Според прокуратурата 14-те обвиняеми са работили активно за налагането на халифат и са разпространявали през „Фейсбук“ клипове с пропаганда за война. В хода на досъдебното разследване са събрани доказателства, че българската клетка на радикален ислям у нас е Пазарджик и регионът.
Те са преведени в затвора в Пазарджик.Други двама – Стефан Димитров и Александрина Ангелова, са с мярка за неотклонение „Парична гаранция“ в размер на по 5000 лв. Уточнено беше, че промяната на мярката им е по здравословни причини, а инициативата за това е на разследващите. Разпитани са 70 свидетели в досъдебното производство, от които шестима са със скрита самоличност. 23-ма експерти са работили по досъдебното производство, като са извършили преводи, а също и експертизи на съдържащите се във фейсбук профилите данни.
Прокурор Попова отчете като плюс в работата опита, придобит от делото, станало известно като „Делото срещу 13-те имами“. Тя коментира, че не може да се каже, че в Пазарджик е клетката на Ислямска държава у нас, но в пазарджишкия квартал „Изток“ това е най-явно.
Попова допълни също, че хората у нас, приобщени към идеите на „Ислямска държава“, не са само тези 14 обвиняеми. Образуваното наказателно дело от общ характер е разпределено на съдия Ивета Парпулова. Вчера Пловдивският апелативен съд увеличи от 1 на 2 г. затвор присъдата на Ахмед Муса Ахмед по т.нар. имамско дело.
13-те имами – Ахмед Муса Ахмед, Саид Мутлу, Абдуллах Салих, Неджми Дъбов, Хайри Шерифов, Байрам Ушев, Ахмед Абдуррахманов, Изет Джалев, Мохамед Камбер, Юсуф Горелски, Найме Горелска, Али Хайраддин и Али Ходжа, бяха осъдени от Пазарджишкия окръжен съд през март 2014 г.
Повдигнатите обвинения срещу тях са за налагането на антидемократична идеология и отричането на всичко, несъобразено с идеологията на салафизма. Другите обвинения са за ръководенето и членуването в радикалната организация, която налага ново тълкуване на исляма.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране