Близо 400 души се събраха пред общината в Павликени на протест срещу инвестиционното намерение на бизнесмена Румен Гайтански – Вълка да построи край село Върбовка завод за каменна вата с централа за изгаряне на 430 хиляди тона годишно модифицирано гориво от битови отпадъци, предаде БНР.
Бъдещият завод за 420 милиона евро с изгаряне на RDF гориво от битови отпадъци в кариерите за базалт до село Върбовка ще доведе до екологична катастрофа в Павликенския регион, който е земеделски, заявиха част от стотиците протестиращи:
Протестът беше пред Общината в Павликени, защото по това време заседаваше Общинският съвет:
„Предлагаме на общинските съветници да сключим нов обществен договор с тях, в който те да кажат, че подкрепят позицията на гражданите против изграждането на тази инсталация за изгаряне на боклук“, каза адвокат Христо Дишев от организаторите на протеста.
Съветниците приеха декларацията, която има политическа, но не и правна стойност. Общината може да подкрепи гражданите с организиране на местен референдум, заяви кметът на Павликени Емануил Манолов.
Заводът ще бъде разположен в базалтовите кариери на павликенското село Върбовка, върху които фирма „Петрургия“ има концесия за 35 години. Планират се между 400 и 600 работни места. В доклада по ОВОС от 361 страници се посочва, че дневно ще се изгарят по 1160 тона модифицирано гориво от битови отпадъци. За качеството на горивото инвеститорът не носи отговорност, тя е на доставчиците, т.е. на стопаните на сметищата на всички български общини.
„Няма как да настъпят катастрофални последици за живота на хората, тъй като това са инсталации, които в Европа функционират само в централна градска част. Ние нямаме отпадни води, нямаме отпаден въздух“, заявяват от фирмата-инвеститор.
Има много притеснителни моменти в доклада по ОВОС, който инвеститорът си е поръчал и платил, смятат Мартин Маринов и Владислав Иванов от групата „За Павликени“, която организира протеста.
„Частен инсинератор с такъв капацитет е предпоставка за корупция и екологична катастрофа с много трайни последствия. Тези приказки за ежедневен мониторинг просто в българските условия няма как да се случат и са празни приказки“, посочи Мартин Маринов.
Процедурата по одобрение не е приключила, а инвеститорът заявява, че е готов да започне да строи през юли тази година.
„Зоната на замърсяване е повече от 35-40 километра в диаметър. Говорим за огромна дупка в средата на Северна България“, твърди Владислав Иванов.
На 31 януари Регионалната екологична инспекция във Велико Търново свиква експертен екологичен съвет по инвестиционното намерение за завода за каменна вата с изгаряне на гориво от битови отпадъци край село Върбовка.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране