експерти по киберсигурност, бизнес лидери и представители на правителствени агенции за борба с киберпрестъпността. Задачата на организираната от Белия дом среща на върха за киберсигурността е да играе важна роля в създаването в САЩ на интегрирана система за противодействие на атаките в интернет. Въпреки това редица ръководители на едни от най-големите интернет компании не участваха във форума, с което според местни медии са обявили бойкот Сред тези компании са Гугъл, Яху и Фейсбук.
Президентът на САЩ предупреди, че хакери от Китай и Русия се опитват да се доберат до американски военни разработки. “Кибернетичната заплаха е една от най-големите за икономиката на САЩ. При това нито правителствените структури, нито частният сектор могат поотделно да є се противопоставят. Необходимо е те да си сътрудничат тясно в тази област”, изтъкна Обама.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране