Лидерът на БСП Корнелия Нинова е декларирала една кола „Акура“ на 10 години, която е записана на мъжа ѝ Митко Нинов
Малко над 37 млн. лева дивидент от тютюн, близо 5 милиона лева в банката, още около 3 млн. долара в банкови сметки и около 300 хил. евро, също в банкови сметки, няколко коли, 1 къща и 2 апартамента плюс няколко офиса (в София, в Пазарджик и във Велинград) – това е декларирал като имущество депутатът от ДПС Делян Пеевски, показват официалните декларации на лицата, заемащи публични длъжности към Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ).
Пеевски има и малко под 10 000 лева отчисления от трудови възнаграждения, както и 121 000 акции в БМК (Балкански медии и комуникации) ЕАД, като цената на отчуждаването им е 6,2 млн. лева, а едноличен собственик е Живко Дражев Иванов съгласно Търговския регистър. Но най-впечатляващо е положението що се отнася до дивиденти от тютюн – 37 101 195 лева!
Интересен факт е, че депутатът е записал по отношение на притежаваните от него автомобили, че са дивидент, а в графата за право на ползване – договор за наем. Автомобилите са Mercedes-и, BMW, Audi и Landrover-и, като всички посочени марки са описани в множествено число, с изключение на BMW-то. Цената под наем на всички тези автомобили е малко под 290 хил. лева. Като източник това състояние депутатът е посочил „продажба на акции и дивиденти, както и продажба на дружествени дялове“. От имотите най-значим е декларирана къща с двор и обща площ от 917 квадратни метра. Спрямо миналата година, Пеевски изглежда по-беден в левове – с почти 2 млн. лева, по-беден е и в долари – с около 1,8 млн. долара, но е малко по-богат в евро – с около 90 хил. евро. Като имоти обаче депутатът е напред – през миналата година беше декларирал 2 апартамента и 1 къща с двор. За сравнение премиерът Бойко Борисов е далеч по-скромен в декларацията си. Той е отчел влог от 53 260 лева, която е от „заплата, обещетение за неизползван отпуск и спестявания от предходни години“. Спрямо миналата годсина обаче това е напредък – при това двойно.
Президентът Румен Радев също изглежда малко по-напред с материала спрямо 2016 година. За 2017 година той има 8000 лева в наличност от заплата, спрямо 4000 лева в предишната си декларация и 14 600 лева в банка. Радев има и кредитна карта с лимит 10 000 лева, което беше декларирал и миналата година. Също тогава беше декларирал автомобил Citroen C5.
За сравнение вицепрезидентът Илияна Йотова декларира 40 000 лева в банка и 50 000 евро, също в банка, докато съпругът ѝ Андрей Йотов е с малко над 500 000 лева в банката, както и с малко над 100 000 евро. И Йотова, и Йотов посочват като източник на тези доходи „заплата и хонорари, декларирани в предходни години“. Отделно Йотова има вложение от малко над 7000 лева в Универсален пенсионен фонд (УПФ)
Лидерът на БСП Корнелия Нинова е декларирала една кола „Акура“ на 10 години, която е записана на мъжа ѝ Митко Нинов. Социалистката е посочила още няколко сметки в банката. В левове тя притежава малко над 67 000 лева, а в евро – 56 евро. Всъщност по-голямата част от парите са на името на мъжа й. Самата тя притежава 4000 лева и 36 евро, докато мъжът й е с 62 000 лева и 20 евро. Единствената собственост, която „пазителят“ на парламентарната група на „Обединени патриоти“ Волен Сидеров е декларирал, е 75% дялово участие в „Галерия Стил ООД“. Сидеров е съдружник там със Светлин Гугов, като отвори галерия през миналата година – на „Граф Игнатиев“ 31, като самата галерия се казва „Стил“.
Вицепремиерът Валери Симеонов е декларирал малко над 156 000 лева, които са му налични от заплата, освен това има влог от 21 000 лева, също от заплата. Дивидентите от „Скат“ са му на стойност 95 000 лева. Общо 148 са лицата, неподали или подали в извън законоустановения срок съответните декларации, като от тях 22-ма кметове, заместник-кметове, председатели на общински съвети и главни архитекти на общини и райони, а 69 лица са управители и изпълнителни директори на лечебни заведения за болнична помощ и други задължени по закона лица, казват от Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Декларациите засягат периода от 1 януари до 31 юли 2018 г. от лица, заемащи висши публични длъжности.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране